אחרי 20 שנה: החמישייה הקאמרית במפגש מחזור. צפו

לפני 20 שנה, ביום השידורים הראשון של ערוץ 2, עלתה לאוויר התכנית הקומית "החמישייה הקאמרית". התכנים היו חתרניים וההומור היה שחור, והכוכבים היו חמישה שחקנים צעירים ואלמונים. אך למרות הכול היא הצליחה. 16 שנים לאחר שהתכנית ירדה, החמישייה התאחדה כדי לשחזר את הרגעים שהפכו לקאלט

מפגש המחזור של חברי החמישייה הקאמרית החל בנימה הצינית שאפיינה את התכנית. "זה מביש אפילו, זה ממש מעליב", אמר דב נבון, שחקן החמישייה. "ככה נראית חגיגה של עשרים שנה?", תהה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ב-1993, חמישה חברים אלמונים שבדיוק סיימו אוניברסיטה ובתי ספר למשחק התקבצו לתכנית מערכונים חדשה. רגע לפני העלייה לאוויר הוצעו שמות רבים לתכנית כמו: "המשפחה הלוחמת". "השם האמיתי, נבחר שלוש שעות לפני השידור", שחזר מפיק התכנית עמי אמיר.
התכנית שודרה לראשונה לפני 20 שנה, ביום השידורים הראשון של ערוץ 2. "הביקורת אמרה שזאת תכנית הכי מטומטמת שנעשתה ושזה נראה כאילו המערכונים נשלפו מפחי הזבל של ערוץ הילדים", הסביר אמיר.

אך למרות הדברים הללו, בסיום העונה הראשונה, חייהם של השחקנים האנונימיים השתנו מהקצה אל הקצה. "הסתובבנו בכל מיני מקומות וכולם חגגו, היו בחורות", שחזר מנשה נוי. "לדובל'ה היו בחורות. לכל מקום שהיינו נכנסים הן נמרחו עלינו".

"כולנו אהבנו את קרן" (חדשות 2)

דובל'ה מצדו הודה ש"כולם היה מאוהבים בקרן". בהמשך סיפרו כולם: "עשינו מארבע יוצא אחד ומנשה (שלימים הפך לבן זוגה) זכה. אבל עד היום כולנו מאוהבים בקרן".

התכנית ששינתה את עולם הסאטירה

הרבה פרות קדושות נשחטו על המסך זמן רב לפני שהחמישייה הקאמרית שודרה. אבל התכנית הזאת לקחה את הסאטירה צעד אחד קדימה. חמשת השחקנים ניפצו מדי שבוע נושאים רבים שלעולם לא נגעו בהם, כאלו שנחשבו כ"טאבו". "זה היה מצחיק שאפשר לצחוק על השואה ושאחרי זה אף אחד לא משתולל", סיפר רמי הויברגר. "אנחנו לא חושבים שהיינו מצחיקים, אלא היינו שובבים ומסוכנים מאוד", אמרו החברים.

שברו מוסכמות (חדשות 2)

הויברגר אף נזכר בתהליך שבו התקבל ההומור החתרני של החמישייה בישראל: "לאט לאט הבינו שאנו אנשים טובים שאוהבים את המדינה ועושים את זה מתוך כאב".

בחמש העונות שהחמישייה שודרה, מתוך 70 תכניות ומאות מערכונים, היה רק מערכון אחד שצונזר ולא שודר בתכנית. "אם כבר למות מכל מלחמות ישראל מכולן דווקא בחרת למות בכיפור על התחתונים למטה?", נאמר בו. "לא יכולת להתפוצץ על טנק בדגניה או לחטוף אותה בכותל כמו גדול... ככה באמצע חירבון כמו דביל". ממש לפני השידור, הקטע צונזר.

אתגר קרת, מצוות הכותבים של החמישייה נזכר ברגע שבו צונזר המערכון. "ממש לפני השידור חתכו בצורה ממש גסה את המעבר למערכון. אריק ברנשטיין, מפיק התכנית טען כי הצוות טעה כשהקרין את המערכון לפני שידורו למוטי קירשנבאום ביום הזיכרון לחללי צה"ל: "'אתם נורמלים?!', הוא שאל אותנו, והחליט שלא נשדר את זה".