שרה לשלום: ריטה פונה לעם האירני דרך השירים

מאז גירושיה מרמי בעלה, הספיקה ריטה לא מעט. בין לבין התארחה היום הזמרת בבית הלורדים הבריטי, שם סיפרה לחדשות 2 Online על התקווה שהמוזיקה תבנה גשר לשלום בין העם בישראל לזה באירן. גם על הגירושים דיברה בגילוי לב

"מוזיקה התחילה הרבה מהפכות", ריטה (Raya Cottrell)

הזמרת ריטה זכתה להתארח היום (ה) בבית הלורדים הבריטי, כאורחת אישית של הברונית אליסיה קנדי. "בהיותי אירנית-ישראלית ואמנית - אני יכולה לנסות ולבנות גשרים בין שתי המדינות", אמרה הזמרת בפני קהל של ארגונים חברתיים יוצאי אירן, חברי הקהילה היהודית ומוזיקאים שהגיעו לפגוש אותה. "מוזיקה התחילה הרבה מהפכות בעולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לראייה, את אלבומה האחרון, "השמחות שלי", הפיקה ריטה בשפה הפרסית והוא נמכר היטב בשוק השחור באירן. "לא דמיינתי שפרויקט אישי שלי ישפיע שם כל כך, כמו סערה", סיפרה היוצרת בהתרגשות. "קיבלתי תגובות מרגשות ממעריצים רבים באירן שביקשו להודות לי על כך שאני מראה לעולם את הצבעים האמיתיים של התרבות הפרסית, בניגוד לדימוי השגוי של איום ושנאה".

את התגובה המרגשת ביותר קיבלה הזמרת מצעיר אירני שכתב לה כי הוא כה משתוקק להגיע להופעה שלה, עד כי הוא מוכן להסתכן בעונש מאסר של שלוש שנים ו-17 הצלפות. "אני מאמינה שהוא צחק לגבי העונש", אמרה ריטה בחיוך, וסיפרה כי מאז היא שומרת עבורו מושב ריק בכל הופעה שלה בציפייה שיום אחד הוא יגיע.

המטרה שלי - לסדוק את החומה

"ההזמנה לבית הלורדים היא כמו חלום", סיפרה ריטה בריאיון לכתב חדשות 2 Online. "אולי מהיותי אישה אירנית וישראלית אוכל לתרום להפצת שפת האהבה וההיגיון בעולם. יצא לי לדבר פה באירוע עם מספר נשים בפרסית, ואני בטוחה שאפשר לשנות דעות של האנשים כשמדברים ישירות אחד עם השני".

ריטה מספרת כיצד למרות ההגבלות המוטלות על האוכלוסייה באירן, היא לא נואשת מלהמשיך ולהעביר לעם האירני מסרים של אהבה באמצעות מוזיקה. "המטרה שלי היא לסדוק את החומה בין העמים", היא אומרת. "אני יודעת שלא משדרים שם את הדברים שלי בגלוי, אבל האירנים מחוברים לאינטרנט ורואים שאני מדברת אליהם. אני רוצה שהם יכירו את העם בישראל ואותי, וחשוב לי שבישראל יכירו אותי כאירנית ויבינו שהשד לא גדול. הוא נמצא בתוך בן אדם אחד".

"בעולם המודרני אנו מנסים רוב חיינו לפתור דברים דרך היגיון והשכל", קובעת ריטה. "אבל לפעמים ההיגיון לא יכול להביא אותנו למקום הזה שאנחנו רוצים להגיע אליו. הלב רק יכול להביא אותנו לשם. אז אני עדיין משתמשת עם הלב שלי ועם המוזיקה שלי כדי להגיע למקום הזה".

"כשרמי ואני התגרשנו חשבתי שאמות", ריטה (Raya Cottrell)

"נולדתי מחדש"

ברגע של גילוי לב, חלקה ריטה עם הנוכחים את תחושותיה מהגירושין המתוקשרים מבעלה, הזמר רמי קליינשטיין בשנת 2007. "הייתי נשואה למוזיקאי מדהים וזמר", סיפרה הזמרת. "התגרשנו אחרי 29 שנים, ובאמת באמת חשבתי שאני מתה. זה היה משהו שחשבתי שלא אוכל להשתקם ממנו. באמת מתתי, אבל נולדתי מחדש הרבה יותר טובה ממה שהייתי לפני כן. מאוד כנה עם עצמי".

בהמשך תיארה ריטה את הפרידה כתהליך גילוי עצמי שהפתיע אותה. "כשאתה עם מישהו כל כך הרבה שנים מאז גיל 16, אתה כבר לא יודע איזה חלק ממך הוא שלך ואיזה חלק הוא משהו שלקחת מבן הזוג", סיפרה. "זה היה כמו ניתוח שמישהו חתך אותך לשניים ואתה צריך למצוא את הידיים ואת הרגליים שלך. התחלתי למצוא את האני שלי כאישה, כילדה בת 16".

הזמרת גילתה כי תהליך הפרידה תרם לתהליך שהוביל ליצירת האלבום שלה. "התחלתי לחגוג את החיים שלי", סיפרה ריטה. "אני מאמינה שהסיבה לאלבום בפרסית באה מחזרה למקום הכי בסיסי שלי. לא יכולתי לבחור שירים עצובים לאלבום כי רציתי לחגוג את כל הדברים שאני עושה עכשיו. זאת הסיבה שכל השירים באלבום הם שירים שאיתם חגגנו אירועים שמחים במשפחה שלי. לא צריך להתבלבל, גירושים הם כואבים. אם אתה אוהב מישהו, אל תתגרש כי אין דבר גדול מאשר להישאר עם אהבת חייך".