"לשחרר את ווילי" – הסיפור האמיתי

אתם זוכרים את הסרט "לשחרר את ווילי" על הלוויתן החמוד שרצה לחזור לאוקיינוס? אז בטבע ווילי - לווייתן אורקה - לא מהווה סכנה לבני אדם, אבל בתנאי שבי הוא אחראי למותם של כמה אנשים ובארה"ב התעורר דיון בנוגע לשימוש בבעלי חיים לצרכי שעשוע. בסוגיה הזו עוסק הסרט הדוקומנטרי "בלק פיש", המוזכר גם כמועמד לאוסקר

מדובר באחד היצורים המדהימים בכדור הארץ: לווייתניים קטלנים, אורקות. הם מגיעים לאורך של שישה מטרים לפחות ולמשקל של 5-6 טון. הם מנהלים את חייהם באוקיינוס כמו בני האדם - במשפחות וקהילות - ונחשבים לבעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה. בטבע הם תמיד ידידותיים כלפי בני האדם, בפארקי מים הם אטרקציות למיליוני מבקרים, עד שמשהו קורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זה הסיפור על טיליקום, לווייתן עצום במשקל של 9 טון שחי בבריכה קטנה בפארק המים "סיוורלד" אורלנדו, ואחראי למותם של לפחות שלושה בני אדם. הסרט התיעודי עליו מעורר ויכוח גדול באמריקה. "לא ידוע בהיסטוריה על תקיפה של לווייתן קטלן על אדם בטבע. רק בשבי", הסביר לחדשות 2 גיל ארבל, צלם סרטי טבע. "זה מחזק את הטענה שמשהו קורה להם בשבי שמפר את האיזון הטבעי שלהם, וגורם להם להיות אלימים".

הלווייתנים הקטלנים קיבלו את השם בגלל שהם טורפים למאכל חיות קטנות מהם. עד לפני כמה שנים, דולפין נחשב ליונק החכם ביותר אחרי האדם, אבל סדרת מחקרים העלתה שהלווייתנים הקטלנים חכמים הרבה יותר. האינטליגנציה הרגשית של הלווייתנים האלו אולי גבוהה יותר מזו של בני האדם. אבל בני האדם החליטו לצוד את החיות האלו כדי שיופיעו בסוג של קרקס בפארקי המים השונים.

"לא ידוע בהיסטוריה על תקיפה של לווייתן ע (רויטרס)

מספר המבקרים ב"סי וורלד" ירד ב-6% בשנה האחרונה

טיליקום נתפס בשנת 1983 בגיל שנתיים, ליד חופי איסלנד. הוא חי מאז בבריכות הקטנות בפארקי המים. הוא הפך לכוכב של פארק "סיוורלד" המפורסם בפלורידה. הפארקים האלו מוכרים לנו שנים שהלווייתנים שם נהנים מכל רגע. אבל, מסתבר שבמשך 20 שנה היו בפארק לפחות 100 תקריות בעייתיות שבהן היו מעורבים לווייתנים קטלנים.

ב"סי וורלד" הגדירו את האירועים האלו בתור משחקים של הלווייתן שהשתבשו, אבל האמת כנראה אחרת. יוצרי הסרט "בלקפיש" מאשימים כי פארק המים בעצם טייח את התקריות כדי לא לפגוע בתעשייה המגלגלת מיליוני דולרים.

הסרט מוזכר כמועמד רציני לאוסקר, וכבר מתחיל לעשות שינוי. מספר המבקרים ב"סי וורלד" ירד כבר ב-6% בשנה האחרונה, ואפילו סרטי דיסני החליטו לשנות את סרט ההמשך ל"מחפשים את נמו", שהיה אמור להסתיים בפארק ימי באותו סגנון.

מיליוני אנשים מדי שנה עדיין מבקרים ב"סיוורלד" אבל יותר ויותר אזרחים שואלים את עצמם האם בעוד 50 שנה ילדינו יסתכלו על התמונות מהפארק ויגידו "איזו ברבריות, איך יכולתם לקחת את היצורים האצילים והאינטליגנטיים האלה, לכלוא אותם ולהפוך אותם לאלימים?".