אנשי תרבות ופוליטיקה נפרדים מריבלין: "הלך מאיתנו איש מאוד מצחיק"

אחרי שנים של מלחמה במחלת הסרטן, הלך לעולמו השחקן והקומיקאי ספי ריבלין. "צחוקו והעיניים הכחולות שלו ילוו את כולנו עוד שנים רבות", נפרדו חבריו בארגון אמני ישראל. "הוא היה אמן אהוד שהצחיק בהומור השנון שלו דורות", ספד לו רה"מ נתניהו. טוביה צפיר: "הלך מאיתנו איש מצחיק". אלי יצפאן: "היה בשבילי מנטור"

"אמן דגול". ריבלין (עידן גרוס)

בעולם התרבות ובמערכת הפוליטית מרכינים ראש: ספי ריבלין, שהיה שנים שחקן, קומיקאי ואיש פוליטי פעיל, הלך לעולמו הערב (ג') בגיל 66. שחקנים, זמרים ופוליטיקאים ספדו לו. "יחד עם רבים בעם אני דואב את הליכתו של ידידי ורעי ספי ריבלין. ספי היה אמן אהוד שהצחיק בהומור השנון שלו דורות של ישראלים", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הלך מאיתנו איש מאוד מצחיק", אמר טוביה צפיר, שכיכב עם ריבלין בתכנית הסאטירה "ניקוי ראש" בשנות ה-70. "הוא האיש המצחיק ביותר במדינה בלי שום ספק, עם כושר הצחקה שאני לא מכיר. הוא כל כך ידע להצחיק שכשאני הייתי שומע בדיחה, הייתי מספר אותה לספי כדי שיספר לי אותה בחזרה. מה שהיה נפלא אצלו הוא שהיה נותן את השואו שלו, המדהים, הקורע, גם אם עמד מולו אדם אחד - באותה אנרגיה, באותה התלהבות. כשהיה מגיע לפואנטה, כבר נקרעת מצחוק, אבל כל הדרך לשם זה היה פשוט תענוג אחד גדול. היה כיף ושמח להיות במחיצתו והערב הזה הוא מאוד עצוב".

ח"כ ראובן (רובי) ריבלין, נפרד גם הוא מקרוב משפחתו. "הלך מאיתנו אמן דגול, בן לדור המעצבים של החוויה הישראלית. ספי היה הקומיקאי הכי רציני שהכרתי. אצלו התוכן היה חשוב יותר מהצורה ומיכולות הביצוע. יצירותיו והופעותיו הביאו אותנו לצחוק והתרגשות עד דמעות".

מוטי קירשנבאום: "הוא לא השאיר אותך לא צוחק"

גם שרת התרבות לבנת נפרדה מריבלין. "ספי היה שחקן אדיר וקומיקאי ענק שהדהים אותנו בכישרונו יוצא הדופן עשרות שנים, על הבמה ועל המסך", אמרה. "הכרתי את ספי שנים רבות גם כאיש ליכוד, שאף פעם לא חשש להביע את דעותיו הפוליטיות ואף התייצב לסייע לליכוד במערכות הבחירות. ספי נאבק בגבורה במשך שנים במחלת הסרטן, אך עם חיוכו הבלתי נשכח ועיניו הכחולות, הוא המשיך להצחיק ולא נכנע. לכתו היא אבידה גדולה מאוד לעולם התרבות הישראלי ולציבור בארץ שכל כך אהב אותו, אהבתי את ספי מאוד והיום אני מבכה על לכתו יחד עם כל עם ישראל".

"היה כיף גדול לעבוד עם ספי", אמרה שותפתו של ריבלין, השחקנית ציפי מור שגילמה את דמותו של "רגע", בשיחה עם חדשות 2. "הוא היה בן אדם שקודם כל מקשיב וכשיש בן אדם שגמיש ומקשיב, אז אפשר לעבוד איתו. אפשר לראות בתכניות צחוקים אמיתיים שלנו, כי אילתרנו ונהנו ומדי פעם היה פורץ צחוק של אמת באמצע התכנית. הלכנו עם זה עד הסוף".

מוטי קירשנבנאום, האיש מאחורי "ניקוי ראש", מספר שכל תא בגופו של ריבלין ניסה להצחיק: "הכל אצלו עבד, הכל גויס - המימיקה, תנועות הגוף, הכניסה לדמויות, הרצון להוביל את הדמויות עד לקצה. הוא עשה הכל בכישרון שאין שני לו. הוא לא היה מוכן להשאיר אותך לא צוחק. היית חייב להתפרק מצחוק. הוא פשוט היה מצחיק. התרבות הישראלית איבדה היום שחקן ענק. קשה להיות קומיקאי במדינת ישראל ובכלל, אבל ספי ידע לעשות את זה יותר טוב מכל אחד אחר".

קירשנבאום סיפר אנקדוטה משעשעת על חברו שהלך לעולמו. "הלוויתי לו פעם כסף ואמרתי לו 'תחזיר לי כשתוכל' כי לא יכול היה להתפרנס", אמר. "20 שנה אחרי זה, בחתונה של בתו, הוא עלה על הבמה, סיפר שנתתי את הכסף ואז אמר 'מוטי, אני עדיין לא יכול'.

השחקנית חני נחמיאס ביכתה גם היא את לכתו של ריבלין. "בשבילי ספי וחנוכה הלכו ביחד, בגלל כל המופעים הגדולים", אמרה בשיחה עם "חי בלילה". "הנחיתי איתו פסטיגל בשנת 1993. ארבע-חמש הופעות ביום. בימים כאלה שאתה נמצא עם אדם מצאת החמה ועד צאת הנשמה, אתה לומד להכיר אותו לפני ולפנים. לא רק ספי המצחיק שכולם מכירים, אלא ספי העייף, הצרוד, המזיע, המטורף ושובה לב ופסיכי על כל הראש, קסום ואהוב. הפטפטן הכרוני הזה. העצב הגדול בשבילי הוא לא לומר לו שלום היום. העצב הגדול והנורא היה לראות אותו שותק, לא מסוגל לדבר בתקופה האחרונה. שם הייתה החמלה. היום יש תחושת הקלה בשבילו. הוא לא צריך להילחם יותר, הוא באמת יכול לנוח".

"הלך מאיתנו איש מאוד מצחיק" (חדשות 2)

אלי יצפאן: "היה בשבילי מנטור"

"ספי בשבילי היה מנטור, היו לנו המון שעות במה ביחד", אמר הבדרן אלי יצפאן, ששיחק לצד ריבלין בתכנית הבידור "מוצ"ש" - אחת התכניות הפופולאריות בישראל בסוף שנות ה-80. "איבדנו חבר יקר, קומיקאי נפלא, שחקן נהדר, כל סיפור שסיפר הייתי מקשיב לו. היה כיף ותענוג גדול איתו. זה בטרם עת, זה נורא נורא עצוב. זה מתווסף לאובדן של אריק וזה שבוע מאוד קשה לעולם התרבות שלנו." את הדברים אמר יצפאן לתכנית "חי בלילה".

"בעל מניות בפס הקול של המדינה" (חדשות 2)

איגוד אמני ישראל, שאליו השתייך ריבלין במשך שנים רבות, פרסם הודעה על מותו: "בעודנו יושבים ובוכים על לכתו של אריק איינשטיין, קיבלנו מכה כואבת נוספת בדמות פטירתו של חברינו היקר ספי ריבלין. אם יש נחמה, היא שהספקנו לתת לספי פרס מפעל חיים באירוע בו הצדיעו לו מיטב אמני ישראל והראינו לו עוד בחייו כמה אהבנו אותו", אמר יו"ר האיגוד יענקל'ה מנדל שהוסיף "צחוקו והעיניים הכחולות שלו ילוו את כולנו עוד שנים רבות. תנחומינו למשפחה ולמשפחת אמני ישראל. יהי זכרו ברוך".

"אדם, פלא ובעל מניות רבות בפס הקול של המדינה"

יושב ראש הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין, ספד גם הוא לריבלין: "ספי היה אדם נפלא ובעל מניות רבות בפס הקול של המדינה. יותר מכל הוא ייזכר כאמן רב יכולות שידע בחן ובהומור המיוחדים לו להעלות חיוך חם ולשחרר צחוק מתגלגל גם ברגעים קשים. בשנים האחרונות קולו של ספי אבד לו בעקבות מחלתו, אך חיוכו ושמחת החיים שלו זרמו בו ובנו בעוצמה. יהי זכרו ברוך".

השר להגנת העורף והתקשורת גלעד ארדן כתב: "את ספי ריבלין ראיתי כילד ברגע עם דודלי ובניקוי ראש. כנער ראיתי אותו כיוסף במוצ"ש. כשהוא תמך בליכוד הייתי בן 13, אני זוכר שישבתי מול תשדירי הבחירות והסתכלתי עליו בהערצה. הוא היה גאון קומי ונלחם עד הרגע האחרון. לפני כשנה פנינו אליו לקראת הבחירות והוא כתב מכתב שריגש אותי עד דמעות. אם אני מנסה לתמצת את מה שהבנתי מגישתו למשפט אחד, הייתי אומר זאת כך: המדינה הזו הייתה חשובה לספי. ובערב הזה אני מרשה לעצמי לומר שגם הוא היה חשוב לה".

יו"ר האופוזיציה ח"כ הרצוג כתב "הלך לעולמו בדרן גדול ואומן חשוב. אדם שדורות של ילדים גדלו עליו. אני זוכר את ספי ריבלין כנער בניקוי ראש וכאבא צעיר רואה עם ילדי את רגע עם דודלי והבית של פיסטוק. ספי לא חשש והביע באומץ את עמדותיו הפוליטיות הערכתי את זה הגם שלא חלקנו את אותן דעות. ספי שיחק והצחיק מכל הלב ובאהבה גדולה. נזכור ונתגעגע אליו".

ספי ריבלין היה אחד האנשים המזוהים ביותר עם ראשון לציון. הוא נולד וגר בה כל חייו, ושימש גם כסגן ראש העיר וכחבר מועצת העיר. בעירייה נפרדו ממנו: "ראשון לציון משתתפת בצער משפחת ריבלין על מותו של ספי. ספי חלה במחלת הסרטן ונאבק במחלה במשך שנים. הערב המחלה ניצחה אותו והוא כבר לא איתנו".

חברי המערכת של תכנית הבידור "ארץ נהדרת" כתבו לזכרו: "ספי ריבלין ז"ל היה אחד הקומיקאים האדירים שצמחו כאן. כולנו  גדלנו עליו, הערצנו ואהבנו אותו מאוד. יהי זכרו ברוך".