צפו: תחנות חייו של אריק איינשטיין

איך אפשר לסכם את פועלו של אדם שהשפיע במשך שנים רבות כל כך על אנשים רבים כל כך בישראל? אדם נדיר, שגם במדינה שסועה פוליטית, דתית וחברתית – כמעט שלא עורר מחלוקת על האישיות שלו, על היצירה שלו. צפו בתחנות בחייו של אריק איינשטיין – אולי הקונצנזוס הישראלי האחרון

הזמר אריק איינשטיין, אחד מגדולי אמני ישראל, הלך אמש (ג') לעולמו בגיל 74. כיצד הצליח איינשטיין להשפיע במשך שנים רבות כל כך על ישראלים רבים כל כך? צפו בתמונות מחייו של הקונצנזוס הישראלי האחרון.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאלוף בקפיצה לגובה - לאחד הזמרים החשובים בארץ

ברבות השנים הפך איינשטיין לאחד הזמרים החשובים בישראל בכל הזמנים. הוא שירת בלהקת הנח"ל, הצטרף ללהקת בצל ירוק והיה חבר בשלישיית גשר הירקון, החלונות הגבוהים וחבורת לול. בצעירותו טיפח לצד העיסוק המוזיקלי גם קריירת משחק בקולנוע ובטלוויזיה.

אריק איינשטיין - 2013-1939 (חדשות 2)

הוא כיכב בתכנית הטלוויזיה של חבורת לול, השתתף בסרטים "מציצים", "עיניים גדולות" ו"סלאח שבתי" והיה אחד מיוצרי סרט הטלוויזיה "כבלים". כמעט כל אחת מיצירותיו הקולנועיות הפכה לקאלט ונותרה בזיכרון הקולקטיבי עד היום.

בנעוריו היה איינשטיין אלוף הארץ לנוער בקפיצה לגובה ובהדיפת כדור ברזל, ושיחק בקבוצת הנוער של "הפועל תל אביב" בכדורסל. גם בבגרותו הוא נותר חובב ספורט מושבע, והקפיד לשיר על כך: בשיר "אמרו לו" סיפר על גבר שהמשיך לאהוד את הפועל תל אביב למרות ש"אמרו לו שהחולצה האדומה זה לא מציאה". בשיר "ואלה שמות" פירט איינשטיין את שמותיהם של כל שחקני הכדורגל שהשתתפו במונדיאל 1990.

מאלוף אתלטיקה לזמר החשוב בישראל (פלאש 90, משה שי)

את שני השירים כתב חברו הטוב, הפזמונאי והעיתונאי עלי מוהר ז"ל, שנפטר לפני שבע שנים. מוהר אף ערך את ספר הביוגרפיה על איינשטיין שנקרא "זו אותה האהבה". הספר, המבוסס על עשרות שעות שיחה בין השניים, הביא אנקדוטות מחייו של הזמר והיוצר.

אבל כבד נפל על עולם התרבות הישראלי (חדשות 2)

איינשטיין - הזמר, הפזמונאי, התסריטאי והשחקן

אלבום הסולו הראשון שלו, "שר בשבילך", פורסם בשנת 1966. מאז הוא הוציא עשרות אלבומים, שבמסגרתם שיתף פעולה עם מוזיקאים כמו יוני רכטר, שלום חנוך, יצחק קלפטר, שם טוב לוי ומיקי גבריאלוב. במהלך חייו הוא גם הקפיד לספק את הקהל הצעיר, והוציא אלבומי ילדים וקלטות ילדים.

יצירותיו הקולנועיות הפכו לקאלט

רבים מהשירים שביצע, איינשטיין אף כתב. "עוף גוזל", "אוהב להיות בבית", "פסק זמן", "שביר", "למה לי לקחת ללב", "שיר אהבה סטנדרטי", "עוד ניפגש", "סן פרנסיסקו", "הימים הארוכים העצובים" ו"שיר של אחרי מלחמה", הם רק חלק קטן מהשירים שחיבר.

חובב ספורט מושבע (פלאש 90, משה שי)

לא הופיע במשך יותר מ-30 שנה

הופעתו האחרונה של איינשטיין אירעה לפני יותר מ-30 שנה, ב-29 באוגוסט 1981, כשאיינשטיין חתם את מסע ההופעות שלו לרגל הוצאת אלבומו "חמוש במשקפיים". ההופעה נערכה במועדון "קיסרית" בקיסריה, ואחריה העדיף איינשטיין להסתפק אך ורק באולפני הקלטה ואולפני צילום.

לא רק זמר - גם תסריטאי ושחקן (חדשות 2)

גם שלשום, בשיחה טלפונית עם ליאור פרידמן ודוריה למפל בתכניתנו "חדשות הלילה", התבדח איינשטיין על הנושא ואמר: "אני צרוד. בדיוק חזרתי עכשיו מסיבוב הופעות מהסלון ועד חדר השינה".

אריק איינשטיין הלך לעולמו - סיקור נרחב:

אריק איינשטיין הובא למנוחות

אורי זוהר בהלוויה: "איזה ענק הפסדנו"

ראש הממשלה ספד לאריק איינשטיין: "היית הגדול מכולם"

מוני מושונוב נשבר: "אהבתי אותך אריק"

צפו: אריק איינשטיין נזכר בסרט "כבלים"

הגולשים נפרדים: "זמר שכולו תוצרת הארץ"

ארצי קטע הופעה: בזכותו אני זמר

האזינו: השירים היפים של אריק איינשטיין

כשאיינשטיין הקליט שיר לגלעד שליט

עולם הספורט נפרד מהאוהד מספר 1

נפרדים מאריק איינשטיין: "פס הקול של המדינה"

האזינו: איינשטיין ב'חדשות הלילה'

מהי מפרצת באבי העורקים?

הזמר אריק איינשטיין הלך לעולמו