מתקשים להיפרד: המונים פוקדים את קברו של איינשטיין ז"ל

אחרי טקס האשכבה בכיכר וההלווייה הצנועה בבית העלמין טרומפלדור, זורמים אזרחים רבים אל הקבר הטרי. הם עומדים שם, מתעכבים עוד רגע, חלקם מזילים דמעה על הזמר האהוב

הקבר, הערב (חדשות 2)

הזמר אריק איינשטיין הובא הערב למנוחות בבית העלמין "טרומפלדור" בתל אביב. בטקס הלוויתו השתתפו בני משפחתו ורבים ממכריו - חבריו מעולם התרבות הישראלית. "לא הסתנוורת מכלום", ספד לו חתנו אפרים מעל לקברו במהלך הטקס. "חיית בעולם הכי ברנז'אי, מלא תאוות הבצע והפרסום, אך דבר מכך לא עשה עליך רושם", אמר. מוקדם יותר, לקחו אלפים חלק בטקס האשכבה שנערך בכיכר רבין בתל אביב, עברו על ארונו של איינשטיין, הניחו פרח וחלקו לו כבוד אחרון. כאן בחדשות 2 Online אנו מעבירים משדר פרידה מיוחד מאריק איינשטיין. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גם בתום הטקס, ולאחר שקיעת השמש, המשיכו מעריצים רבים להתאסף ליד קברו הטרי של איינשטיין. חלקם הזילו דמעה, חלקם שרו משיריו של הזמר האהוב וחלקם הניחו פרחים. רבים שרים את שיריו של הזמר מסביב לקבר, כשאת המילים הם קוראים מהסמארטפונים ומהטאבלטים.

הרב אורי זוהר, שהפך במשך השנים מחברו הטוב לבן משפחתו של איינשטיין לאחר שילדיהם נישאו, ספד בדמעות במהלך הטקס לזמר המוערך. "לא היית ענק כמו שאומרים היום בעיתונים, לא היית כזה גדול, היית פשוט הנר שמאיר כמו נרות החנוכה שנדליק הערב", אמר. "לו יכולת לראות את תפילת הנכדים אתמול", הוסיף זוהר וציין כי "על אף שאני מבוגר יותר, אתה הלכת קודם".  

הזמרת גלי עטרי, שהגיעה אף היא לבית העלמין, ציינה כי מותו של איינשטיין מהווה אבידה גדולה לתרבות הישראלית. "יש מישהו שלא עצוב היום?" שאלה. "אריק הוא אגדה אמיתית. אני לא מאמינה שהחל מהיום נוסיף את המילה ז"ל לשמו. זה פשוט עצוב ובלתי נתפס. הוא היה אייקון שייצג את תמצית הישראליות, ומעבר לכך הביא את הניצוץ הראשון שהיה המקור למוזיקה הישראלית, הוא היה הראשון".

המוזיקאי יוני רכטר, שנחשב לאחד השותפים המובהקים של איינשטיין ליצירה, אמר כי "מה שאקח איתי מהיומיים האלה זה את האהבה הגדולה שהרעיף הציבור על זכרו של אריק. זה מרגש אותי מאוד ואני חושב שיש בזה אמירה חברתית חשובה".

אלפים השתתפו בטקס האשכבה

מוקדם יותר, חלפו אלפי בני אדם  ליד ארונו של איינשטיין בטקס האשכבה המיוחד שארגנה עיריית תל אביב-יפו לזמר המנוח. הטקס נפתח בשיר "כולנו ילדים של החיים" שביצע שלום חנוך. בטקס נשאו דברים ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרת התרבות והספורט לימור לבנת, ראש עיריית תל אביב יפו רון חולדאי וחברו הקרוב של איינשטיין, השחקן מוני מושונוב. 

"אני אוהב אותך מאוד", ספד לו ראש הממשלה, "כולנו גדלנו על השירים שלך. צחקנו עד דמעות מהמערכונים שלך. התרגשנו מהסרטים שלך".

נתניהו סיפר מתי חזה לראשונה בזמר הנערץ: "במועדון קטנטן בתל אביב שמעתי לראשונה את החלונות הגבוהים, ראיתי את אריק - תמיר, גבוה, יפה תואר. בעל קול צלול ונפלא שחודר למעמקי נשמתנו. אריק היה אז רק בן 27 או 28 אבל כבר התחיל ליצור ולא הפסיק. היצירה שלך היא חלק מתרבותו של עם ישראל בארצו והיא תמשיך לחיות איתנו".

שרת התרבות והספורט לימור לבנת כינתה את איינשטיין "ענק התרבות הישראלית". "שרת בעברית משובחת, בצניעות, בפשטות ונועם הליכות. אריק יצר כאן קלאסיקה שתישאר עמנו ותהפוך לנכס צאן ברזל", אמרה, "הלוואי שכך היו נראים גיבורי תרבות שלנו היום. משרד התרבות החליט להנציח את שמו ולהעניק פרס מיוחד על מפעל חיים על שמו. אריק השאיר חלל ענק בלב כולנו".

ארונו של איינשטיין ועליו צעיף הפועל ת"א (חדשות 2)

החבר הטוב מוני מושונוב ספד לו: "האדם היה לו החשוב ביותר"

סנדרה שדה, רעייתו של מוני מושונוב שהיה חברו הקרוב של איינשטיין אמרה כי "מוני ואריק היו חברים הרבה מאוד שנים. האינטימיות שלהם הייתה מיוחדת במינה, אני הייתי התוספת. הלב שלי עם סימה והילדים. מוני בכה כל הבוקר ואמר איך אני בכלל אוכל להתעסק עם מותו של אריק. זו אבידה ענקית".

גם בהפועל מתאבלים (מיכאל שבדרון, מאקו)

שדה שחזרה את הרגעים מאתמול בערב, בהם נודע להם על מותו של אריק: "קצת כאב לאריק הגב, הוא ומוני דיברו בטלפון. מוני בא הביתה והיה טלפון מסימה שצעקה 'אריק שלנו, אריק שלנו'. מוני טס לבית החולים. פשוט קשה לתפוס את זה. אריק איינשטיין היה קונצנזוס, הלב היפה, האציל. לא היה ולא יהיה כמו אריק איינשטיין".

מושונוב דומע בכיכר, היום (חדשות 2)

החבר הקרוב מוני מושונוב ספד אף הוא לאיינשטיין: "לפחות הוא לא סבל הרבה. אתגעגע לטוב לבו, לניקיון, לטוהר המידות, לצניעות, לאהבה, לאומץ, העזרה לזולת, ולתקווה שאפשר לעשות שינוי. אחר כך נשכח מהישראליות הזו שהוא ייצג".

מושונוב הדומע העיד על התכונות הטובות של חברו שהלך לעולמו: "הוא היה גם חצוף, גם נקי, גם יפה, גם ישיר, גם מוכשר ובעיקר - לא שופט בני אדם. בכל הרגעים הקשים שהיו - גם מבחינת העם כולו ולא רק הפרט, היה בו ניצוץ של תקווה. הוא ראה את האדם כחשוב ביותר ומצא יופי כמעט בכל בני האדם".

"אריק שמר על הפרטיות ולא איבד את ההיגיון כשהחל להתפרסם. הוא שמר על הצניעות שלו. לא שינה לו אם הוא חשוב, יפה או דמות פוליטית. אחד הדברים שאריק פעל למנוע הוא מצוקה של אנשים. הוא ידע שמילה שלו יכולה לעזור. אני לא חושב שהוא ידע כל כך מה חשיבותו".

שייקה לוי, שהיה חלק מהרכב "הגשש החיוור" והגיע לכיכר כדי לחלוק כבוד אחרון לאיינשטיין יחד עם האלפים האחרים אמר כי "היו צריכים להיות הרבה יותר, כי לא יהיה עוד אריק איינשטיין. הוא היה אמן מיוחד במינו, אין איש שהוא לא נגע בו".

לוי סיפר כי הוא ואיינשטיין השתחררו כמעט באותה תקופה מהצבא: "ניסינו לעשות להקה יחד - אני הלכתי לתרנגולים והוא לגשר הירקון. לא הייתי בחבורה הזו, אבל היה מאוד נעים כשנפגשנו באירועים, איש נדיר ביופיו וביופי נפשו. הוא היה הכי ישראלי שאפשר".

אלפים הגיעו להיפרד מאיינשטיין (חדשות 2)

אזרחים רבים שהתגודדו בכיכר בטרם החל הטקס, צילמו את ארונו של איינשטיין, בעוד אחרים הניחו זרים לצד בימת הזיכרון שהוקמה בתוך כמה שעות. רבים חלפו על פני הארון שהוצב על הבמה מכוסת השחורים, והתבוננו בדיוקנו של איינשטיין בשחור ולבן שהוצב עליה.

ארונו של איינשטיין שנעטף בבד שחור הוצב על הבמה, וסביב לו הונחו פרחים אדומים - כמחווה לאהבתו של הזמר המנוח לקבוצת הכדורגל של הפועל תל אביב. על הארון אף הונח צעיף של קבוצת הכדורגל האהובה על הזמר. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע אף הוא לכיכר, חלף על פני ארונו של הזמר ולחץ ידיים לקרובי משפחתו וחבריו של הזמר המנוח.

אריק איינשטיין הלך לעולמו - סיקור נרחב:

ראש הממשלה ספד לאריק איינשטיין: "היית הגדול מכולם"

מוני מושונוב נשבר: "אהבתי אותך אריק"

צפו: אריק איינשטיין נזכר בסרט "כבלים"

הגולשים נפרדים: "זמר שכולו תוצרת הארץ"

 ארצי קטע הופעה: בזכותו אני זמר

האזינו: השירים היפים של אריק איינשטיין

כשאיינשטיין הקליט שיר לגלעד שליט

עולם הספורט נפרד מהאוהד מספר 1

נפרדים מאריק איינשטיין: "פס הקול של המדינה"

האזינו: איינשטיין ב'חדשות הלילה'

מהי מפרצת באבי העורקים?

הזמר אריק איינשטיין הלך לעולמו