האם רק לגברים מותר להאפיר?

בעולמינו נהוג שלגברים מותר להסתובב עם שיער לבן ולנשים זה פחות מומלץ. גבר נראה סמכותי ובעל השפעה כששיערו מאפיר, ואישה מאבדת מהמיניות שלה ונתפסת כמזדקנת. ממה נובע ההבדל הזה בין נשים לגברים?

בשבוע שעבר צולמה הדוכסית מקיימברידג' קייט מידלטון באירוע - עם קצת שורשים מאפירים. בתגובה, העיתונים המובילים בבריטניה הוצפו בביקורות אופנה על "ההזנחה" לכאורה של קייט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אישה תמיד צריכה להיות נשית, אסטתית, יפה", אומרת פנינה רוזנבלום. "היא צריכה להיות יפה בשביל הגבר שלה והיא לא יפה בשביל הגבר שלה עם שיער לבן".

למה לא נותנים לנשים להאפיר בכבוד? למה לגבר מותר אבל לאישה לא? לעיתים ניתן להבחין בנשים שבוחרות לא להיכנע למוסכמה. ג'יל דוהורטי מ-CNN, וונדי שרמן תת מזכיר המדינה האמריקני, השחקנית דיאן קיטון ועוד. אבל נשים אלה הן מיעוט - הרוב מעדיפות לצבוע את השיער.

לרוב הנשים, לא קל להסתובב בשיער מאפיר. "אני חושבת ששיער לבן מאוד מבגר", מספרת לקוחה במספרה הצובעת את שיערה באופן קבוע. "אף אחד מאינו לא רוצה להיות מבוגרת ולהיראות מבוגרת".

למה לגברים מותר להאפיר? (חדשות 2)

שיער לבן מייצג את הזקנה

"אני חושב שאנחנו לא מאפשרים לנשים לסמן את תהליך ההזדקנות שלהן", אומרת ד"ר רוני אלפר, חוקרת מגדר. היא טוענת, שבעולם שבו המעמד של הנשים והערך שלהן מוגדר עבור גברים - להאפיר זה להזדקן ולהזדקן זה לא טוב.

"תהליך ההזדקנות הוא תהליך שמאיים על גברים ונשים כאחד", אומרת אלפר. "מרגישים שהגוף מתקלה, מרגישים חלשים יותר. אז ההאפרה בשני המינים, היא נושא מדאיג. אבל אצל נשים, שהן הולכות בעולם על מסלול הגוף, האובדן של הגוף הוא הרבה יותר דרמטי".

אלפר טוענת שאחרי שאישה גמרה להיות אובייקט מיני, היא סיימה את תפקידה בעיני המין הגברי. השיער האפור, הוא זה שמסמל את סיום התפקיד. בעוד שאצל גברים הסיפור הוא הפוך - כשגבר רוצה להפגין שיקול דעת וסמכותיות, הוא מפסיק לצבוע.

האם רק לגבר מותר להאפיר? האמת היא שזה כבר מזמן היה אמור להשתנות. שיער אפור יכול לסמן למשל "אני כבר לא אכנס ממך להריון בלתי רצוי". הוא יכול לסמל חופש מיני ואולי זה מה שעומד לקרות בעתיד הנראה לעין.