צפו: יהודה ברקן חוזר למקורות

השחקן יהודה ברקן התפרסם בזכות סדרת סרטים שכל ישראלי מכיר בעל פה, אבל מאז שנות התשעים נחתו עליו לא מעט צרות - הסתבכות כלכלית גדולה וגם בנו שריצה מאסר על סחר בסמים. בשנים האחרונות הוא חזר בתשובה, והפך למפיץ תורה בעצמו - התלוונו אליו אל המקום שאליו הוא הכי מחובר בימים אלו - מערת המכפלה בחברון

צ'ארלי וחצי, חגיגה בסנוקר, אבא גנוב, כץ וקרסו, נשיקה במצ"ח - הם רק חלק קטן מהסרטים של יהודה ברקן שהפכו לאחד מעמודי התווך בתרבות הישראלית. למרות שבשנות ה-70 וה-80 יהודה ברקן היה אחד השחקנים המצליחים והפופולאריים בישראל, החל משנות ה-90 נחתו עליו צרות אישיות וכלכליות. כעת, הוא מנסה להתאושש בעזרת הדת. במערת המכפלה בחברון הוא מרגיש היום בבית יותר מבכל אולם קולנוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יהודה ברקן היה רגיל להופיע בהיכל התרבות. היום הוא שמח לומר שהוא מופיע בבתי כנסת. אחד המקומות האהובים עליו יותר בימים אלו הוא מערת המכפלה שבחברון, ובין לבין הוא מעביר הרצאות על המעבר שלו מחיי הברנז'ה והזוהר הישראליים לתהומות קשים.

למה דווקא מערת המכפלה? "זה הבטרייה של העם היהודי. כל יהודי שנכנס לכאן - נטען, מה שנקרה. מקבל עוצמות יהודיות וחוזר הביתה. זה הכול. אני לא מסתכל על זה כמקום פוליטי. זה מקום יהודי, שכול יהודי צריך לבוא ולבקר בו", סיפר ברקן.

"יהודה ברקן של היום צוחק על יהודה ברקן של 'חגיגה בסנוקר", אמר ברקן, והוסיף כי החזרה בתשובה החלה כבר מזמן. "בסרט 'חגיגה בסנוקר' יש איזה קטע שאני יוצא מבית הרב, שנותן לי את ברכתו לקחת את יונה. אני פתאום עומד כחילוני לגמרי, מסתכל כלפי מעלה ואומר את הפסוק "ברוך הוא וברוך שמו". כבר אז הניצוץ היהודי התחיל", סיפר ברקן.

בביקור במערת המכפלה (חדשות 2)

"בגלל מלחמת המפרץ - חזרתי בתשובה"

ומה גרם לשחקן החילוני לחזור בתשובה? "במלחמת המפרץ הראשונה נפלו 39 סקאדים על המדינה הקטנה שלנו, ואף אחד לא נפגע. ראיתי חב"ניקים, ושאלתי אותם איך הם מסבירים את זה? הם אמרו לי שזו השגחה עליונה. אמרו לי שאם אני מניח תפילין אהיה מחובר עם המשגיח" סיפר.

הצרות המשיכו לנחות על השחקן, כשבנו רועי ישב בכלא לפני 5 שנים על סחר בסמים. לפני כחודש שוב נעצר רועי בחשד לסחר בסמים. "חשתי הרגשה קשה, יותר מקשה. התורה החזיקה אותי. אני רק מקווה דבר אחד, וזה שדרך העולם התחתון והאיום שהוא טעם, הזבל הזה יפרה אותו. יהפוך אותו לעציץ פורח בעזרת השם" הוסיף.

הצרות שנחתו על ברקן בשנים האחרונות היו יכולות לשבור אותו, אך במקום - הוא רק התחזק מהם. "היום אני יכול לומר חד משמעית - אם אני לא הייתי בעולמה של תורה בתקופה הזו, אני כיהודה ברקן לא הייתי כאן. המכה הייתה כל כך חזקה שלא נותרו לי הרבה ברירות. מה שעזר לי זה הנושא של האמונה המלאה והידיעה הברורה כשאתה חוטף מכה אתה חוטף אותה לא כדי שזה יכאב לך, אלא כדי שתתעורר" אמר ברקן.