"הצד השני": הצצה לסרט הגנוז של אורי זוהר

אורי זוהר הוא ללא ספק אחד היוצרים הגדולים והמשפיעים שהיו לקולנוע הישראלי. פסטיבל קולנוע דרום עורך מחווה לסרטיו, ביניהם גם לסרטים שנגנזו לפני כ-40 שנה. לרגל האירוע הגיע זוהר לפגישה נדירה עם סטודנטים במכללת ספיר. צפו בקטעים נדירים

עוד שנתיים אורי זוהר יהיה כבר בן 80, כמעט מחצית מחייו עברו עליו כאדם חרדי. ואיזה כייף לגלות שגם כיום עדיין מתגלות יצירות חדשות שלו מהתקופה הקודמת. במפגש עם סטודנטים לקולנוע במכללת ספיר ברור כבר מהרגע הראשון - המרץ והכריזמה של הרב זוהר עדיין שם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זוהר, שעדיין פורח מול קהל, נהנה מכל רגע, ויודע שההומור העצמי כובש את המגזר. זוהר הגיע למכללת ספיר לקראת פסטיבל קולנוע דרום שעורך מחווה ליצירה הקולנועית שלו. אף אחד מהסטודנטים שנכחו במפגש לא היו בתכנון כשזוהר חזר בתשובה, ובטח לא היו בחיים כשהוא יצר את סרטיו המפורסמים כנביא החילוניות בתל אביבית. אבל הסרט הראשון של זוהר שהוצג בפסטיבל דווקא לא היה מהתקופה התל אביבית.

מארגני הפסטיבל רוצים להדגיש כי בניגוד למחשבה המקובלת, היצירה הקולנועית של זוהר לא הסתיימה כאשר חזר בתשובה. אפילו סרט התעמולה שיצר זוהר למפלגת ש"ס ב-1999 הוא חלק מהאומנות שלו. "חזרה בתשובה זה המשך יצירה טבעי, ככה הוא קורא לזה ובעיני לתפוס את זה כאיזשהו שבר או בריחה לעולם אחר זה פספוס של המהלך שלו", אמרה אפרת כורם, מנהלת אומנותית בפסטיבל קולנוע דרום.

אורי זוהר (חדשות 2)

הכל התחיל בתעלת בלאומילך

רוב הסרטים המוצגים בפסטיבל הם סרטים קצרים וגנוזים של זוהר, וביניהם הסרט "הצד השני". הסרט הזה כנראה לא הוקרן כמעט ארבעים שנה, והעותק היחיד שלו הוא עם התזמון שרץ בתחתית המסך - זאב רווח, הגששים, חנן גולדבלט, פופיק ארנון ואורי זוהר עצמו - השתתפו בו.

הכול קרה די במקרה ובעיקר בזכות אפרים קישון. ב-1969 הזמין קישון את אורי זוהר לתפקיד קטן בסרט תעלת בלאומילך. לטובת הסרט הזה הקימו באולפני הרצליה אתר צילומים מפואר ושיחזרו בו את רחוב אלנבי בתל אביב - וזה נתן לזוהר רעיון.

משם הכל התחיל. תעלת בלאומילך (יונייטד קינג משה וליאון אדרי)

מה נעשה בשבת? סרט עם אורי

אורי זוהר ביקש מקישון את הסט בשבת, קישון אישר. וכך בשבת אחת בלבד צולם הסרט הקצר: חבורת אנשים מחכה שהרמזור יתחלף לירוק אבל הרמזור מסרב להתחלף, ולאט לאט על המדרכה מתחילה מחאה חברתית. מיטב שחקני התקופה שיחקו בסרט בהתנדבות. "כולם היו חבורה אחת קטנה, ואמרו החברה 'מה נעשה בשבת? הולכים לכדורגל? לא. נעשה סרט עם אורי', זה בערך ברמה", סיפר אבי כהן, שהיה באתר הצילומים של "הצד השני".

הסרט הזה הוקרן פעמים ספורות בלבד בערבים שערך זוהר, ומאז הוא נעלם בארכיון. זוהר עבר ליצור עם חבורת לול ואריק איינשטיין, והפך לבמאי החשוב ביותר בתולדות הקולנוע הישראלי. מי חשב שכמה עשורים אחר כך שני בניו של זוהר יתחתנו עם שתי בנות של איינשטיין, ויהפכו אותם למשפחה באופן רשמי. "אני מדבר הרבה עם אריק בטלפון, מדברים על כדורגל, כשאני מדבר איתו על יהדות הוא מתקפל מיד", סיפר זוהר.