הפגנות ואיומים על ישראלים באירוויזיון בשוודיה: "לפוצץ את ישראל"

מתח במאלמו שבשוודיה לקראת חצי הגמר השני של האירוויזיון: עיתונאים ישראלים אוימו על ידי חבורת צעירים שקראו לפוצץ את ישראל, שתתמודד הערב בתחרות. אמש צעדו עשרות מפגינים בעיר וקראו לחרם על ישראל. המשלחת: "מרגישים בטוחים"

תופיע הערב. מורן מזור (Sander Hesterma, EBU)

המתח לקראת חצי הגמר של תחרות האירוויזיון בו תשתתף הערב ישראל עולה, אבל נראה שלמשלחת הישראלית יש סיבות נוספות להיות במתח: ביממה האחרונה שלושה עיתונאים ישראלים אוימו על ידי חבורת צעירים - ככל הנראה ממוצא מוסלמי בעיר השוודית מאלמו, בה מתקיימת השבוע תחרות האירוויזיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח בתחנת הרדיו הרשמית של שוודיה, שלושת העיתונאים מישראל שהגיעו לסקר את האירוויזיון הנערך בעיר נתקלו ברחוב בחבורה של שישה צעירים בשנות ה-20 לחייהם שנטפלו אליהם ושאלו אותם למוצאם.

"הם שאלו אותנו אם אנחנו מישראל, ואם לא - אז איפה יש ישראלים כדי שיפגעו בהם", סיפר אחד העיתונאים מישראל. "הם אמרו שאם הם ידעו איפה מתאכסנים ישראלים, הם ירצו לפוצץ את המקום", שיחזר.

"אמרנו להם שאנחנו מקפריסין אז הם עזבו אותנו, אבל זה היה מפחיד", הוסיף העיתונאי הישראלי שאמר שאינו מרגיש בטוח בעיר השבדית, הידועה במספר הרב של מוסלמים החיים בה. "שאלנו אותם אם זו בדיחה, והם אמרו שלא ושהם היו רוצים ללכת ולפוצץ את ישראל".

המשטרה השוודית לא דווחה על המקרה, אך כוחות גדולים מטעמה ערוכים ומוכנים לכל תרחיש - גם למקרה של ניסיון חבלה מכוון בסמוך למשתתפי המשלחת הישראלית או בזמן הביצוע של השיר הישראלי על הבמה.

צפו בהפגנה נגד ישראל בשוודיה:

הפגנת מחאה בלב העיר: "להחרים את ישראל"

אם זה לא מספיק, אז אתמול, יום הנכבה הפלסטיני, נערכה בעיר הפגנה אנטי-ישראלית בה השתתפו עשרות צעירים שצעדו ברחובות מאלמו כשהם מניפים דגלי פלסטין וקוראים לחרם בינלאומי על ישראל.

כבר לפני כשבוע איימו גורמים מוסלמיים בעיר לנסות ולשבש את השגרה בעיר בשבוע בו תיערך תחרות האירוויזיון והצהירו שיפגינו בגלוי נגד ישראל.

זו אינה הפעם הראשונה בה נערכות הפגנות מסוג כזה במאלמו נגד ישראל: לפני 4 שנים נערכו הפגנות בהיקף גדול הרבה יותר כנגד נבחרת ישראל בטניס שהגיעה לשוודיה כדי להתמודד מול הנבחרת המקומית במסגרת טורניר גביע הדייויס.

תעלה לגמר? (Sander Hesterma, EBU)

הערב: ישראל על הבמה

המתח במאלמו ומהפגנות צפויות נגד המשלחת הישראלית מכוון בעיקר להערב, בו ייערך חצי הגמר השני של תחרות האירוויזיון, בו תתמודד מורן מזור מישראל עם השיר "רק בשבילו" (שיר מס' 10).

מזור ערכה אמש חזרה מוצלחת למדי שככל הנראה הרשימה את צוותי השיפוט שמנקדים את השירים יום לפני הקהל בבית. על מזור להתברג לעשירייה הראשונה הערב כדי להעפיל לשלב הגמר בשבת - שם התחרות צפויה להיות קשה הרבה יותר.

מהמשלחת הישראלית לאירוויזיון נמסר בתגובה: "אנחנו מרגישים מאוד בטוחים במאלמו. אנחנו מרוצים מרמת האבטחה שיש סביבנו, אוהבים להיות כאן ומסתובבים בעיר בחופשיות. האווירה כאן טובה ואנחנו מאחלים בהצלחה הערב למורן מזור".