שלמה ארצי נפגש עם האהובה מ"שיר חייל"

כמעט 40 שנה אחרי שנפל סרן נמרוד גאון ביום הכיפורים, השיר שכתב עדיין מושמע ללא הפסק. נמרוד כתב אותו בגעגועים לחברתו עמליה. לאחר מותו שלחו ההורים את השיר אל הזמר האהוב עליו, שלמה ארצי. הוא הלחין אותו ושיר הגעגועים הפרטי של נמרוד ועמליה הפך למעין המנון ישראלי. השנה נפגשו האם השכולה, בת הזוג וארצי

המפקד הקשוח נמרוד גאון לא העיז לספר לאף אחד שהוא כותב שירים, גם לא לאמו אדית. היא רק ידעה כי בנה אוהב מאוד זמר צעיר בשם שלמה ארצי. אחרי שנפל במלחמת יום הכיפורים, חברתו עמליה העבירה את השירים שכתב להוריו. הם שלחו אותם לזמר הנערץ. ארצי התאהב באחד מהם, "שיר חייל", הלחין ושר אותו. 40 שנה אחרי האם, בת הזוג עמליה והזמר הנערץ נפגשו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שלוש שנים היו נמרוד גאון ועמליה בטינגר בני זוג. הוא היה מפקד פלוגה בשריון, מפקד מוצב בקו בר לב בסיני. קצין מצטיין, מאצ'ו אמיתי. "הוא התחיל פתאום לכתוב כי נפגשנו רק פעם בשבועיים-שלושה", שיחזרה עמליה. "טלפונים ואסמסים לא היו אז, אז הוא כתב מכתבים ושירים ובכל פעם התרגשתי מחדש".

"המופע האחרון שהוא ראה בחייו היית אתה", סיפרה האם אדית לשלמה ארצי במפגש. ביום כיפור 1973 נמרוד הוקפץ מהבית לסיני. המוצבים קרסו תחת המתקפה המצרית. אדית מספרת כי בנה פעל בקור רוח וניסה לארגן חיילים לכוח מסודר. לא הייתה להם תחמושת והם לא היו מוכנים. נמרוד פרץ בכוח מחסן וחימש את אנשיו. המפקד הצעיר נפצע ברגל, אך סירב להתפנות. הוא החליף טנק ורסיס הרג אותו.

"בנפשו נמרוד לא אהב את החיים בצבא"

"מצאו את כל התיק שלו והביאו לנו", שיחזרה אמו כשהיא אוחזת את החפצים בידיה. בתוך התיק הייתה קופסת סיגריות עם הסיגריה האחרונה שלא הספיק לעשן, ארנק עם סף והיומן שכתב עם כל הלוח הזמנים שתוכנן לפני שפרצה המלחמה ל-7 באוקטובר. כל התכנונים עלו בעשן המלחמה. 7 באוקטובר היה היום שבו נמרוד נהרג.

"אני זוכר את השנייה שאני פותח את זה ולא מבין מה זה, זה היה לי מוזר", נזכר שלמה ארצי. הזמר הנערץ על נמרוד מספר כי כשהתחיל לקרוא הבין כי מדובר במשורר. "הוא היה משורר אדיר פשוט", אמר ארצי, "אני לא כתבתי ככה בגיל שלו".

"היה קונפליקט עצום בין איך שהוא, מה שהוא הרגיש באמת, לבין מה שהתפקיד מחייב", סיפרה עמליה. "בנפשו, נמרוד לא אהב את החיים שלו בצבא, הוא הרגיש שהוא מתחפש שם". בת זוגו מספרת כי נמרוד חלם להיות בבית לנגן בגיטרה, להתחיל את החיים האמיתיים אבל כיוון שהוא היה ריאלי הוא היה בצבא טוטאלי. אחרי מותו זכה נמרוד בצל"ש על תפקודו בקרב.

"ביום הולדתו נמרוד שלח לי ציפור"

מי חשב ש-40 שנה אחרי המילים של הצעיר המתלבט בין חובתו הלאומית לבין הרצון לחיות חיים נורמליים יהיו עדיין כל כך רלוונטיות. שהן יהפכו למעין המנון המנסח כל כך טוב את החיים שלנו כאן.

"עם השיר הזה קורים לי דברים שאני לא יכולה לתאר", אמרה האם אדית. "ביום ההולדת שלו לפני שנה נכנסה ציפור צבעונית, קטנה כזו. בחיים לא ראיתי ציפור כל כך יפה, לא עפה ושעה שלמה טיילה לי בתוך הביתה. אף פעם לא היו לי פה ציפורים. אמרתי: נמרוד, זה נמרוד שלח לי את הציפור הזאת".

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל התשע"ג - סיקור מיוחד:

האב השכול תקף: "לא רוצים לקבל מהמדינה הרגשה שמתביישים בנו"

דעה: תנו לנו רגע בין הקדיש למנגל

נתניהו: "אין מזור לכאב ואין נחמה שלמה"

מדוע חרדים לא עומדים במהלך הצפירה?

גולשים זוכרים: סיפורי החללים שקרובים ללבנו

צפו: לוחמי גדוד 51 חוזרים לחרמון

זעם על עצרת הזיכרון הדו-לאומית: מבזים את זיכרון הנופלים

איבדה את בעלה בפיגוע בורגס: "בני לא צריך לגדול בלי אבא"

עצרת דו-לאומית: "חולקים את קברי ילדנו"

איבדה בעל ובן בשני פיגועים: "החלטתי לחיות"

טקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי

רה"מ: "מצדיע לגבורת הבנים והבנות"

משפחת פוגל: "הנכדים נותנים כוח"

רס"ן אורי אזולאי הפך במותו לאגדה

שכול כפול: איבדה שני בנים טייסים

הרמטכ"ל גנץ: "נזכור את הנופלים ונשלים משימתם"

חברים מספרים: "המחבל התחיל לירות ונתנאל נפל"

נתניהו: אנחנו כאן בזכות הנופלים

בג"ץ דחה עתירה להגביל את הצפירה

הבן הביולוגי והמאומץ נהרגו יחד