מיצג: תפילין וטליתות כהלבשה תחתונה

במיצג חדש במכללה מוצגים סמלים יהודיים באופן פרובוקטיבי, דבר שהתקבל בזעם רב בקרב חלק מהסטודנטים. "זו תערוכה שעוסקת בחופש הביטוי והיא רלוונטית היום יותר מתמיד", אמר יוצר התערוכה. "זה גועל נפש", טען מנגד אחד הסטודנטים במכללה

בעוד שהעולם כולו עוסק בסוגיית גבולות חופש הביטוי, במכללת ספיר התעוררה באחרונה סערה בעקבות תערוכה שנויה במחלוקת שבה נעשה שימוש בתפילין, טלית וסמלים יהודיים אחרים בצורה פרובוקטיבית שמשמשים כהלבשה תחתונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זו תערוכה שמדברת על חופש הביטוי", אמר יוצר התערוכה ליאב מזרחי. "היא מאד רלוונטית, במיוחד בשבוע האחרון לאחר האירועים בצרפת ובעקבות הסרטון של הבית היהודי שחבריו מתנגדים לחתונה של להט"בים". מזרחי המשיך ותהה: "ממתי חופש הביטוי או השמאל הליברלי הפך להיות מילת גנאי"

מנגד, טען אלון ישראל יחיא, סטודנט במכללה כי הוא "רואה בזה ביזוי של היהדות". לטענתו, "מדינת ישראל לא צריכה לממן את הדברים האלה, זה פשוט גועל נפש".

תפילים וטלית כהלבשה תחתונה

תערוכה נוספת שעוררה עליה זעם רב הייתה תערוכה בשם "כוחה של המילה" שבה הוצגו חמסות עליהן נכתבו כתובות כמו "אטבח אל יהוד" ו"דאע"ש". יחיא התייחס גם לתערוכה זו, שלטענת יוצריה נועדה לעורר דיון על חופש הביטוי, ואמר כי "בחמסות יש הסתה לכל דבר, הקונטקסט לא משנה".

מזרחי תהה: "האם נגמרו האיומים מאירן שכל המדינה צריכה להיבהל מכמה חמסות עשויות מפימו?". בנוגע לתערוכה הנוכחית הוא הוסיף כי "השימוש בתשמישי קדושה באמנות מותר לפי ההלכה, כך שאנחנו לא פוגעים פה באף אחד".