הערב נדע: מי ייצג את ישראל באירוויזיון 2013

לאחר ארבעה משדרים מקדימים ופרישה דרמטית אחת של הפייבוריטית לזכייה קטלין רייטר, ייבחר הערב הנציג הישראלי לאירוויזיון 2013. המועמדים לזכייה: הבלדה של מורן מזור או השיר הקצבי של ולדי בלייברג. לשנה הבאה בירושלים?

הלילה נדע: לאחר שנערכו ארבעה שלבים מקדימים עם לא פחות מ-30 שירים מתחרים, תגיע הערב תחרות קדם האירוויזיון אל שלב הגמר שבסופו נגלה: מי ייצג את ישראל בתחרות הזמר האירופית. למי מבין עשרת השירים האחרונים יש את הסיכוי הגדול ביותר לנצח? ומי יוכל להוביל את ישראל לזכייה הרביעית בהיסטוריה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הערב יעלו על בימת הגמר 4 כוכבי ריאליטי לשעבר: מורן מזור - זוכת העונה הראשונה של התוכנית "אייל גולן קורא לך",ולדי בלייברג, רון ויינרייך ומורן מזוז שהתמודדו בעבר ב"כוכב נולד" ועוד 6 זמרים אלמוניים שלכולם מטרה אחת: לכבוש את הקהל והשופטים עם שיר מנצח ולייצג את ישראל בשוודיה במאי.

בלדה או שיר פופ טיפוסי?

פרשה במפתיע. רייטר (יח"צ)
לאחר פרישתה המפתיעה אמש של הפייבוריטית לניצחון קטלין רייטר במחאה על שחיתויות מכיוון שולחן השופטים, נראה כי סיכויי הזכייה מרוכזים בידי שני מתמודדים עיקריים: מזור ובלייברג.

מזור תבצע את "רק בשבילו", בלדה אירוויזיניות עוצמתית טיפוסית בניחוח "מזרחי". השיר של מזור כבש בשבוע האחרון את צוות השיפוט של התחרות והפך פייבוריט של רבים מהצופים בבית, שהעלו אותה ואת שירה ישירות לשלב הבא.

בלייברג יבצע את שיר הפופ הקצבי והאנרגטי "We Are Free", שהופק על ידי נוי אלוש ונכתב על פי כל הקלישאות האירוויזיוניות המוכרות - התחלה מפוצצת ופזמון ממכר וקליט, שנראה שמתאים יותר לתחרויות של לפני 10 שנים.

לשניים, שזוכים לאהדת הקהל והשופטים, הסיכוי הגבוה ביותר לזכות הערב לאחר פרישתה של רייטר, ונראה כי אחד מהם יישא את דגל ישראל על הבמה במאלמו, העיר השוודית שתארח את אירוויזיון 2013.

באירופה מפרגנים

האירופאים אהבו. מורן מזור (מתוך טוויטר)
מה חושבים באירופה על שירי הקדם, שאחד מהם ייצג את ישראל? ביבשת מפרגנים לבלדה של מזור באופן מפתיע. רבים אוהבים את הצליל האוריינטלי שבוקע מהשיר "רק בשבילו", התרשמו מהיכולות הווקאליות של יוצאת הריאליטי המוזיקלי ואהבו את השפה העברית שנשמעה להם כשפה "קסומה ומסתורית". לייק נשלח גם לשיריהם של רון ויינרייך, שני זמיר ויהודה גברה.

איזה שיר שלא ייבחר, נראה שסיכוייה של ישראל להצליח בתחרות האירוויזיון הקרובה די גדולים. עד לשלב הזה, נבחרו רוב השירים שיתמודדו בתחרות הזמר שתיערך בין ה-14 ל-18 במאי, וחוץ מכמה שירים ספורים, אין פייבוריט מובהק שיכול לאיים על הניצחון.

סיכויי ישראל להצליח - בינוניים-טובים

ישראל תתחרה תחילה בחצי הגמר השני של התחרות ב-16 במאי, בו יתחרו 17 מדינות על 10 כרטיסים פנויים לגמר שייערך יומיים לאחר מכן. המדינות שיתחרו מול ישראל כמו פינלנד, לטביה, הונגריה ואלבניה לא בחרו בשירים חזקים במיוחד שאינם מאיימים כמעט על כל שיר שייבחר הערב להתחרות מולם - כך שנראה שלפחות על הנייר, סיכויי ישראל להופיע בגמר לאחר שנתיים של היעדרות גדולים.

עם זאת, אם אכן תעפיל ישראל לגמר, היא צפויה להתמודד מול כמה מהפייבוריטים המתהווים: הזמרת הנודעת בוני טיילר שהוכרזה ממש הבוקר כנציגת בריטניה לתחרות, ההרכב הגרמני "Cascada" שיבצע בגמר שיר פופ-דאנס קליט שעשוי לזכות בכל הקופה והזמרת ההולנדית המפורסמת Anouk, שרבים כבר מהמרים עליה כמנצחת - אפילו לפני שנחשף השיר.