מיוחד: לקראת האוסקר - הניחושים האחרונים

שעות ספורות לפני הטקס בלוס אנג'לס, הגיע הזמן לסכם בפעם האחרונה את ההימורים הבולטים של אוסקר 2013. מי יזכה בפרס הסרט הטוב ביותר? מי יהיה הבמאי? והכי חשוב – לפחות לנו – האם יש סיכוי שאחד הסרטים הישראלים יזכה בקטגוריית הסרט התיעודי? אתרי ההימורים מדרגים את מפת הסיכויים ונותנים לנו רמז האם להישאר ערים

הוליווד מתעוררת בשעות אלה ליום הנוצץ של השנה. כשאצלנו יראו מחוגי השעון את השעה 03:30 לפנות בוקר, הכוכבים האמריקנים יתכנסו בתיאטרון קודאק בלונדון כדי לשמוע מיהם הזוכים הגדולים בטקס האוסקר לשנה זו. אתרי ההימורים היו פעילים מאוד בשבועות האחרונים, ואלו הסרטים המובילים ברבים מאתרי האינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסרט הטוב ביותר: "ארגו"

בתחילת המירוץ היה ברור לכולם שהזוכה הגדול של טקס האוסקר יהיה דווקא סרטו של סטיבן שפילברג, "לינקולן". אולם באופן מפתיע, סרטו של בן אפלק על משבר בני הערובה באירן בשנות ה-70, זכה בכל הפרסים החשובים בזה אחר זה, כמו פרס גלובוס הזהב, פרס גילדת השחקנים ופרס הבאפטה (האוסקר הבריטי). לפיכך, "ארגו" זינק לראש טבלאות ההימורים, והוא נחשב כיום לזכייה הבטוחה של הטקס.

הבמאי הטוב ביותר: סטיבן שפילברג, "לינקולן"

גלובוס הזהב, הנחשב על פי הקלישאות לנביאו הרשמי של האוסקר, העניק אמנם גם את פרס הבימוי לבן אפלק על עבודתו ב"ארגו", אבל למרבה המבוכה - בטקס האוסקר - אפלק נשאר מחוץ לתמונה. הוא אפילו לא נכלל בחמישיית המועמדים הסופיים בקטגוריה. לכן, המוביל בהימורי הקטגוריה הזאת הוא סטיבן שפילברג שככל הנראה יזכה מן ההפקר וינאם הלילה בפעם השלישית, אחרי שכבר זכה בעבר בפרס הבימוי על סרטיו "רשימת שינדלר" ו"להציל את טוראי ריאן".

השחקן הטוב ביותר: דניאל דיי לואיס, "לינקולן"

לא, זה לא באמת לינקולן. דיי לואיס (AP)
ישנם ככל הנראה שני שחקנים שכבר ניסחו היטב את נאומי התודה שלהם. הראשון שבהם הוא דניאל דיי לואיס, שגילם את נשיא ארצות הברית הנודע, אברהם לינקולן, בסרטו של סטיבן שפילברג. מהרגע הראשון ועד היום, הוא נחשב לפייבוריט המרכזי, וגם הוא - ממש כמו הסרט "ארגו" - לא איכזב עד עתה באף אחד מהפרסים החשובים. דיי לואיס, שכבר מחזיק בשני פסלונים מוזהבים מהעבר, נמצא בטבלאות ההימורים בפער גדול יחסית מהשחקן הממוקם אחריו במקום השני, יו ג'קמן המתמודד בזכות ביצועיו בעיבוד הקולנועי למחזמר "עלובי החיים".

שחקנית המשנה הטובה ביותר: אן האת'וויי, "עלובי החיים"

אן האת'וויי ב"עלובי החיים" (AP)
אן האת'וויי היא השחקנית השנייה שיכולה להרשות לעצמה ללבוש הלילה שמלה עם כיס, וזאת בכדי שיהיה לה היכן לשמור את מסמך התודות. האת'וויי שהופיעה כ-15 דקות בלבד ב"עלובי החיים", גרפה ביקורות יוצאות דופן בכל רחבי העולם על תפקידה כפאנטין, וזכתה בכל פרס אפשרי. בכל הטקסים היא נראתה נרגשת במיוחד, וגם הלילה היא ודאי תתרגש עד דמעות - אבל היא בטוח לא תהיה מופתעת.

צפו בשיר שהפך את אן האת'וויי לפייבוריטית המדוברת של האוסקר:

הסרט התיעודי הטוב ביותר: "Searching For A Sugar Man"

אולי הוא עוד יפתיע. דרור מורה (חדשות 2)
לצערנו, גם בקטגוריה הזאת לא חלו שינויים מפתיעים בשבועות האחרונים. שני הסרטים הישראלים המתמודדים בקטגוריה לא מסתמנים - כך על פי אתרי ההימורים - לזכות בפסלון המוזהב. התחזיות מנבאות את הזכייה דווקא לסרט הבריטי-שוודי "Searching For A Sugar Man" המביא את סיפורו הבלתי-יאומן של זמר מסתורי. "שומרי הסף" של דרור מורה ממוקם מיד אחריו במקום השני, ו"חמש מצלמות שבורות" של גיא דוידי ועימאד בורנאט נמצא במקום החמישי שבתחתית הטבלה.

מצד אחד, הסיכויים קלושים. מצד אחר, כדאי להזכיר את הסרט "ואלס עם באשיר" שהתמודד בקטגוריית הסרט הזר בשנת 2009 ונחשב למועמד המוביל בטבלאות ההימורים - ובכל זאת, הפסיד לסרט היפני "פרידות". אפשר רק לקוות שהתרחיש המפתיע יגיע השנה בקטגוריה התיעודית, אלא שהפעם - המהפך יהיה לטובתנו.