"ארגו" זכה בפרס הסרט הטוב ביותר; הסרטים הישראלים הפסידו

הסרט "ארגו" של בן אפלק זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בטקס האוסקר שהתקיים הלילה. "ארגו" גבר על "לינקולן" של סטיבן ספילברג, שעל פי ההערכות בהוליווד היה צפוי לזכות בפרס. בנאום זכייתו אמר אפלק: "אני רוצה להודות לחבריי באירן". המועמדים הישראלים עם זאת יאלצו לחזור הביתה בידיים ריקות

הפתעה בטקס האוסקר: הסרט "ארגו" של בן אפלק הוא הזוכה בפרס הסרט הטוב ביותר. "ארגו" ניצח את סרטו של סטיבן ספילברג, "לינקולן", שעל פי ההערכות היה צפוי לזכות בפרס הגדול. אפלק, שביים את הסרט ואף כיכב בו, אמר בנאום זכייתו: "אני רוצה להודות לחברינו באירן וכמובן למשפחתי, לחבריי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפרס השחקן הטוב ביותר בטקס זכה דניאל דיי לואיס על תפקידו בסרט "לינקולן". השחקנית הטובה ביותר היא ג'ניפר לורנס שכיכבה בסרט "אופטימיות זה שם המשחק". הבמאי הטוב ביותר השנה הוא אנג לי שביים את הסרט "חיי פאי". בפרס הסרט הזר הטוב ביותר זכה הסרט "אהבה" של הבמאי האוסטרי מיכאל אנקה. בפרס סרט האנימציה הטוב ביותר זכה "אמיצה" של הבמאים אנדרוס וברנדה צ'פמן. שחקנית המשנה הטובה ביותר היא אן האת'וויי על תפקידה בסרט "עלובי החיים". בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר זכה כריסטוף וולץ מ"ג'נגו חסר מעצורים" של טרנטינו.

אכזבה בישראל: המועמדים הישראלים בטקס חוזרים ללא הפסלון המוזהב

הסרטים הישראליים "שומרי הסף" של דרור מורה, וסרטם של גיא דוידי ועימאד בורנאט "חמש מצלמות שבורות", הפסידו כצפוי בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר של השנה בטקס שנערך בלוס אנג'לס. הסרט שגבר על שניהם ועל יתר המתמודדים בחמישייה הסופית הוא "Searching for a Sugar Man". הסרט הזוכה ישודר ב-5 במרס בערוץ "יס דוקו".

לים ודאי לא הופתעו מההפסד. "שומרי הסף" הגיע למקום השני בטבלאות של אתרי ההימורים, ו"חמש מצלמות שבורות" נשאר לאורך כל המירוץ במקום החמישי והאחרון. מי שנחשב לפייבוריט בקטגורייה התיעודית היה הסרט הבריטי-שוודי "Searching For A Sugar Man", שאכן זכה בפרס.

עד היום: 14 מועמדויות - 0 זכיות

חוזר בידיים ריקות. דרור מורה (חדשות 2)
זוהי הפעם השנייה שבה סרט ישראלי מתמודד בקטגוריית הסרט התיעודי. הפעם הראשונה והאחרונה עד עתה היתה לפני כמעט 40 שנה, בשנת 1974, עם כניסתו של הסרט "המכה ה-81" לחמישייה הסופית. את הסרט ביימו דוד ברגמן, חיים גורי וז'קס ארליך.

בניגוד לקטגוריה התיעודית שידעה מעט מועמדים ישראלים, ישנה קטגוריה אחרת שנחשבת לפורייה יחסית בקרב תעשיית הקולנוע של ישראל, והיא כמובן - קטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר. לא פחות מעשרה סרטים ישראלים התמודדו בטקס האוסקר, אולם גם הם לא זכו בפסלון המוזהב. בין הסרטים שהתמודדו לאורך השנים: "סאלח שבתי" ו"השוטר אזולאי" של אפרים קישון, "בופור" ו"הערת שוליים" של יוסף סידר, וגם סרטו החדשני של ארי פולמן "ואלס עם באשיר" שאמנם לא זכה באוסקר, אבל הסתפק בכבוד רב בפרס "גלובוס הזהב".

כרזת "חמש מצלמות שבורות" (IMDB)

סרטו של הבמאי משה מזרחי "כל החיים לפניו" אמנם זכה בפרס האוסקר בשנת 1977, אולם הוא נחשב לנציג הצרפתי בתחרות, ולכן זכייתו לא מיוחסת לישראל.

סרט נוסף בשם "מזימת פסח", אשר ביים מנחם גולן, היה מועמד בקטגוריית עיצוב התלבושות בטקס האוסקר, אם כי גם הוא נאלץ להפסיד בסופו של דבר.