יממה לאוסקר: סיכוי נמוך לזכייה ישראלית

השטיח האדום כבר נפרש, וככל שנוקפות השעות עד שיצעדו עליו - גוברת ההתרגשות בקרב חברי הצוותים של הסרטים "שומרי הסף" ו"חמש מצלמות שבורות". יוצרו של האחרון כבר תכנן מה יעשה אם ינצח: "זה יהיה יום היסטורי גדול, מיליוני אנשים ישמעו אותי מדבר על מצב הפלסטינים"

טקס האוסקר ייערך בעוד כיממה בהוליווד. בישראל - שמיוצגת השנה בתחום על-ידי שני סרטים לא שגרתיים - גוברת ההתרגשות לקראת ההכרזה שבה יתברר אם אחד משני היוצרים ישוב לראשונה לארץ עם פסלון הפרס היוקרתי. רגע לפני, ההערכות באשר להתממשות התרחיש נמוכות: הפרשנים מגלים סקפטיות באשר לסיכויי זכייתם של "חמש מצלמות שבורות" ושל "שומרי הסף" - שני סרטים שעוסקים בסכסוך הישראלי-פלסטיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בינתיים, השטיח האדום כבר נפרש - וחברי המשלחות של "שומרי הסף" ו"חמש מצלמות שבורות" החלו להתרגל גם לצעידה עליו וגם לאור הזרקורים. אתרי ההימורים השונים מנבאים ל"שומרי הסף" את המקום השני, ובמקביל - רוחשות שמועות גם על התחזקות בפופולריות של "חמש מצלמות שבורות".

לעומת השניים, הוכתר "סרצ'ינג פור שוגרמן" כמועמד הוודאי לזכייה בכל האתרים. זו אולי הסיבה שיוצר "שומרי הסף", דרור מורה, לא ממהר לצאת מגדרו. "אני לא מתרגש", הוא הבהיר. "ביום ראשון, כשאלבש את הטוקסידו וארד ללימוזינה שסוני פיקצ'ר מממנים, כשאסע ואתחיל לפסוע על השטיח האדום, אז אתחיל להרגיש את ההתרגשות שכולם מחפשים אצלי".

הסרטים העלו את הכיבוש לכותרות

לעומת מורה, עימאד בורנאט - יוצר "חמש מצלמות שבורות", כבר גלגל בראש את רגע הזכייה: "אני עולה לבמה עם אשתי והילד. אם נזכה, כמו שאמרתי, זה יהיה יום היסטורי גדול. מיליוני אנשים שצופים באוסקר ישמעו אותי מדבר על המצב שלי ועל הפלסטינים".

ההתבטאויות של שני הבמאים נגד הכיבוש הגיעו לכותרות בכל רחבי העולם ואיתן הסרטים עצמם, אבל בבועת האוסקר זה לא לגמרי חלק מהלקסיקון.