עדות אילמת: ריאיון עם ספי ריבלין

ספי ריבלין, הקומיקאי שהצחיק פעם את כולנו שוב מתמודד עם מחלת הסרטן ואיבד את היכולת לדבר. שיחה, ללא קול על החיים עם המחלה, ההתמודדות עם חוסר היכולת לדבר, התמיכה של המשפחה הקרובה והחברים, וגם - מחשבותיו על תוצאות הבחירות האחרונות

רק המילים שלו כלואות, אבל ספי ריבלין מדבר - בדרך שלו. הרבה שנים הוא נלחם בסרטן הגרון ועבר טיפולים. לפני כשנה המחלה חזרה, וביום כיפור האחרון הוא נאלץ לעבור את הניתוח בו איבד את הקול שלו לתמיד. ריבלין קיבל לאחרונה גם את פרס יקיר ראשון לציון, והתרגש מאוד ממחיאות הכפיים באולם. הריאיון הזה נערך עם ריבלין בכתב יד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

איך אתה חי בלי קול?

"בכל דבר יש את הטוב ואת הרע, ולפעמים צריך לטעום משניהם. אין דבר בעולם יותר חשוב ממשפחה. אני מתעניין בכל מה שקורה, רואה המון ספורט, שומע מוזיקה טובה, והדבר הכי גדול שיש לי עכשיו זה שאין לי מחויבויות. זו מן הרגשת חופש נפלאה."

אתה כותב יותר מבעבר?

"אני עדיין לא עברתי את הסף שבו אני אומר לעצמי - חביבי, תפסיק לכתוב. צריך דחיפה קטנה ואני אעשה את זה. אני רואה יותר את המשפחה, הם באים אלי המון, וגם חברים נאמנים. רק בתקופה כזו אתה יודע מי נאמן - וזה עושה לי טוב."

חברתו הטובה ציפי שביט, שהעלתה איתו אלפי הצגות ברחבי הארץ והעולם, הייתה מאוד רוצה לחזור ולהופיע איתו. "אין דבר כזה כשאתה עולה לבמה ומחכה לך מישהו ששנייה לפני שהוא מדבר אתך, כבר מתפוצץ מצחוק. שאתה יודע שהוא יענה לך, שהוא ילמד בעל פה ברבע דקה טקסט ויצליח לאלתר ככה", אמרה שביט. "ספי הוא גיבור. הוא אריה. היינו מדברים בטלפון, וכשהוא היה רואה את השם שלי על הצג הוא היה נערך לזה כמו למילואים. הייתי נותנת כל דבר בעולם כדי להיות איתו עכשיו בחזרות".

ספי ריבלין הוא ליכודניק מושבע שמשתתף בלא מעט קמפיינים של המפלגה. הוא אף השתתף בתשדירי השירות לבחירות. גם בבחירות האחרונות כשהוא כבר ללא קול, התייצב לעזור.

אנחנו כמה ימים אחרי הבחירות, ואני רוצה לשאול אותך איך אתה מתייחס לתוצאות?

"הייתי נותנת הכל להיות איתו בחזרות". ריב (חדשות 2)

"היה לי ברור מראש מה יהיה. היה ברור מי יהיה ראש הממשלה הבא. היתר כמו תמיד. נוצרה מפלגת מרכז שעוד כמה שנים תתאדה, והיתר - עולם כמנהגו נוהג. אני חי את הרגע ומאוד נהנה. לא מעסיק את עצמי מה יהיה, למרות שזה מטריד. היו לי חיים מלאים ועוד יותר, עברתי ונסעתי והופעתי בכל העולם. את מחיאות הכפיים שלי כבר קיבלתי. רוב הסיכויים שאני אמות בסוף. השאלה היא איך. זה מה שמטריד אותי, כי אני לא פוחד מהמוות".