במאי "שומרי הסף" נגד נתניהו: "הסית לרצח רבין, 'מפמפם' איומים"

בעוד כחודש עשוי דרור מורה לזכות באוסקר על הסרט שיצר, שבו ראיין שישה ראשי שב"כ לשעבר ועורר עניין רב בכל העולם. טלפון עם ברכות מלשכת ראש הממשלה הוא כנראה לא יקבל: הוא העניק ריאיון תוקפני ל-CNN שבו ביקש להעביר מסר: "די לכיבוש"

דרור מורה, במאי "שומרי הסף" שיתמודד בעוד כחודש על האוסקר, חורש בשלושת השבועות האחרונים את ארצות הברית ומנהל שם מסע תקשורתי שנועד לזכות את יצירתו בפרס היוקרתי. הסרט, שבו ראיין ראשי שב"כ לשעבר, עורר עניין רב בקרב האמריקנים. אמש הוזמן מורה לריאיון בתכנית הדגל של CNN שמגישה העיתונאית כריסטיאן אמנפור, וניצל את הבמה כדי לתקוף בחריפות ובמילים קשות במיוחד את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לצורך העצמת המתקפה עליו, "גייס" מורה גם את ימי רצח רבין ואמר: "היו גילויי הסתה רבים נגד מי שהיה אז ראש הממשלה - ולבנימין נתניהו היה חלק גדול בכך. בהפגנה שנתניהו הלך בראשה נישא מאחוריו ארון הקבורה של רבין והוא ראה אותו. אני משוכנע לחלוטין שהוא ראה אותו. הוא לא היה תמים והוביל את העצרות האלה, חלקן היו איומות. הם קראו לרבין משתף פעולה עם הנאצים. יגאל עמיר, הרוצח, נמצא בכלא - אבל אני חושב שרבים משותפיו לפשע, האנשים ששלחו אותו, נושאים באשמה באותה המידה של מי שלחץ על ההדק. הוא היה השליח שלהם".

מורה לא היסס להטיח בנתניהו גם האשמות אישיות ובין היתר, אמר כי הוא סבור שאין בכוונתו לצפות בסרטו: "אני חושב שהעובדה שראש ממשלת ישראל אינו מוכן להאזין לדברים ולמסר שהעבירו שישה ראשי שב"כ - יש בכך כדי להעיד על האישיות שלו, הרבה יותר מאשר עליהם".

"מראה" לציבור בישראל או מילים יפות להוליווד?

מורה הסביר בריאיון עמו כי יצר את הסרט במטרה "להציב מראה" לציבור הישראלי על "מה שבאמת מתרחש", כהגדרתו -  אבל לא ניתן להתעלם מהעובדה שהבעת עמדות נחרצות נגד מדיניות ישראל בשטחים ונגד ראש הממשלה בוודאי שלא תזיק למסע יחסי הציבור של סרטו בהוליווד הליברלית.

שומרי הסף (IMDB)

"ששת ראשי שירות הביטחון הכללי בישראל קוראים בקול אחיד וברור כמו שאמרתי: די לכיבוש. אם הם אומרים את זה, כדאי להקשיב להם", הבהיר מורה - והוסיף: "ישראל ניצחה כמעט בכל מלחמה, אבל מבחינה אסטרטגית - האם אנחנו מרגישים עתה בטוחים יותר? אני לא חושב כך. אני סבור שהציבור הישראלי חש כיום מאוים בהרבה מכל האיומים שנתניהו 'מפמפם' היטב:  תכנית הגרעין של אירן, הפלסטינים רוצים להרוג אותנו וכולם רוצים להרוג אותנו. בסופו של יום, מה הפתרון שלו? נתניהו מדבר כל הזמן על איומים ואני לא חושב שכך צריכה לפעול מנהיגות".

בבקשה לתשובה על הדברים, הפנו בלשכת ראש הממשלה לשר אבי דיכטר - שהשתתף בסרט ותמך בו. על כך אמר: "לתקוף ראש ממשלה מכהן לדעתי זה מעוות וכמובן לא נכון. זה מגמתי, מסוכן מאוד ובוודאי שלא ממלכתי. יש ראש ממשלה שקובע מדיניות שטובה למדינת ישראל, לא מדיניות שטובה לאוסקר".