הקרב על הדוז פואה: היריבות של ישראל באירוויזיון 2013

בהגרלה שנערכה היום בשוודיה נקבע מול אילו מדינות תתמודד ישראל באירוויזיון הבא במאי הקרוב. ההערכה: סיכויי ההצלחה בתחרות סבירים. וגם: ברשות השידור נערכים לקדם אירוויזיון - זוכת "דה וויס" הגישה שיר לתחרות

איזבו באירוויזיון. הפעם זה ייגמר אחרת? (רויטרס)

בימים בהם ישראל נאלצת להתמודד עם משבר דיפלומטי הולך ומחריף מול ארה"ב ואירופה, יש עוד מערכה שבה ניאלץ להזיע לא פחות: תחרות האירוויזיון. בעוד 4 חודשים בדיוק תתמודד ישראל בחצי הגמר השני של התחרות מול 16 מדינות נוספות באירופה, שיתחרו על עשרת הכרטיסים לשלב הגמר שייערך במוצ"ש, 18 במאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהגרלה שנערכה היום במאלמו, העיר השוודית שתארח את התחרות השנה, נקבע שישראל תתמודד ב-16 במאי מול נורווגיה, יוון, רומניה, איסלנד ואזרבייג'ן, שזכתה בתחרות לפני שנתיים. המדינות הנוספות שיתחרו ראש בראש מול הנציג הישראלי על אחד מעשרת המקומות בשלב המכריע של תחרות השירים יהיו: לטביה, מלטה, סן מרינו, מקדוניה, פינלנד, בולגריה, אלבניה, הונגריה, שוויץ, גאורגיה וארמניה.

סיכויי ישראל להצליח - בינוניים

אחרי שנתיים בהן ישראל נכשלה ולא הצליחה להעפיל לגמר עם השירים שביצעו דנה אינטרנשיונל ולהקת איזבו, נראה שגם השנה ההגרלה לא בדיוק מאירה פנים למדינת היהודים - לפחות לא בחלקה. מדינות כמו יוון, נורווגיה, רומניה, אזרבייג'ן וארמניה הן עולות כמעט בטוחות לגמר בכל שנה, ועל הנייר נראה שסיכויי ישראל להצליח הם בינוניים ואף סבירים.

עם זאת, בחצי הגמר של ישראל יתחרו גם סן מרינו, מלטה, שוויץ ובולגריה, מדינות שלרוב לא מעפילות לשלב הבא או שלא עלו כלל עד היום, ולכן קיים סיכוי שדגל הכחול-לבן יונף בגמר האירוויזיון בכל זאת. מיקומה של ישראל בחצי הגמר השני נקבע מראש - וללא הגרלה, עקב כך שבערב חצי הגמר הראשון ב-14 במאי, בו יתחרו 16 מדינות נוספות על עשרה כרטיסים לשלב הגמר, יחול חג השבועות.

זוכת "דה וויס" תייצג את ישראל?

הגישה שיר. קטלין רייטר (יחצ)
עד לשלב זה נבחרו רק 6 שירים שיתמודדו בתחרות האירוויזיון הבאה. ומה בנוגע לישראל? כפי שדיווחנו כאן לראשונה, ישראל צפויה לבחור את השיר שלה באמצעות תחרות קדם אירוויזיון שתפוצל ל-5 ערבים שונים ותכיל 30 משתתפים.

אמש היה התאריך האחרון להגיש שירים שיתמודדו בקדם אירוויזיון 2013, שייערך בסוף פברואר ובתחילת מרס. וועדת רשות השידור קיבלה לידיה עשרות שירים של אמנים שמבקשים לייצג את ישראל, ביניהם זוכות עונות הבכורה של "דה וויס" ו"אייל גולן קורא לך" קטלין רייטר ומורן מזור. חן אהרוני ורוני דלומי, שהוזכרו כמועמדים מבוקשים, החליטו לוותר על השתתפותם.