האם 2013 תהיה השנה של אסף אבידן?

המוזיקאי הישראלי שהפך בתוך פחות משש שנים לאחד הכוכבים המצליחים ביותר בארץ ובאירופה, מדבר על הקשיים שעבר בדרך, על השירות הצבאי שנגדע בשל אי-יכולת להתמודד עם המערכת, ההתמודדות עם הסרטן במהלך לימודיו האקדמאים ועל ההצלחה, שעדיין מפתיעה אותו כל יום מחדש

עד לפני כמה שנים אסף אבידן עסק בדיבוב סרטי ילדים. עד שהחליט שנמאס לו. בתוך פחות משש שנים, הוא הפך לכוכב האינדי-רוק המצליח בישראל, כשבמקביל גרף 67 מיליון צפיות ביוטיוב לשיר אחד, וחמש מועמדויות לפרסי "וורלד מיוזיק" - וכל זה לאומן אישי מאוד, שבמשך רוב ההופעה שלו נוהג לשיר בעיניים עצומות, כשמגרונו בוקע בכלל קול דק וגבוה. בסוף השבוע שעבר הצליח אסף אבידן להגיע לארץ לשתי הופעות, שגם הן נמכרו מראש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה זמן מאוד משונה עבורי", אמר אבידן. "קורים המון דברים מאוד טובים בקריירה שלי. אני מנסה להבין מה קורה, אבל אני לא לגמרי תופס", הוסיף, וציין: "אני משתדל מאוד להתרכז במוזיקה, אבל זה נורא קשה". כשהוא שר הוא עוצם עיניים. בתחילת הדרך עוד ניסה להיאבק בזה, אבל עכשיו הוא כבר לא מקשיב למי שאמר לו שזה מוזר. "גיליתי שנוח לי על הבמה ואני מרגיש כמו שאני מרגיש לבד בבית. אם אני מצליח להעביר את התחושה הזאת - אז יכול להיות שאני מרגש את הקהל שלי", אמר.

לפני חמש שנים, כשעוד לא הרבה ידעו מי הוא, אסף אבידן היה "הבחור הזה שנשמע קצת כמו ג'ניס ג'ופלין". מאז, למד הקהל להבחין בקולו המיוחד. "אני לא מתאמץ להישמע כך", אמר. "אני מדבר אחרת, אבל אני מרגיש שאני מצליח להתבטא יותר נכון בקול על הבמה מאשר בקול הזה", הוסיף. "מדובר באיזושהי פרסונה שלי. על הבמה אני מרשה לעצמי להוריד את ה'קירות' האלה ולקבל את הקול שצריך לצאת לי", הדגיש אבידן.

עכשיו הוא נמצא בשיח ההצלחה הבינלאומית. ב-14 מדינות הוא היה בראש רשימת הורדת השירים ב"אייטיונס", מועמד לחמישה פרסים בטקס ה"וורלד מיוזיק", השיר המושמע ביותר בשנה החולפת ברדיו ועשרות מיליוני צפיות ביו-טיוב. "אנחנו בתחילת ינואר 2013 - ולוח השנה שלי מלא", התפאר. 

"הנפש שסועה". אבידן בהופעה (חדשות 2)

לא תמיד היה אבידן מוזיקאי. בתיכון למד קולנוע ולאחר מכן למד אנימציה בבצלאל. ככל שמכירים את סיפור חייו, מגלים שכבות טראומה שמסבירות את העומק: מהפרידה של ההורים, דרך שברון לב, השירות הצבאי ביחידת דוכיפת שנגמר מוקדם וקשה. "בתור נער בן 18 שחייב שהוא רוצה להתגייס לקרבי אבל בא מהתיכון לאמנויות, ואפילו שם לא התאים, אז טבעי שחטפתי בעיטה לפנים. זה חירפן אותי. יצאתי אחרי עשרה חודשים על פרופיל נפשי. ממש השתגעתי", אמר.

אבידן הבריא מסרטן: "הכל מתגמד לעומת זה"

במהלך לימודיו בבצלאל, גילו אצלו סרטן מסוג לימפומה הוג'קינס. הוא עבר כימותרפיה מייסרת, ומאז כבר עשר שנים שהוא בריא - אבל לא שקט. "כשהנפש שלך כל כך שסועה וכל מה שהאמנות שלך היא התפירה הזאת - אז הכל מתגמד לעומת זה", אמר.

(חדשות 2)

לאחרונה, העלה דיג'יי גרמני גרסת רמיקס לאחד משיריו של אבידן, ששמע ונחרד, אבל הראשון לא הסכים להורידו מהרשת. "קיבלתי הודעות מאנשים באוסטריה, והבנתי שזה הפך ללהיט", ציין. בסוף הוא הבין שאי אפשר להעלים את הרמיקס, אז עדיף שלא להילחם בזה. "אני לא אוהב את זה", אמר. אבל יש משהו בערך הפילוסופי על האמנות שלמדתי מזה, על הניתוק של אמן מהאמנות שלו, כשהיא יוצאת מהעולם - זה כמו ילד שהולך לאוניברסיטה ואתה לא יודע איך הוא יחזור".

לא ניתן לומר שאבידן הוא "המוזיקה הישראלית" שהקהל הישראלי רגיל לה, ואולי דווקא בגלל זה - הוא כן המוזיקה הישראלית. על פי כל הנתונים והתחזיות, שנת 2013 הולכת בהחלט להיות השנה שלו.