המועמד לאוסקר: הסכסוך הישראלי-פלסטיני

מוקדם יותר היום נודע כי שני הסרטים הדוקומנטריים הישראלים "שומרי הסף" ו"חמש מצלמות שבורות", מועמדים לאוסקר בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. דרור מורה, במאי "שומרי הסף" שיצעד בקרוב על השטיח האדום, טוען בריאיון כי לא במקרה שני הסרטים עוסקים בנושא המהותי ביותר שנעלם ממערכת הבחירות

גאווה ישראלית - או לא ממש: שני סרטים תיעודיים תוצרת ישראלים התבשרו היום שהם נכנסו לרשימה המצומצמת של תשעת הסרטים המתחרים על פרס האוסקר לסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באופן לא כל כך מפתיע אולי, שני הסרטים הישראליים עוסקים בזוויות שונות של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הסרט "חמש מצלמות שבורות" של הבמאים גיא דוידי ועימאד בורנאט עוסק במתרחש בשטחים, בעוד הסרט "שומרי הסף" של הבמאי דרור מורה בוחן את הסוגיה עם שישה ראשי שב"כ לשעבר.

"אני מאוד נרגש מהבשורה על המועמדות", סיפר מורה בריאיון ל"שש" עם עודד בן עמי. "בוא לא נשכח שהישראלים התמודדו עם כל הסרטים הדוקומנטרים שנעשו בעולם בשנה האחרונה, והעובדה ששניהם עוסקים בסכסוך מוכיחה שהנושא הזה ממשיך לעניין אנשים למרות שממערכת הבחירות המקומית שלנו הוא נעלם", הסביר הבמאי.

"זה מאוד מדאיג ומאכזב ששבועיים לפני הבחירות כמעט לאף אחד מהמתמודדים אין חזון ביחס למה שמתרחש בסכסוך הישראלי-פלסטיני", המשיך מורה. "אני חושב שזאת תעודת עניות עצומה לפוליטיקה הישראלית, כי הרי זו הבעיה הקרדינאלית והמהותית ביותר למדינת ישראל. לא הקשקוש הזה של אירן ולא שום קשקוש אחר שמספרים לנו".

ההישג הגדול של מורה בסרט הוא העובדה ששישה ראשי שב"כ פותחים שם את ליבם ורעיונותיהם אל מול המצלמה. "לא היה קל לשכנע את החבורה הסרבנית הזאת לדבר, אבל בעבודה קשה וסיזיפית, אחרי שעברתי אחד אחד, הם הגיעו אל הסרט", אמר מורה והביע תקווה כי הבכירים יצטרפו אליו לצעידה על השטיח האדום.