נפרדים מחיים חפר: "הותיר מורשת תרבותית מפוארת"

זמרים, שחקנים ואפילו פוליטיקאים הביעו צער על מותו של המשורר חתן פרס ישראל, שהלך לעולמו בגיל 86. "הוא לא אבן דרך בתרבות, אלא חלק מן ההוויה הישראלית כולה" אמר השחקן שייקה לוי. שר החינוך הנחה לציין את מורשתו של חפר במסגרות החינוכיות

אישים רבים מעולם התרבות הישראלי הביעו הערב צער רב על מותו של המשורר חיים חפר. בין המספידים: פזמונאים, שחקנים ואפילו פוליטיקאים, שהגדירו את חתן פרס ישראל שהלך לעולמו: "מאחרוני דור הנפילים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הזמר אריק אינשטיין אמר: "זה מאוד מאוד מצער, אבל הירושה שהוא הוריש לנו היא אדירה ונהדרת. מה נגיד? הוא ליווה את חיינו ואת רובנו מהלהקות הצבאיות, דרך כל הקריירות האישיות. אלפי שירים באמת יוצאים מהכלל".

השחקן שייקה לוי מהרכב "הגששים", שאת יצירותיו של חפר ביצע כשהיה חבר בלהקת "התרנגולים" אמר כי "חפר לא היה אבן דרך בתרבות הישראלית, אלא חלק מההוויה הישראלית השלמה. היו הרבה משוררים גדולים אך הוא הצליח לתפוס את הישראליות ממש חזק. הדברים שכתב נגעו באישית, יותר מאחרים".

יו"ר איגוד אמני ישראל יענקל'ה מנדל ספד לחפר: "הוא מאחרוני דור הנפילים שליווה את פסקול התרבות הישראלית. זוהי אבידה גדולה".

"קשה לדמיין את התרבות הישראלית ללא שיריו"

הזמר ישראל גוריון הדגיש את השפה העשירה וההומור של חפר. "הוא היה יוצר נפלא ומיוחד" ספד גוריון. "קשה לי לשכוח את השפה המיוחדת שלו. היו דברים שכתב לפני כ-40 שנה, אך הם עדין אקטואלים ונכונים. זה היה סגנון ההומור הציני שבו ניחן".

גם פוליטיקאים רבים הצטרפו למספידים. שר החינוך גדעון סער הנחה את צוותי משרדו לעסוק בדמותו של הפזמונאי בשיעורי הספרות והחינוך. "חפר ביטא בשיריו את רוח תש"ח, את מאבקה של ישראל על עצמאותה את גבורת לוחמיה, כמו גם את הכמיהה לשלום", אמר סער. "קשה לדמיין את התרבות הישראלית ללא שיריו של חפר".

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' אמרה כי יצירתו של חפר "עשירה, מגוונת וחיה באופן כה חריג ועוצמתי, עד שגם בלכתו יוסיף להטביע חותם עמוק על מדינת ישראל, שפתה, תרבותה וההומור שלה, ולכן ישאר אתנו תמיד".

"הפך חלק מפס הקול של כולנו"

יו"ר האופוזיציה שאול מופז הביע צער עמוק על פטירתו של המשורר: "חיים חפר בנה את הארץ, אהב את הארץ, כתב על הארץ  והפך לחלק בלתי נפרד מפס הקול שלה - פס הקול של כולנו. יצירתו - נכס צאן ברזל ומורשתו - פרק מרשים בדברי הימים של היצירה העברית בארץ ישראל. יהי זכרו ברוך".

יו"ר סיעת קדימה ח"כ דליה איציק, הדגישה את מורשתו התרבותית: "יצירותיו של חפר העשירו את התרבות הישראלית במחזות הזמר, התאטרון והקולנוע. בפעמים שיצא לי לדבר איתו הוא גילה חוש הומור יוצא דופן ולשון חריפה מהסוג שאינו עושה הנחות. הוא משאיר מאחוריו מורשת מפוארת שתמשיך ללוות דורות רבים לבוא".