איך הגיעו יצירות של יעקב אגם לטהרן?

ישראל ואירן ניהלו בעבר קשרים קרובים וענפים. זה קרה לפני שנת 1979 והמהפכה האיסלמיסטית. מאז, הקשרים התנתקו אך כנראה שסממנים לאחווה ששררה אז עדיין קיימים. עיתון אמריקני מפרסם הבוקר שכמה מיצירותיו של האמן הנחשב יעקב אגם מוצגות במוזיאון בטהרן. "זה קירוב לבבות", אמר אגם

יוצר בכל העולם, גם באירן. יעקב אגם (חדשות 2)

תעלומה אמנותית בטהרן: אלגמיינר, עיתון יהודי שיוצא לאור בארצות הברית, פרסם ריאיון עם בנו של האמן יעקב אגם, רון. במהלך הריאיון, הביע אגם הצעיר חשש ליצירותיו של אביו שמוצגות, במפתיע - במוזיאון האמנות שבטהרן.

"עשר יצירות של אבי נמצאות במוזיאון, ואם יידעו את מקורן אני חושש שמה יאונה להן רע", הוסיף אגם, "את היצירות העברנו לבכירים אירנים בשנת 1977, שם בילינו שלושה שבועות במהלך הקיץ", אמר בנו של האמן הידוע, "בחלק מהזמן אף היינו אורחים של משפחת המלוכה ששלטה אז במדינה".

כשנתיים לאחר הביקור, התרחשה מהפכת האייתולות ובעקבות כך ניתקה אירן כל קשר עם ישראל. בנוסף לניתוק המדיני, לאגם עצמו אבד הקשר עם היצירות. "הייתה תמונה שלי מאחורי אחד מהמנהיגים הגדולים באירן", כך אישר יעקב אגם בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט והוסיף כי "הדיפלומט הצרפתי שראה את התמונה לא הסכים להגיד לי איפה הוא ראה אותה".

"אני חושב שהעבודות שלי גם מתאימות לתפיסת העולם המוסלמית", הוסיף האמן, "אני מקווה שהם יראו את הדברים כקירוב לבבות. אנחנו מכבדים את תפיסת העולם המוסלמית ואני לא חושב שיהרסו את היצירות כי מדובר בכל זאת במוצגים בעל ערך תרבותי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת