כבר לא ילדים: משבר גיל ה-40 וסגירת המעגל של כוכבי "עניין של זמן"

בראשית שנות ה-90 נחשבו הצעירים שגילמו את הדמיוות בתכנית המיתולוגית לאלילי נוער של ממש. 20 שנים אחרי, אחרי שחלקם ביססו לעצמם קריירה מאחורי הקלעים ונעלמו מאור הזרקורים, הם נפגשים שוב. את סוגיות גיל ההתבגרות הם החליפו במחשבות על זקנה ומשבר גיל ה-40. כך הם נראים היום

לפני כ-20 שנים היה עידו מרקוביץ' אליל נוער גדול. החתיך מ"עניין של זמן", שאותו גילם השחקן משה בן-בסט היה הדמות הראשית בסדרה המיתולוגית ששידרה הטלוויזיה החינוכית בתחילת שנות ה-90.

עלילת "עניין של זמן" עסקה בבני נוער הלומדים בכיתה אחת בבית ספר תיכון בתל אביב, מעין גרסה חינוכית של "בברלי הילס 90210". במשך ארבע שנים ליווה אותם הסדרה דרך הדילמות שעמן התמודדו – מהמפגש עם הסמים, דרך האהבות ועד לשאר הצרות של גיל ההתבגרות.

בימים אלו, אחרי כל השנים שעברו, מתכנסים בוגרי "עניין של זמן" לרגל צילומי סדרת המשך. חלק ממי שהיו כוכבי הנוער הגדולים שינו את חזותם ואחרים את אורחות חייהם. כולם כבר אנשים מבוגרים. הרבה מאוד מגיבורי הסדרה המקורית הפכו ברבות השנים לידוענים. דנה ברגר, שרון חזיז, אביב גפן, גלית גיאת ואיילת זורר הן רק דוגמאות לכך.

"ילד נצח" בעל כורחו

לעומת חבריו ששמותיהם הוזכרו, העדיף בן-בסט – שהיה הכוכב הגדול של אז – לבסס לעצמו קריירה מאחורי הקלעים. כיום הוא עובד במחלקת הפרומו של הזייכנית "רשת" וכבר שנים שלא שיחק מול המצלמות. למרות הזמן הרב שחלף מאז, הוא הותיר רושם עז על מי שנהגו לצפות בו כמתבגרים – מה שבא לידי ביטוי גם כעת.

"עד עכשיו, לפחות חמש-שש פעמים ביום פונים אליי כעידו ומיד אומרים לי: גדלנו עליך", הוא סיפר בחיוך – שמאחוריו מסתתר גם תסכול מתדמית "ילד הנצח" שדבקה בו. "אני הולך עם החיים הלאה. אני כבר לא בכיתה ח'", הוא הסביר – והרחיב: "כשרציתי לעבור אל מאחורי הקלעים והמשיכו לזהות אותי עם איזו דמות ששיחקתי – זה הקשה עליי".

ואיפה "ויצמן"?

מבין שחקני הסדרה לא היה בן-בסט היחיד שנעלם בשנים שחלפו. גם שי קפון, המוכר יותר כ"ויצמן", עבר אל מאחורי הקלעים. כמו חברו, גם הוא מתאר חוויה דומה: "תמיד אומרים לי שהייתי גדול ב'עניין של זמן'", הוא הסביר – אך בניגוד לקודמו, מקבל זאת בברכה.

כבר שנים שקפון כותב תסריטים ומביים, בין היתר גם את הסדרה "עבודה ערבית". עם זאת, הוא שואף לחזור ולהיות שוב באור הזרקורים: "מאז שהפסקתי לשחק, קשה לי מאוד להיות מול המצלמה".
 
למרבה האירוניה, בימים אלה הוא חוזר לאותה דמות שממנה ניסה לברוח במשך שנים ארוכות. "אין לי שמץ של מושג למה הסכמתי", הוא שיתף. "התלבטתי. כל פעמוני האזהרה שלי צלצלו".

בן-בסט וקפון הם חברים טובים וקרובים עד היום, ושניהם התחבטו קשות בשאלה אם לחזור לסדרה או לא. בעוד ש"עניין של זמן" המקורית עסקה בימי התיכון, תנסה סדרת ההמשך להתמודד עם משבר גיל ה-40 שפוקד את כוכביה. את הסוגיות של גיל הנעורים יחליפו עניינים של בוטוקס, זקנה ועוד. מוש ושי עברו את אותו המשבר בחייהם האישיים, אבל כל אחד מהם תיעל אותו למקום אחר לגמרי.

את הצד החיובי תפס קפון. "מבחינתי, השגתי את מה שאני רוצה. אני די מבסוט מעצמי", הוא אמר – אבל נותר יוצא דופן. כמעט כל שחקני "ענין של זמן", כולל קפון עצמו, התברגנו, הביאו לעולם ילדים ולקחו משכנתא ברבות השנים. בניגוד אליו, מסתכלים היתר אחורה אל השנים שעברו ולא ממש מרוצים. אולי דווקא הסדרה הזאת, ששניהם לא ממש רצו לקחת בה חלק, קירבה אותם אל אותן נקודות והשקפות חיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת