בלתי נשכח: השנה שחלפה מול המצלמה

בכל שפע המידע שאנחנו מוצפים בו, בעידן האינטרנט והטלוויזיה הרב-ערוצית, עדיין יש מקום חזק ומשמעותי לתמונת הסטילס: אותו רגע שברירי שמונצח בעדשת המצלמה. היום תיפתח במוזיאון ארץ ישראל בת"א תערוכת "עדות מקומית", בה יוצגו התמונות הטובות ביותר בשנה החולפת. במקום הראשון: תיעוד דריסת הילד הפלסטיני בסילוואן

כשזיו קורן עמד ב"יום הנכסה" עם המצלמה שלו, מטרים ספורים מהגבול הסורי, הוא לא הפסיק לצלם לרגע - למרות כל המהומה שהתחוללה מסביבו. תיעוד רגעי המתח הקשים מאותו היום ברמת הגולן מוצג בימים אלה בתערוכה "עדות מקומית" - הכוללת את מיטב התמונות שצולמו בשנה החולפת בישראל.

המבחר רחב מאוד: מאירועים ביטחוניים שונים, דרך ימי המחאה החברתית של הקיץ ועד הצצה לאיך שנראו חייהם של העובדים הזרים בארץ ב-2011.

על ההשתתפות בתחרות התמודדו 8,000 תמונות - ורק עשרות מהן זכו להיות מוצגות בה, הטובות ביותר. לצד התמונות מהארץ, מוצגים צילומים רבים מהעיתונות העולמית.

רגע לפני פתיחת התערוכה הבוקר במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, נותר רק לתלות את הצילום שזכה בתואר "תמונת השנה" - תיעוד הילדים מסילוואן שהשליכו אבנים על מכוניתו של יו"ר עמותת אלע"ד, דוד בארי, כשהם נזרקים באוויר מעוצמת פגיעת הרכב בהם.

הצלם הזוכה איליה יפימוביץ' סיפר: "הייתה אמורה להיות הלוויה בסילוואן. ראיתי את הילדים רצים והמשכתי קצת קדימה. התחלתי לצלם בצרור של תמונות כדי לראות מה קורה".

הזכייה מהווה את הפעם השלישית שבה גרף יפימוביץ' פרסים בתחרויות צילום על התמונה, המהווה חלק מתיעוד וידאו.

דנה וולפיילר-ללקין, מנהלת ויוזמת התערוכה "עדות מקומית", לא התפלאה לנוכח האהדה הרבה שזכה לה הצילום: "זו תמונה שאוגרת בתוכה המון המון דרמה, המון אקשן. רגע נדיר".

בלי פוטושופ או מניפולציות תלויה לה המציאות הישראלית על הקיר. התבוננות בה מזכירה לנו שלפעמים די ברגע קפוא אחד כדי לתעד את הסיפור כולו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת