מאזרח מספר אחת לאסיר מספר 1418989

מי שהיה האזרח מספר אחת הוא מהיום אסיר מספר 1418989. אחרי שנטרקה מאחוריו דלת הברזל האפורה של כלא מעשיהו, החל קצב בריצוי 7 שנות מאסרו. הערב הוא שמע שיעור תורה משכנו לתא – שלמה בניזרי

ערב ראשון בכלא: הנשיא לשעבר שהורשע באונס ובשורה של עבירות מין הפך באחת מהאזרח מספר אחת לאסיר מספר 1418989. את הערב הראשון בבית הכלא בילה קצב עם שלמה בניזרי, מי שיהיה שותפו לתא לפחות בתקופה הראשונה של מאסרו והשתתף בשיעור ההלכה שהעביר בניזרי לאסירים בכלא מעשיהו.

הנאום המלא שנשא קצב בדרכו לכלא

למרות שהובהר לא אחת שקצב יקבל יחס רגיל, בשירות בתי הסוהר רואים בו סוג של כאב ראש. גורם בכיר בשירות אמר הערב שהאחריות לשמור על משה קצב - בעיקר מעצמו, מדירה שינה מעיניהם של לא מעט קצינים בשירות בתי הסוהר.

בחודש הראשון שבו ישהה בין כתלי הכלא, יזכה קצב לקצבה של 1,500 שקלים, בהם יוכל לרכוש מוצרים בקנטינה. אחר כך, יוכלו בני משפחתו להפקיד לחשבונו בבנק הדואר סכום זהה אם יבחרו בכך, שממנו יתקיים.

גם רגע לפני כליאתו, שב קצב והדגיש כי הוא נקי מכל רבב. "יש דבר גרוע יותר מהרשעת נשיא המדינה בפלילים: זה כאשר מדינת ישראל מכניסה לכלא סב לנכדים ללא עוול בכפו", אמר הנשיא לשעבר והאנס בפתח דבריו - והוסיף: "אני חוזר ומצהיר קבל עם ועולם: מעולם לא פגעתי באיש. נהגתי בעדינות ובכבוד כלפי אישה וגבר, אדם זוטר ובכיר".

לעם בישראל אמר קצב: "יום אחד ייפתחו עיניכם, המצפון של אלו שעשו את העוול הזה יתעורר, ותראו שקברתם אדם חי". הוא סיים את נאומו בציטוט מתוך השיר "על השחיטה" שחיבר חיים נחמן ביאליק, והשווה את שהוא עובר לפרעות שנערכו ביהודי קישינב שבמולדובה ב-1903: "וְאִם יֶשׁ-צֶדֶק – יוֹפַע מִיָּד! אַךְ אִם-אַחֲרֵי הִשָּׁמְדִי מִתַּחַת רָקִיעַ הַצֶּדֶק יוֹפִיעַ – יְמֻגַּר-נָא כִסְאוֹ לָעַד!".

בשעות אחר הצהריים השלים קצב את תהליך הקליטה והמיון בכלא מעשיהו, קיבל מספר אסיר והועבר לאגף התורני. גורם בשב"ס סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי תהליך קליטתו של קצב היה ארוך מהצפוי, בשל התארכות השיחות שניהל האסיר הטרי עם מפקד הכלא, מנהל האגף, וכן עם עובדת סוציאלית ופסיכולוג.

ערב כניסתו לכלא, התראיין הנשיא לשעבר לעיתון "ניו יורק טיימס". בריאיון אמר: "כשהייתי נשיא קיבלתי 10,000 בקשות חנינה. הם כולם טענו שהיו קורבנות לאי-צדק. אני כל כך מצטער על כך שמיד דחיתי את הטענות הללו. כעת אני מאמין שחלקם היו חפים מפשע".

בשירות בתי הסוהר החליטו הבוקר להימנע מסיכונים מיותרים, ועל כן בחרו להצמיד לנשיא לשעבר סוהר שיהיה לצדו במשך 24 שעות ביממה. המהלך נועד למנוע מצב שבו הוא ינסה לשלוח יד בנפשו.

החל ממחר, צפוי קצב להיכנס לשגרת החיים בכלא. ב-4:45 ההשכמה היומית והתייצבות לספירת בוקר. לאחריה יוכל להתפנות לתפילת הבוקר ולארוחה, מסדר אצל מפקד האגף ולאחר מכן ילמד לימודי גמרא עד השעה 12:30. באגף התורני בו ישהה קצב מורשים האסירים לנוע בחופשיות ונהנים משיעורים מפי רבנים המגיעים מחוץ לכותלי הכלא. לאחר ארוחת הצהריים ישנן שלוש שעות שבהן יש לאסירים זמן פנוי שבו הם יכולים לנוח. 23:30 היא שעת כיבוי האורות.

קצב בכלא - הסיקור המלא:

שכנו של קצב: "מאמין שהליכוד ישחרר אותו"

"על השחיטה": שיר הפוגרום שמלווה את משה קצב

ימים לפני המאסר: קצב קיבל מבניזרי "טיפים" על הכלא

ילדיו של קצב: "אנחנו גאים בך, אבא"

הכרעת הדין המלאה

קצב כנשיא: לא אקל עם תוקפי נשים

קצב בריאיון: חיבוק - עבירת מין?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת