ביהמ"ש קבע: יעקב טייטל כשיר לעמוד לדין

ג'ק טייטל, שהואשם ברצח 2 ערבים ובעבירות חמורות נוספות, כשיר לעמוד לדין, כך קבע אחר-הצהריים בית המשפט המחוזי בירושלים. השופטים קיבלו את ההחלטה לאחר חוות דעת סותרות שהוגשו בעניין

כשיר לדין. יעקב טייטל, ארכיון (חדשות 2)

לא יתחמק מדין: בבית המשפט המחוזי בירושלים אישר היום את כשרותו של יעקב (ג'ק) טייטל לעמוד לדין, זאת לאחר חוות דעת סותרות שהוגשו בעניינו בעבר לבית המשפט. הדיון בשאלת כשירותו המשפטית החל בספטמבר האחרון, והיום קבעו השופטים כי הוא יעמוד לדין באשמת רצח שני פלסטינים, הטמנת מטען חבלה ופגיעה קשה באדם נוסף.

בדיון שנערך בחודש ספטמבר אמר טייטל בבית המשפט "השם הוא המלך" וסימן "וי" לניצחון". לדיון הגיעו גם בני משפחת אורטיז, דיוויד ולאה שבנם עמיאל נפגע מהמטען אותו הטמין טייטל ואכרם בלביסי שבנו סמיר נרצח על פי כתב האישום מידיו של טייטל.

בחקירתו הודה טייטל כי תכנן וביצע באופן עצמאי שורה ארוכה של מעשים חמורים נגד מגוון רחב של יעדים לאורך שנים. משפטו החל ב-9 לדצמבר 2009 בבית המשפט המחוזי בירושלים. בין סעיפי האישום שעומדים כנגדו: רצח של שני פלסטינים, החזקת נשק שלא כדין, גרימת נזק מכוון בחומר נפץ ופרסום הסתה לגזענות.

שורה ארוכה של מעשים חמורים

יעקב טייטל (39), נשוי ואב לארבעה, תושב ההתנחלות שבות רחל שבשומרון, מואשם בין השאר בהנחת מטען הצינור בביתו של חתן פרס ישראל למדע המדינה פרופסור יעקב שטרנהל לפני כשנה, ברצח שני פלסטינים ובהנחת מטען החבלה שהתפוצץ במשלוח המנות של הנער עמי אורטיז באריאל.

באירוע בפתח בית משפחת אורטיז באריאל ב-20 במרץ בשנת 2008, נפצע עמי אורטיז בן ה-15 באורח קשה, לאחר שמשלוח המנות התפוצץ בפניו. "פעלתי נגד מיסיונרים באריאל כי הם לכדו יהודים חלשים", אמר טייטל באריאל.

באירוע השני החמור נפצע קל ברגלו חתן פרס ישראל למדע המדינה פרופסור זאב שטרנהל מהנחת מטען חבלה בצמוד לדלת ביתו ב-25 בספטמבר 2008. טייטל ציין בחקירתו כי החליט לפעול נגד פרופסור שטרנהל מפני שלטעמו "שטרנהל קרא למותם של מתיישבים בשטחים". לדבריו של טייטל, "שטרנהל נראה לו מטרה אטרקטיבית משום שזכה בפרס ישראל".

לא מביע חרטה

טייטל, יליד פלורידה שבארצות הברית, נעצר ב-7 באוקטובר 2009 לאחר פעילות מודיעינית במבצע משולב של השב"כ והמשטרה. הוא נעצר שעה שהדביק כרוזים בגנות הקהילה ההומו-לסבית.

בחקירתו הודה טייטל, בין השאר, ברצח נהג מונית פלסטיני במזרח ירושלים ב-8 ביוני 1997 וברציחתו של פלסטיני נוסף, חודשיים לאחר מכן סמוך ליישוב כרמל שבדרום הר חברון. "אני לא מצטער, הייתי עושה הכל שוב", אמר בחקירתו. לדבריו, המניע לשני מעשי הרצח היה פיגועי ההתאבדות שביצעו פעילי טרור פלסטיניים בישראל.

בהמשך חקירתו, הודה טייטל כי הניח בנובמבר 2006 מטען חבלה בתחנת המשטרה ביישוב עלי - מטען שהתגלה על ידי התושבים במקום, ונוטרל ללא נפגעים. לדברי טייטל, המניע להנחת המטען היה "לייצר הרתעה ולגרום למשטרת ישראל שלא לאבטח את מצעד הגאווה, שהיה צפוי להתקיים כשבוע לאחר מכן בירושלים.

רשימת מעשי הטרור נמשכת, כשטייטל הודה בחקירתו בהנחתם של שני מטעני חבלה נוספים - האחד בסמוך לרכב משטרה בשכונת רמות בירושלים ב-15 במאי 2007, והשני בצד הדרך בכביש יגאל ידין בירושלים ביוני 2007. בשני המקרים לא היו נפגעים. גם מטענים אלו הונחו, לטענתו של טייטל, כאות מחאה על כוונת המשטרה לאבטח את אירועי הגאווה בעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת