"על השחיטה": שיר הפוגרום שמלווה את משה קצב

"אם יש צדק, יופע מיד!", זעק הבוקר הנשיא לשעבר לקהל תומכיו בפתח ביתו שבקריית מלאכי - אחרי שהטיח במערכות החוק והמשפט את האשמה ש"הוציאו אותו להורג" ו"קברו אותו חי". הציטוט משירו של ביאליק, "על השחיטה", שנכתב על פרעות קישינב, לא היה הפעם הראשונה שבה האנס המורשע עשה ביצירה שימוש

טרם כניסתו לכלא, נשא הבוקר משה קצב נאום מצמרר בפתח ביתו. כדי להעצים את תחושת הקורבן שניסה להעביר לבני משפחתו, מכריו ותומכיו שגדשו בהמוניהם את רחובו בקריית מלאכי - "תיבל" קצב את דבריו בציטוט מתוך השיר "על השחיטה" של חיים נחמן ביאליק.

"וְאִם יֶשׁ-צֶדֶק – יוֹפַע מִיָּד! אַךְ אִם-אַחֲרֵי הִשָּׁמְדִי מִתַּחַת רָקִיעַ הַצֶּדֶק יוֹפִיעַ – יְמֻגַּר-נָא כִסְאוֹ לָעַד!", קרא קצב באוזני תומכיו כשדמעות שוטפות את פניו. בכך, השווה את העוול שלטענתו נעשה לו בהליך המשפטי שהתנהל נגדו לפרעות קישינב, פוגרום שנערך ביהודי מולדובה ב-1903.

ואולם, עזיבתו של הנשיא לשעבר והאנס את ביתו בדרכו לכלא מעשיהו לא הייתה הפעם הראשונה שבה הוא ציטט חלקים מהשיר המפורסם.

הרבה לפני התפוצצות פרשת האונס, עוד בעת שכיהן כנשיא מדינת ישראל, ערך קצב ביקור ממלכתי במולדובה.

בנאום שנשא לפני הפרלמנט בקישינב ב-2003, במלאת 100 שנים לפוגרום שעליו חיבר ביאליק את השיר, ציטט חלק אחר ממנו: "אָרוּר הָאוֹמֵר: נְקֹם! נְקָמָה כָזֹאת, נִקְמַת דַּם יֶלֶד קָטָן. עוֹד לֹא-בָרָא הַשָּׂטָן".

האירוע שבו קרא קצב את שירו של ביאליק היה הביקור הראשון בהיסטוריה של נשיא מדינת ישראל במולדובה. באותה התקופה - של שלהי אינתיפאדת אל-אקצה - הוא אמר בנאומו: "למרבה הצער, אף שחלפו 100 שנה מאז הפוגרום ו-65 שנה לאחר תום השואה שבה הושמדו שישה מיליון יהודים , אנחנו עדיין רואים באירופה תופעות של אנטישמיות".

על רקע העובדה שבחר לצטט מהיצירה גם ברגעי כניסתו לכלא, מעניינת התייחסותו של קצב אליה ב-2003. "השיר של ביאליק מהדהד באוזנינו גם בימים אלה, במאבקנו מול הטרור הפלסטיני. לטרור הבינלאומי אין גבולות. הוא אינו מבדיל בין המדינות - ויש לעשות הכל כדי להתמודד איתו".

קצב בכלא - הסיקור המלא

כמה ימים לפני המאסר: קצב קיבל מבניזרי "טיפים" על הכלא

א' מבית הנשיא: "קצב ייענש מהשמיים"

ילדיו של קצב: "אנחנו גאים בך"

קצב בריאיון אחרון לפני המאסר: "חיבוק הוא עבירת מין?"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת