מחשש להתאבדות: סוהר יוצמד לקצב 24 שעות ביממה

יממה לפני כניסתו של נשיא המדינה לשעבר לכלא, הוחלט להציב סוהר שיהיה צמוד לקצב במשך 24 שעות. בשב"ס חוששים שהנשיא המורשע לא יצליח להתמודד עם החיים מאחורי סורג ובריח, לצד אסירים שסירב לחנון בתקופת כהונתו. השר לביטחון פנים: "ננקטו כל הצעדים למען שמירה על בטחונו של קצב"

פחות מ-24 שעות נותרו עד שיתחיל נשיא המדינה לשעבר משה קצב לרצות את מאסרו בכלא מעשיהו, ובשירות בתי הסוהר החליטו למנוע סיכונים מיותרים. לקצב יוצמד החל מרגע כניסתו לכלא סוהר במשך 24 שעות ביממה, כדי למנוע מצב שבו קצב ישים קץ לחייו בכלא.

התבטאויותיו בתקשורת על חוסר הצדק של התנהלות משפטו, ודברים שאמרו קרוביו על כך שאינו משלים עם החלטת בית המשפט, העלו חשש בקרב אנשי שירות בתי הסוהר מפני אפשרות שקצב לא יצליח להתמודד עם המאסר. לכך מצטרפת העובדה שקצב צפוי לשהות בכלא עם עשרה אסירים שביקשו ממנו חנינה בזמן שהיה נשיא המדינה ונענו בשלילה.

את ההחלטה להצמיד לקצב סוהר חשף הבוקר נציב שירות בתי הסוהר רב-גונדר אהרון פרנקו, בישיבת הוועדה לביקורת המדינה שהתקיימה בכנסת. ממלא מקום יו"ר הוועדה, ח"כ רוברט טיבייב (קדימה) שיבח את שירות בתי הסוהר על ההיערכות לקליטת האסיר מספר אחת, אך הזהיר כי המעקב אחרי שלומו של קצב צריך להימשך כל העת.

השר לביטחון פנים: "השב"ס ישמור על חייו כמו כל עבריין מין"

בתוך כך, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' אמר היום בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט בבכנס אילת לעיתונות כי קצב יקבל בכלא יחס רגיל ככל אסיר, ללא פריבילגיות, תנאים מועדפים וזכויות מיוחדות. "משה קצב ייכנס לכלא כמתוכנן מחר, ויקבל את אותם התנאים כמו יתר האסירים. לא תהיה שום החרגה. הוא יקבל את אותם תנאים בדיוק כמו כל עבריין מין אחר", אמר השר.

"אני רוצה לומר בצורה ברורה ומוחלטת: ננקטו כל הצעדים למען שמירה על ביטחונו של קצב בבית הכלא", הדגיש אהרונוביץ'. "הוא ייכנס כמו כל עבריין ויקבל את כל הבטחונות. שב"ס נערך לקראת כניסתו לכלא וייתן את כל מעטפת הביטחון הנדרשת. נציב השב"ס תודרך, הוא ואנשיו יודעים מה לעשות והשב"ס ישמור על חייו כמו על יתר האסירים".

"באופן אישי זה יום עצוב מאוד שנשיא לשעבר נכנס לבית הכלא. מצד שני, אני גאה במערכת החוק ובמערכת אכיפת המשפט שגם נשיא שהורשע בעבירות חמורות מאוד ירצה את עונשו בבית הסוהר", הוסיף. "יש הבדל בין העובדה שכלל אזרחי ישראל מאמינים שמקומו בבית הסוהר לבין העובדה שמדובר בנשיא וצריך לזכור את הדברים האלה".

אתמול יום הולדת - מחר כלא

אמש חגג האיש שהורשע באונס את יום הולדתו ה-66 בחברת בני משפחתו וחברים קרובים שהגיעו לחזק את ידיו. את יומו החל הנשיא לשעבר משה קצב בשעות הבוקר המוקדמות בתפילת השחרית בבית הכנסת המקומי, את דרכו עשה בניגוד למנהגו באמצעות רכבו ולא ברגל, למרות שהמרחק בין ביתו לבין בית הכנסת עומד על כ-50 מטרים בלבד. זאת ככל הנראה על מנת להתחמק מצלמי העיתונות הממתינים לו בסמוך לביתו בניסיון לתעד את רגעיו האחרונים כאדם חופשי.

משה וגילה קצב יצאו בשעות אחר הצהריים לביתה של בתם דגנית אמיתי בגבעת שמואל על מנת לציין את יום הולדתו ה-66. את מסיבת יום ההולדת העצובה הזו "חגגו" הזוג קצב עם ילדיהם ונכדיהם.

חברו הטוב של קצב יצחק סלוקי שוחח עימו אמש וסיפר על תחושותיו. "הוא במצב נפשי קשה, אדם מעוך. אחד שנפגש עם שועי עולם והיה על כל במות האו"ם והיום הוא על תקן של אנס, פושע מהדרג הנאלח ביותר", אמר סלוקי לעיתון "מעריב". קצב אמר לו בתגובה מרירה: "המדינה נתנה לי מתנה, לחגוג יום הולדת בבית הסוהר".

למרות שנראה שקצב השלים עם כניסתו הצפויה לבית הכלא, הוא עדיין משוכנע בחפותו על פי דברים שאומרים מקורביו. "הוא ייכנס לשם זקוף קומה, עם חליפה ועניבה כמי שמאמין בחפותו, אבל לדעתי הוא לא יצא משם על רגליו אם ירצה עונש של שבע שנים. מדובר בגופה נושמת. הוא יושב ובוהה בתקרה", אמר סלוקי.

 ייכנס לבית הכלא כאסיר מן המניין

בתום דיונים ממושכים, בשב"ס הוחלט כי קצב ייכנס לכלא דרך השער הראשי של שער מעשיהו ולא 'להבריחו' פנימה דרך השער האחורי כלא איילון, כפי שתוכנן בתחילה. למרות הפגנת הענק שנערכה מחוץ לשערי הכלא עם כניסתו של אריה דרעי לעונש המאסר שלו, בשב"ס מדגישים כי כניסת הנשיא לשעבר תהיה דרך השער הראשי של הכלא.

לפיכך, קצב יגיע לכלא בכוחות עצמו מביתו, ירד מהמכונית ויצעד לתוך כתלי בית הכלא, בדיוק כמו כל אסיר אחר שמגיע לרצות את העונש שנגזר עליו.

בתא עם בניזרי, באגף עם אסירים שסירב לחון

לאחר כניסתו לבית הכלא, קצב יזומן לוועדת קבלה שבמסגרתה ירואיין על ידי מפקד כלא מעשיהו ומפקד האגף התורני בכלא. במהלך הריאיון ייקבע באיזה תא ירצה הנשיא לשעבר את עונשו, והאם שותפו לתא בנים הבאות יהיה השר לשעבר שלמה בניזרי. כפי שמסתמן כרגע, במידה ולאף אחד מהשניים לא תהיינה הסתייגויות, הם אכן צפויים לחלוק תא משותף בבית הכלא.

פרט לבניזרי, באגף התורני בכלא מעשיהו מרצים את עונשם עשרה אסירים שהגישו בעבר בקשה לחנינה מקצב בעת כהונתו כנשיא, אך הוא סירב לחון אותם. בכלא מעשיהו כולו מרצים את עונשם כ-100 אסירים שאותם סירב קצב לחון. בשב"ס טוענים כי באגף התורני ישנם שני אסירים בלבד שאותם קצב סירב לחון, אך המסקנה בשלב זה היא שהם אינם מהווים סכנה לחייו של קצב ולכן אין מניעה לכליאתם באותו אגף.

גורם בסביבתו של קצב סיפר לחדשות 2 כי הנשיא המורשע שבור ופוחד שאותם האסירים עלולים לפגוע בו. "אני חרד ממה שמצפה לו בבית הסוהר", אמר. בנוסף, בשל העובדה שהוא טרם הודה באישומים שבהם הוא הורשע, קצב לא אמור לצאת לחופשות, ועונשו לא יומתק בשליש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת