עבודות שירות למתנחל שדרס את המחבל הדוקר בחברון

דוד מזרחי דרס לפני כשנתיים את המחבל שדקר את אשתו בקריית ארבע, ופצע אותו אנושות. התיעוד המצמרר של הדריסה עורר אז סערה גדולה. היום גזר עליו בית המשפט המחוזי בירושלים 3 חודשי עבודות שירות. השופט התחשב בנסיבות החריגות של מזרחי, ששכל שניים מילדיו ושמע את אשתו זועקת: "דוקרים אותי", ונמנע מעונש מאסר בפועל

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום שלושה חודשי עבודות שירות על דוד מזרחי בן ה-57, שהורשע בדריסת מחבל לפני שנתיים בכניסה לקריית ארבע ופצע אותו באורח אנוש. התיעוד המצמרר של הדריסה לא הותיר ספק שמזרחי ביקש לבצע וידוא הריגה, אולם בית המשפט בחר להתחשב בנסיבותיו האישיות בקביעת גזר הדין.

הפיגוע התרחש בנובמבר 2009 בתחנת הדלק שבכניסה ליישוב קריית ארבע. המחבל וסים מסוודה הגיע לחנות שאותה ניהלו דוד מזרחי ואשתו תמר כשבידו סכין וגרזן, והחל לתקוף את הנוכחים במקום. הוא התנפל על תמר ודקר אותה בגרונה, ואחרי שתקף אנשים נוספים נורה על ידי מאבטח שהיה במקום.

באותו הזמן התקשרה תמר לבעלה דוד, שהיה בביתו באותו זמן ואמרה לו: "דוקרים אותי". הוא חש למקום במהירות וחיפש את אשתו כדי לראות מה מצבה וכיוון שלא מצא אותה, הניח שנפצעה קשה.

"עונש קל עלול לעורר מחשבה שניתן לקחת את החוק לידיים"

הוא נסע לכיוון החיילים שכיתרו את המחבל ולאחר שווידא כי זה האיש, הדף אותו, ועלה עליו עם גלגלי המכונית, כשהוא נוסע קדימה ואחורה שוב ושוב כדי לוודא הריגה. בטיעונים לעונש, כתב השופט בן ציון גרינברגר כי "מחובתו של בית המשפט למנוע את האפשרות שעונש קל מדי עלול לעורר בציבור את המחשבה שקורבן עבירה יכול לקחת את החוק לידיים".

עם זאת, ציין השופט כי נסיבותיו האישיות של הנאשם היא מערכת שיקולים נוספת בקביעת העונש. "עוד לפני האירוע נשוא כתב האישום היה הנאשם בגדר של שבר כלי, לאחר ששכל שניים משלושת ילדיו, כשבתו הבכורה נפצעה אנושות מפליטת כדור ונפטרה לאחר שנאבקה על חייה במשך שנה וחצי, ומספר חודשים מאוחר יותר נהרג בנו בתאונת דרכים. בנסיבות אלו, ניתן להזדהות עם תיאורו של הסנגור בטיעוניו לעונש, כי 'הנאשם הוא איוב מודרני בעקבות האירוע הנאשם חי מת, מהלך בתוכנו אבל אין בו נשמה", ציין השופט גרינברגר.

"במסגרת השיקולים לעונש ראוי שבית המשפט ישים לנגד עיניו גם את ממצאי המומחים, לפיהם סובל הנאשם מתסמונת פוסט-טראומטית מאוד חמורה, וכי מאז ביצוע העבירה חדל הנאשם לתפקד וחלה החמרה ניכרת במצבו הנפשי, הפיזי, המשפחתי, הכלכלי והחברתי. בנסיבות כה חריגות כמו במקרה שלפנינו, יש לתת משקל מתאים לנקודת מבטו של שירות המבחן שקבע באופן ברור כי הנאשם יתקשה לשאת בעונש של מאסר, ודווקא מאסר בעבודות שירות ומאסר על תנאי, יאלצו את הנאשם לחזור לשגרת עבודה ומסגרת ואף יסייעו בשיקומו", דברי השופט.

"נסיבותיו הספציפיות של המקרה הן כה חריגות באופיין וכה אינהרנטיות לקביעת העונש, עד כי לדעתי הן המכריעות את הכף", לשון ההחלטה.

"בית המשפט המחוזי בגזר דין מנומק היטב הטיל על מרשי עונש של עבודות שירות תוך שאיזן נכונה בין הנסיבות המאד מיוחדות של האירוע לבין נסיבותיו האישיות הקשות של מרשי", אמר עו"ד דוד הלוי שייצג את מזרחי. "די אם נזכיר כי מרשי פעל במצב של אובדן עשתונות מוחלט לאחר שהמחבל ניסה לרצוח את אשתו וכאשר בשעה שסבר כי נפגעה קשות בפיגוע לכך הוסיף את אותן נסיבות מיוחדות וקשות שפורטו בגזר הדין, בסיכומו של דבר ועל אף שאין מדובר בעונש מאסר, התוצאה היא צודקת ונכונה".

"בכל התקופה האחרונה מרשי ובני משפחתו היו במתח עצום בשל החשש שמא ייאסר", הוסיף עו"ד הלוי. "אין ספק שתוצאת גזר הדין הביאה להקלה עצומה בקרב בני משפחתו של מרשי שגם כך נדרשים להתמודד יום יום עם טרגדיות אישיות קשות ביותר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת    

עוד בנושא:

דורס המחבל בקריית ארבע איבד שניים משלושת ילדיו

שני פצועים בפיגוע דקירה בקריית ארבע