אתמול יום הולדת - מחר לבית הכלא

נשיא המדינה לשעבר חגג יום הולדת עצובה במיוחד יחד עם בני משפחתו וחברים קרובים, מחר צפוי קצב, האנס המורשע, להיכנס כאסיר מן המניין בשערי בית הכלא מעשיהו ולבלות את היום הראשון מבין שבע שנות המאסר שנגזרו עליו. קצב למקורביו: "המדינה נתנה לי מתנה, לחגוג יום הולדת בבית הסוהר"

מחר ייכנס נשיא המדינה לשעבר משה קצב דרך השער הראשי של כלא מעשיהו ויהפוך לאסיר מן המניין, אמש חגג האיש שהורשע באונס את יום הולדתו ה-66 בחברת בני משפחתו וחברים קרובים שהגיעו לחזק את ידיו.

את יומו החל הנשיא לשעבר משה קצב בשעות הבוקר המוקדמות בתפילת השחרית בבית הכנסת המקומי, את דרכו עשה בניגוד למנהגו באמצעות רכבו ולא ברגל, למרות שהמרחק בין ביתו לבין בית הכנסת עומד על כ-50 מטרים בלבד. זאת ככל הנראה על מנת להתחמק מצלמי העיתונות הממתינים לו בסמוך לביתו בניסיון לתעד את רגעיו האחרונים כאדם חופשי.

משה וגילה קצב יצאו בשעות אחר הצהריים לביתה של בתם דגנית אמיתי בגבעת שמואל על מנת לציין את יום הולדתו ה-66. את מסיבת יום ההולדת העצובה הזו "חגגו" הזוג קצב עם ילדיהם ונכדיהם.

חברו הטוב של קצב יצחק סלוקי שוחח עימו אמש וסיפר על תחושותיו. "הוא במצב נפשי קשה, אדם מעוך. אחד שנפגש עם שועי עולם והיה על כל במות האו"ם והיום הוא על תקן של אנס, פושע מהדרג הנאלח ביותר", אמר סלוקי לעיתון "מעריב". קצב אמר לו בתגובה מרירה: "המדינה נתנה לי מתנה, לחגוג יום הולדת בבית הסוהר".

קצב כך נראה אמנם משלים עם כניסתו הצפויה לבית הכלא, אך על פי מקורביו עדיין משוכנע בחפותו, "הוא ייכנס לשם זקוף קומה, עם חליפה ועניבה כמי שמאמין בחפותו, אבל לדעתי הוא לא יצא משם על רגליו אם ירצה עונש של שבע שנים. מדובר בגופה נושמת. הוא יושב ובוהה בתקרה", אמר סלוקי.

 ייכנס לבית הכלא כאסיר מן המניין

בתום דיונים ממושכים, בשב"ס הוחלט כי קצב ייכנס לכלא דרך השער הראשי של שער מעשיהו ולא 'להבריחו' פנימה דרך השער האחורי כלא איילון, כפי שתוכנן בתחילה. למרות הפגנת הענק שנערכה מחוץ לשערי הכלא עם כניסתו של אריה דרעי לעונש המאסר שלו, בשב"ס מדגישים כי כניסת הנשיא לשעבר תהיה דרך השער הראשי של הכלא.

לפיכך, קצב יגיע לכלא בכוחות עצמו מביתו, ירד מהמכונית ויצעד לתוך כתלי בית הכלא, בדיוק כמו כל אסיר אחר שמגיע לרצות את העונש שנגזר עליו.

בתא עם בניזרי, באגף עם אסירים שסירב לחון

לאחר כניסתו לבית הכלא, קצב יזומן לוועדת קבלה שבמסגרתה ירואיין על ידי מפקד כלא מעשיהו ומפקד האגף התורני בכלא. במהלך הריאיון ייקבע באיזה תא ירצה הנשיא לשעבר את עונשו, והאם שותפו לתא בנים הבאות יהיה השר לשעבר שלמה בניזרי. כפי שמסתמן כרגע, במידה ולאף אחד מהשניים לא תהיינה הסתייגויות, הם אכן צפויים לחלוק תא משותף בבית הכלא.

פרט לבניזרי, באגף התורני בכלא מעשיהו מרצים את עונשם עשרה אסירים שהגישו בעבר בקשה לחנינה מקצב בעת כהונתו כנשיא, אך הוא סירב לחון אותם. בכלא מעשיהו כולו מרצים את עונשם כ-100 אסירים שאותם סירב קצב לחון. בשב"ס טוענים כי באגף התורני ישנם שני אסירים בלבד שאותם קצב סירב לחון, אך המסקנה בשלב זה היא שהם אינם מהווים סכנה לחייו של קצב ולכן אין מניעה לכליאתם באותו אגף.

גורם בסביבתו של קצב סיפר לחדשות 2 כי הנשיא המורשע שבור ופוחד שאותם האסירים עלולים לפגוע בו. "אני חרד ממה שמצפה לו בבית הסוהר", אמר. בנוסף, בשל העובדה שהוא טרם הודה באישומים שבהם הוא הורשע, קצב לא אמור לצאת לחופשות, ועונשו לא יומתק בשליש.

סדר היום באגף התורני של כלא מעשיהו:

4:30 לפנות בוקר - ספירת בוקר
תפילת שחרית, ארוחת בוקר ומסדר מפקד
9:00 עד 12:30 - לימודי חובה
תפילת מנחה, ספירת צהריים וארוחת צהריים
21:30 - סגירת תאים
23:30 - כיבוי אורות

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת