פרקליטו של קצב: "לא יודע מה יקרה ב-7 בדצמבר, מקווה שיהיו לו כוחות"

עו"ד ציון אמיר התייחס הערב בתכניתנו "פגוש את העיתונות" לדחיית הערעור של משה קצב וכניסתו למאסר ב-7 בדצמבר: "לא מצליח לראות דלת ברזל נטרקת מאחוריו". לדבריו של עו"ד אמיר, "תם ונשלם ההליך המשפטי". על פסק הדין אמר: "מקבל החלטת השופטים בכניעה מוחלטת, אך איני מסכים איתה"

יומיים לאחר שערעורו של הנשיא השמיני של מדינת ישראל נדחה ובית המשפט העליון קבע כי משה קצב אנס ושקרן - פרקליטו עורך הדין ציון אמיר הגיע לאולפן "פגוש את העיתונות" ואמר: "הסיפור של קצב תם שם בבית המשפט בבית הדין. ב-7 בדצמבר קצב ייכנס לבית הסוהר, אני מתקשה לראות סיטואציה שתאפשר להגיש דין נוסף".

"קצב הוא בן אנוש כמו כולנו", אמר עו"ד אמיר. "הוא לא בן אלים ומהבחינה הזאת אי אפשר לחשוב על כך שמשה קצב בכלא, אבל הפרשה הזאת החריגה אותו מגבולות משה קצב ולא רק כי היה נשיא המדינה. הפרשה העצימה את הדבר הזה למקומות שאני לא מצליח אותו לראות עושה את הצעד הזה ודלת ברזל נטרקת מאחורי גבו".

עו"ד אמיר הוסיף: "אני לא יודע מה יקרה ב-7 בדצמבר, אני מקווה שיהיו לו את הכוחות לזה. שאלתי אותו אם הוא אנס מישהי והוא אמר לא אנסתי אף אחת. אמרתי לו שיצטרך להיאבק כל הזמן, גם אם יהיה אסיר".

"בהכירי את קצב – לא מאמין שהוא יודה בעתיד ביחסים בהסכמה. האיש נמצא במאבק נגד כל העולם במשך חמש שנים וחצי. אני חושב שהמשפחה תומכת בקצב ותמשיך לתמוך בו. היו לי הרבה שיחות עם אחיו, בתו, בניו ואשתו, והם לא בהדחקה – הם מאמינים באמונה שלמה שפסק הדין קבע אמת משפטית שלא בהכרח יש לו זיקה עם אותו צדק אלוקי שאנחנו שואפים אליו".

"אני מקבל בכניעה מוחלטת פסק דין של שופטי בית המשפט העליון. אני רוצה שהחברה תישאר חברה חזקה ואיתנה ואני נכנע בפני פסק דין שאני לא מסכים איתו", אמר עו"ד אמיר והמשיך: "האם פסק הדין הוציא ממני את הספקות שנמצאים בפסק הדין הזה? לא".

בשב"ס כבר נערכים לקליטתו

ב-7 בדצמבר יהפוך משה קצב מנשיא לשעבר לאסיר. עדיין לא ברור אם ייכנס לכלא מעשיהו או איילון, אך כל זמן שלא יודה בעבירות הוא לא ייצא לחופשות ולא יופחת שליש ממאסרו. לדעת קצינים ואסירים לשעבר, בהיותו עבריין מין מורשע מעמדו בכלא יהיה נמוך במיוחד.

"מעמדם של עברייני מין בבתי הכלא הוא לא נמוך, הוא מתחת לבלטות", אמר רוני ליבוביץ' המוכר בכינוי "האופנובנק", אחרי שורת מעשי שוד שביצע בשנות ה-90. לדברי ליבוביץ' "קוברים אותם (את עברייני המין) שם".

בשירות בתי הסוהר נערכים לקלוט את הנשיא לשעבר שהורשע באונס ובשורת עבירות מין ונערכים לשמור עליו כדי שלא יפגע בעצמו וגם ולהבהיר לו שהוא אסיר ככל האסירים, ויזכה ליחס לו זוכה כל עבריין מין מורשע, למרות שעד כה זכה ליחס מועדף. בשונה מעבריינים אחרים, קצב היה חופשי במהלך כל תקופת המשפט שהתנהל נגדו, וזכה לדחייה במועד ריצוי העונש.

"צריך הרבה אומץ בשביל לעשות את זה", הוסיף ליבוביץ'. "אתה מרגיש בתהום בלי סולם לעלות, אבל לחיים יש דינמיקה יותר חזקה". ביום ראשון, צפוי קצב לעבור ועדה של שירות בתי הסוהר שכוללת פסיכולוג, רופא ועובד סוציאלי, שתקבע את מידת התאמתו לכלא. אחרי גיבוש הממצאים יוחלט באיזה כלא ישובץ בהתאם למצבו.