4.5 שנים אחרי שריצה מאסר עולם - זוכה מרצח

בשנת 2007 נמצאה גופתו של יוסף עלי ברכבו שהתנגש בעמוד חשמל. בהמשך התברר שנרצח על רקע רומן שניהלה אשתו. 2 תושבי הצפון הורשעו ברצח ונשלחו למאסר עולם, והיום זוכה חאמד זינאתי, אחד מהם, שהופלל על סמך עדות שקר. "אנחנו שמחים שאדם חף מפשע חוזר היום לביתו ולמשפחתו", אמר סניגורו

ארבע שנים אחרי שהיה מאחורי סורג ובריח - יוצא לחופשי: בית המשפט העליון זיכה היום מרצח את חאמד זינאתי שהורשע לפני כשנתיים ברצח ובקשירת קשר לביצוע פשע בבית המשפט המחוזי בחיפה ונשלח למאסר עולם. תחילת הפרשה במשולש רומנטי שהתקיים בשנת 2007, והסתיים בזירת תאונה מבוימת בניסיון להסתיר את הרצח. פרקליטו של זינאתי, ד"ר יואב ספיר מהסנגוריה הציבורית, אמר לאחר ההחלטה כי הוא מקווה שהדבר "ימנע הרשעות שווא בעתיד".

באחד הלילות באמצע יוני 2007 נמצאה גופתו של יוסף עלי מכפר יאסיף, כשהיא מוטלת ברכבו בכביש סמוך לצומת כברי. המכונית התנגשה בעמוד חשמל, ובמבט ראשוני נדמה היה כי המנוח נפגע בתאונת דרכים. אך לאחר בדיקה פתולוגית של הגופה והסימנים שעל הרכב התברר שהאיש מת בחניקה עוד לפני התאונה.

חקירת המשטרה הובילה את המשטרה אל שני תושבי כפר שייח דנון: חאמד זינאתי וגיסו של הנאשם. בחקירה התברר שאשתו של המנוח ניהלה רומן עם גיסה, שתועד על ידי חוקר פרטי אותו שכר זינאתי. מאוחר יותר, הוא הורשע בכך שהשתתף ברצח בעלה של האישה הבוגדת והרכב של שלושה שופטים גזר עליו מאסר עולם.

העד המפליל שיקר

בערעור שהגיש לבית המשפט, טען סניגורו של זינאתי, כי מרשו הורשע רק על סמך עדות של אדם אחר שהיה עם זינאתי בתא והפליל אותו. אך אותו אדם, טען הסניגור מסר עדות שקר אחרי שהובטח לו שיוכל להשתחרר. בית המשפט קיבל את הערעור אחרי שהוצגו בפניו בתמלילים של הדיבוב, מהם עולה שמדובב שיכנע את האדם המפליל לשקר.

"אין ספק שזינאתי ניסה לסחוט כספים מעוויד לאורך זמן מה, לרבות בזמן הרצח. כמו כן, אין ספק שיצר קשר עם זאכיה בנוגע לכך", נכתב בהחלטת בית המשפט העליון. "יחד עם זאת, אין בדברים הללו בכדי להצביע על זיקה כלשהי של זינאתי לרצח, ואף אם הרחיק את עצמו מהאירועים בגרסתו, וטען שהתיעוד נעשה מוקדם מכפי שנעשה בפועל, הרי שמדובר בראיית חיזוק חלשה ביותר".

כך, שנתיים אחרי שהורשע ברצח, זוכה זינאתי מכל האישומים נגדו וכעת הוא צפוי להשתחרר מבית הכלא. "אנחנו שמחים על כך שבית המשפט העליון קיבל את טענות הסנגוריה הציבורית במלואן, ועל כך שחאמד זינאתי שכל העת טען שאין לו קשר לרצח הזה, חוזר היום לביתו ולמשפחתו", אמר לחדשות 2 באינטרנט ד"ר יואב ספיר מהסנגוריה הציבורית שייצג את זינאתי.

"בית המשפט נכנס לעובי הקורה ובחן את תמליל הדיבור, מהם עולה שהמדובב שידל את העד המפליל לשקר ולהפליל את זינאתי", הוסיף ד"ר ספיר. "בית המשפט אמר דברים חשובים בפסק הדין על התנהלות רשויות אכיפת החוק ועל רף ההרשעה בפלילים ואנחנו מקווים שהדברים יילמדו ושכך ימנעו הרשעות שווא בעתיד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת