המתלוננת נגד גולדבלט האשימה גבר נוסף באונס - שזוכה

אחת הצעירות שהתלוננה נגד השחקן חנן גולדבלט הגישה תלונה נגד בן זוגה אייל רונן בטענה שאנס אותה. בניגוד לפרשת גולדבלט, שהסתיימה בהרשעתו של השחקן ושליחתו ל-6 שנות מאסר, בית המשפט המחוזי בת"א דחה היום את טענותיה של הצעירה, בטענה שמערכת היחסים התבססה על "מין זמין" שלא הייתה בו כפייה

האם פסק דינו של אדם שזוכה מאונס עלול לשנות את גזר דינו של חנן גולדבלט? בית המשפט המחוזי בתל אביב זיכה היום מאשמת אונס, מעשה סדום ותקיפה את אייל רונן, תושב השפלה. לכאורה מדובר במקרה אחד של אדם אנונימי, אך העדה המרכזית בתיק נגדו הייתה אחת המתלוננות נגד השחקן חנן גולדבלט, שנידון לשש שנות מאסר בגין אונס ומעשים מגונים.

על פי כתב האישום, המתלוננת בת ה-25 קיימה קשר זוגי עם רונן, ואף עברה להתגורר עמו, זאת כשבעה חודשים אחרי שהעידה במשפטו של גולדבלט. אחרי חודש של זוגיות פרץ בין השניים סכסוך שבמהלכו טענה כי אנס אותה ותקף אותה.

בן זוגה לשעבר טען כי אחרי שהחליטו להיפרד, היא דרשה ממנו אלף שקלים שהיה חייב לה לטענתה, ומשלא החזיר לה את הכסף, פנתה למשטרה והתלוננה נגדו על אונס.

"תמרור אזהרה גדול ואדום הן למתלוננות השווא והן לפרקליטות"

הרכב של שלושה שופטי בית המשפט המחוזי, בראשות השופט אורי שוהם, דחה את טענותיה של המתלוננת שהיו "מלאי סתירות". במהלך המשפט טענה התביעה כי המתלוננת שיתפה את חברותיה רק בתקיפה הפיזית מצדן של רונן ומעולם לא ציינה בפניהן כי נאנסה, בעיקר משום ששמה נקשר בפרשת גולדבלט. עוד נטען כי בניגוד לעדותה על נתק ביניהם בתקופה מסויימת, נמצא פלט שיחות שמוכיח כי התקיימו מספר שיחות ממושכות בינה לבין רונן.

"טעם נוסף אשר הותיר בליבנו ספק בדבר אשמתו של הנאשם נעוץ בעובדה כי בתוך תקופת היכרות קצרה, קיימו הנאשם והמתלוננת יחסי מין בהזדמנויות רבות ובמקומות שונים, ויש ממש בדברי הסניגור כי מערכת יחסיו של הנאשם התאפיינה במין זמין. בנסיבות אלה, מתקשים אנו להניח כי הנאשם היה כופה את עצמו על המתלוננת באופן אשר תואר על ידה, דבר שאינו מתיישב עם דפוס התנהגותו בעבר", כתבו השופטים.

"מדובר בתיק בו האזרח הקטן הוא זה שניצח את המערכת. אני סבור שההחלטה הזו חייבת לשמש תמרור אזהרה גדול ואדום, הן למתלוננות השווא והן לפרקליטות", מסרו לחדשות 2 באינטרנט עורכי הדין יניב פרץ ובועז קניג, שייצגו את הנאשם. "כאשר מדובר במתלוננת המרכזית נגד גולדבלט, ואך ורק בשל סיבה זו ובשל השאיפה להרשיע את גולדבלט, לא הייתה יכולה הפרקליטות לוותר על הגשת כתב אישום כנגד מרשינו".

בעקבות עדות המתלוננת - גולדבלט נשלח ל-6 שנות מאסר

בחודש פברואר האחרון נשלח חנן גולדבלט לכלא אחרי שהורשע בשורה של מעשי אונס ומעשים מגונים בצעירות שלמדו אצלו משחק. בתום ערעור שהגיש על חומרת העונש, קבע בית המשפט העליון שגולדבלט ירצה שש שנות מאסר.

בית המשפט זיכה את גולדבלט מסעיף אחד של אינוס במרמה והפחית שנה אחת מעונשו המקורי. גולדבלט הורשע ביולי 2008 באונס בכוח של נערה בת 16 ובאונס במרמה של צעירה בת 20. בנוסף, הורשע גולדבלט במעשה סדום ובמעשים מגונים בשלוש נערות בגילאי 15-17. כמו כן קבע בית המשפט כי הוא אשם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובמעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות ועונשו. בנוסף, הוא נדרש לשלם לשתי המתלוננות 25 אלף שקלים כל אחת.

בתגובה להכרעת הדין בעניינו של רונן, הסבירה לחדשות 2 באינטרנט עו"ד רחל תורן שייצגה את גולדבלט, כי עדותה של המתלוננת הייתה בעייתית גם במשפטו של גולדבלט, והביאהבסופו של דבר להקלה בעונשו. "התיק עצמו כבר עבר בעליון כך שלא ניתן יהיה להפוך את ההחלטה, אך גם בעליון צוין שהתנהגותה של המתלוננת הייתה תמוהה. על כן העליון גם קבע שיחסי המין נעשו בהסכמה והרשיעו את גולדבלט בסופו של דבר ב'קבלת דבר במרמה' ולא באונס, כשהדבר שקיבל ממנה הוא יחסי המין".

בנוגע להשלכות פסק הדין על המקרה של גולדבלט, אמרה עו"ד תורן כי בכוונתם לבדוק את השפעתו על הרשעתו של גולדבלט כיוון שייתכן שמבחינה משפטית יש בהכרעה דבר מה שישפיע, אך הדברים יתבררו רק אחרי עיון בפסק הדין.

בהכנת הידיעה השתתף עזרי עמרם

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת