נחום מנבר יצא מהכלא: "אני מאושר"

אחרי 14.5 שנות מאסר, השתחרר היום בצהריים איש העסקים נחום מנבר, שהורשע במכירת נשק לאירן, שנה וחצי לפני הזמן. כחלק מתנאי שחרורו נאסר עליו לדבר עם עיתונאים. בנוסף, נאסר עליו לצאת מהארץ וליצור קשר עם אזרחים זרים

14.5 שנה אחרי שנכלא - נחום מנבר שוב אדם חופשי. עם יציאתו היום מהכלא אמר איש העסקים, שהורשע במכירת נשק לאירן, כי הוא "אדם מאושר". מנבר לא יכול להתראיין לתקשורת, כחלק מתנאי שחרורו המוקדם.

ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר אישרה היום לשחרר באופן מיידי מהכלא את נחום מנבר, איש העסקים שהורשע בסיוע לאויב ובפגיעה בביטחון המדינה, לאחר שמכר נשק כימי לאירן. המדינה הודיעה כי אינה מתנגדת לשחרורו של מנבר שנדון למאסר של 16 שנים, מתוכן ריצה כבר 14 וחצי שנים.

בפני הוועדה הוצג הסכם שנחתם בין באי כוחו לפרקליטות ואושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה. בתום הדיון אישרה הוועדה את ההסכם בין המדינה למנבר והוא כאמור ישוחרר. 

אחיו צבי: יכלו לשחרר אותו אחרי שני שליש

"אני חושב שהם כבר זמן רב לא חושבים שהוא מסוכן באמת", אמר היום צבי מנבר, אחיו של נחום מנבר בריאיון שהעניק ליעל דן בגלי צה"ל. צבי מנבר האשים את גורמי הביטחון ואמר: "זה היה נקמנות של חלק מגורמי הביטחון, לכן לא נתנו לו לצאת אחרי שריצה שני שלישים מעונשו".

בשנות ה-90' נחטף מהווילה שלו בצרפת והובא לארץ לאחר שנאספו די ראיות לכך שסיפק נשק כימי לאירן. המהנדס הפולני בשם יאנוש קלישבסקי העיד נגד איש העסקים שהורשע בסיוע לאויב במלחמתו בישראל, בניסיון לסיוע לאויב במלחמתו בישראל ובמסירת ידיעה לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה.

לפני כארבע שנים וחצי ביקש מנבר מהוועדה להשתחרר עם תום ריצוי שני שליש ממאסרו, בגין התנהגות טובה. המדינה לא חלקה על כך שהתנהגותו של האסיר הייתה טובה, אך עקב התנגדות גורמי הביטחון הרלוונטיים לשחרורו המוקדם ונסיבות המקרה החמורות, הביעה המדינה התנגדות לשחרורו. עמדת המדינה התקבלה בוועדת השחרורים והבקשה נדחתה. ערעור שהגיש מנבר כנגד החלטה זו לבית המשפט המחוזי נדחה אף הוא. 
 
מנבר ביקש להשתחרר שוב שנה לאחר מכן, אך גם אז המדינה התנגדה והבקשה נדחתה שוב הן על ידי ועדת השחרורים והן על ידי בית המשפט המחוזי, תוך קביעה מפורשת של ועדת השחרורים לפיה משיעבור האסיר טיפול משמעותי ועמוק על ידי גורמי הטיפול בכלא, תשוב ועדת השחרורים ותדון בבקשתו בשנית.
 
לאחרונה, אחרי שחלפו כארבע שנים וחצי מאז תום תקופת שני שליש מתקופת המאסר המלאה הגיש מנבר מחדש את בקשתו לוועדת השחרורים. הפעם גורמי הביטחון קבעו כי מנבר אינו מסוכן לציבור והוא עבר טיפול שיקום מעמיק במשך שלוש שנים כדרישת ועדת השחרורים. בעקבות כך אישרה ועדת השחרורים לקיים דיון חוזר בבקשת מנבר להשתחרר שחרור על תנאי.
 
בתום הדיון שהתקיים בלשכתו של היועץ המשפטי לממשלה, קבע יהודה ויינשטיין כי המדינה לא תתנגד לשחרורו של מנבר בהתחשב בזמן הקצר יחסית שנותר עד לתום מאסרו, לאור חוות הדעת השונות השוללות את מסוכנותו של מנבר, ולאור הסכמת מנבר ליטול על עצמו מגבלות מעבר לתקופת שחרורו על תנאי, ביניהן: איסור יציאה מהארץ, איסור יצירת קשר עם אזרחים זרים, איסור מתן ראיונות בכלי התקשורת ואיסור בעיסוק הקשור לסחר בכלי נשק.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת