נחום מנבר ישוחרר היום מהכלא לאחר 14 שנות מאסר

איש העסקים שהורשע ב-1997 במכירת נשק לאירן ונידון ל-16 שנות מאסר, ישוחרר היום מהכלא לאחר שריצה 14 שנות מאסר וחצי. היועמ"ש אמר כי הוא כבר לא מסוכן לציבור. על מנבר ייאסר לצאת מהארץ ולהתראיין לתקשורת

נחום מנבר. ארכיון (חדשות 2)

ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר אישרה היום לשחרר באופן מיידי מהכלא את נחום מנבר, איש העסקים שהורשע בסיוע לאויב ובפגיעה בביטחון המדינה, לאחר שמכר נשק כימי לאירן. המדינה הודיעה כי אינה מתנגדת לשחרורו של מנבר שנדון למאסר של 16 שנים, מתוכן ריצה כבר 14 וחצי שנים. מנבר הורשע בשנת 1997 ובשעות הקרובות הוא צפוי להשתחרר מכלא הדרים.

בפני הוועדה הוצג הסכם שנחתם בין באי כוחו לפרקליטות ואושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה. בתום הדיון אישרה הוועדה את ההסכם בין המדינה למנבר והוא כאמור ישוחרר. 
 
לפני כארבע שנים וחצי ביקש מנבר מהוועדה להשתחרר עם תום ריצוי שני שליש ממאסרו, בגין התנהגות טובה. המדינה לא חלקה על כך שהתנהגותו של האסיר הייתה טובה, אך עקב התנגדות גורמי הביטחון הרלוונטיים לשחרורו המוקדם ונסיבות המקרה החמורות, הביעה המדינה התנגדות לשחרורו. עמדת המדינה התקבלה בוועדת השחרורים והבקשה נדחתה. ערעור שהגיש מנבר כנגד החלטה זו לבית המשפט המחוזי נדחה אף הוא. 
 
מנבר ביקש להשתחרר שוב שנה לאחר מכן, אך גם אז המדינה התנגדה והבקשה נדחתה שוב הן על ידי ועדת השחרורים והן על ידי בית המשפט המחוזי, תוך קביעה מפורשת של ועדת השחרורים לפיה משיעבור האסיר טיפול משמעותי ועמוק על ידי גורמי הטיפול בכלא, תשוב ועדת השחרורים ותדון בבקשתו בשנית.
 
לאחרונה, אחרי שחלפו כארבע שנים וחצי מאז תום תקופת שני שליש מתקופת המאסר המלאה הגיש מנבר מחדש את בקשתו לוועדת השחרורים. הפעם גורמי הביטחון קבעו כי מנבר אינו מסוכן לציבור והוא עבר טיפול שיקום מעמיק במשך שלוש שנים כדרישת ועדת השחרורים. בעקבות כך אישרה ועדת השחרורים לקיים דיון חוזר בבקשת מנבר להשתחרר שחרור על תנאי.
 
בתום הדיון שהתקיים בלשכתו של היועץ המשפטי לממשלה, קבע יהודה ויינשטיין כי המדינה לא תתנגד לשחרורו של מנבר בהתחשב בזמן הקצר יחסית שנותר עד לתום מאסרו, לאור חוות הדעת השונות השוללות את מסוכנותו של מנבר, ולאור הסכמת מנבר ליטול על עצמו מגבלות מעבר לתקופת שחרורו על תנאי, ביניהן: איסור יציאה מהארץ, איסור יצירת קשר עם אזרחים זרים, איסור מתן ראיונות בכלי התקשורת ואיסור בעיסוק הקשור לסחר בכלי נשק.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת