ביהמ"ש קבע: "המדינה לא אחראית לפעולת מלחמה"

משפחה מעזה בה אם ובנה, חפים מפשע, נהרגו במהלך סיכול ממוקד שביצע חיל האוויר, תבעה פיצויים ממשרד הביטחון. בית המשפט המחוזי דחה את העתירה, ובהחלטה אמר כי "אין אפשרות אחרת לביצוע סיכולים ממוקדים, אלא רק דרך האוויר זאת מכיוון שארגוני הטרור פועלים מתוך אוכלוסיה אזרחית"

ביהמ"ש קבע: לא לפיצוי על "סיכול ממוקד" (חדשות 2)

בתום הליך משפטי ארוך שהתקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים, החליטה השופטת חנה בן עמי לדחות את תביעתן של בני משפחת והבה מעזה, שתבעו פיצויים ממשרד הביטחון לאחר שאם ובנה ממשפחתם נהרגו במהלך ביצוע "סיכול ממוקד" באיש פת"ח ברצועה, שהיה בדרכו לבצע פיגוע נגד ישראל.

במהלך המשפט, שהתנהל במשך מספר שנים, עיינה השופטת בחומרים המודיעיניים שהובילו לביצוע הסיכול, וקבעה כי כל אלטרנטיבה אחרת פרט לירי ממסוק לעבר המכונית בה נסע - הייתה יכולה לסכן חיילים רבים.

"מהצורך הוכח שממילא בנסיבות העניין לא נותרו לצבא דרכי פעולה אפשריות אחרות. הואיל ופעילי הטרור נקטו באמצעי הסוואה ונעו באופן מכוון בתוך האוכלוסייה האזרחית ולכן דרך צבאית אחרת הייתה כרוכה בסכנת חיים ברורה הן לכוחות הצבא והן לאזרחים שהיו נקלעים לקו האש".

לסיכום כתבה השופטת כי "המדינה הוכיחה כי המעשה שבגינו הוגשה התביעה הינה פעולה מלחמתית כפי שנקבע בדין, ועל כן אין למדינה אחריות על הנזקים שנגרמו לתובעים", כך נכתב בהכרעת הדין. התובעים חויבו בתשלום הוצאות משפט למדינה בסך של 25 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת