האלמנה בדמעות: "נשב גם השנה בחג בלי שניאור"

שנה ושלושה חודשים אחרי שדרס למוות והפקיר את רוכב האופניים שניאור חשין, הכריע היום בית המשפט המחוזי בפ"ת כי טל מור אשם בהריגתו והפקרתו של שניאור חשין ז"ל. השופט בהכרעת הדין: "לא התרשמתי מפניותיו הנרגשות והעמדת הפנים שלו". אלמנתו של חשין: "מור יצא למסע הרג, שהחל בת"א בשתייה ובסמים והסתיים בצומת קסם"

טל מור, שדרס למוות את רוכב האופניים שניאור חשין ז"ל ביוני בשנה שעברה, הורשע היום בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה בסעיפים של הריגה, הפקרה אחרי פגיעה, נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים וסמים, החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית, שיבוש הליכי משפט, נהיגה ללא רשיון נהיגה בתוקף וללא פוליסת ביטוח בתוקף.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מור, שסירב לעסקת טיעון לפני כארבעה חודשים, צפוי לעונש מאסר ממושך. להכרעת הדין בבית המשפט הגיעה לראשונה מאז התאונה אלמנתו של חשין, דנית, כמו גם רבים מחבריו של שניאור ז"ל לקבוצת רוכבי האופניים.

"אקדים ואומר שהתרשמותי מהנאשם אינה חיובית, במקרים רבים מור נתן גרסא דמיונית, לא אמר אמת ולעתים אף שיקר ממש", קבע השופט זכריה כספי בהכרעת הדין. "לא התרשמתי מפניותיו הנרגשות של הנאשם בבית המשפט, תוך העמדת פנים. דברים רבים שאמר במשפט, כמו גם בחקירותיו במשטרה, לא עומדים בקנה אחד עם מה שאירע".

השופט הוסיף כי גם עמדתו של מור באשר להרגלי השתייה שלו "לא משכנעת", לאור צילומי האבטחה בהם רואים את הרגלי השתייה שלו, וגם הסמיכות של הברים בליל השתייה – כל אלו רחוקים מלאפיין אדם השותה לעתים רחוקות.

האלמנה: "נשב גם השנה בלעדיו בחג"

דקות לאחר תום הקראת הכרעת הדין, התפנתה אלמנתו של שניאור חשין ז"ל, דנית, להגיב לראשונה לכלי התקשורת. "עד היום לא הינו מעורים בהליך הפלילי והשארנו לרשויות החוק ולבית המשפט לעשות את עבודתו", אמרה דנית חשין. "היום בית המשפט אמר בצורה ברורה וחד משמעית שטל מור יצא למסע הרג, שהחל בתל אביב בשתייה בעישון סמים והסתיים בצומת קסם, כשהוא הרג את שניאור על השוליים".

"בית המשפט הדגיש את חוסר המהימנות של הנאשם, את הגרסאות הבדיוניות ואת השקרים אשר במהלך כל ההליך המשפטי פגעו קשות במשפחה ובזכרו של שניאור. היום בית המשפט קבע חד משמעית שאין בהם דבר", הוסיפה חשין. 

"בית המשפט קבע שטל מור יכול לצאת לחגים עם משפחתו", אמרה האלמנה בדמעות. "אבל אנחנו, אני, הילדים, משפחתו של שניאור, נשב גם השנה בחג בלעדיו. טל מור הרג ילד אהוב, אבא, בעל, בן אדם. הוא הפקיר אותו על הכביש ונסע הביתה לישון. אנחנו נחזור גם היום בלי שניאור הביתה, אבל עבורי ועבור הילדים אולי קצת צדק נעשה היום. אנחנו מאוד מבקשים לחזור לשקט שלנו, לאובדן ולגעגועים הקשים שמלווים אותנו כל יום במהלך השנה וארבעת החודשים האחרונים. היינו אנשים פרטיים ואנו מעוניינים להמשיך להיות כאלה. שנה טובה לכולם".

פרקליטתו של מור: נערער לעליון

אביב שרון, התובע מטעם פרקליטות מחוז מרכז, הביע שביעות רצון מהחלטת בית המשפט. "ניתן בהחלט לומר כי יש דחייה לקו ההגנה, לפיה רכב אחר פגע באופני המנוח", אמר עו"ד שרון לאחר צאתו מהאולם. "אנחנו מתכוונים לבוא לטיעונים לעונש עם עמדה עונשית מחמירה. עם תום הקראת הכרעת הדין המרשיעה, התביעה ביקשה מעצר עד תום ההליכים, וזאת בייחוד לאור מכת המדינה של תאונות ה'פגע וברח', ונוכח הימלטות נהגים פוגעים למקומות שונים בעולם".

דברים חריפים במיוחד נגד מור נשמעו מחברו של חשין שהגיע לדיון בבית המשפט: "אנחנו כאן, אנשים רבים שהערכנו ואהבנו את שניאור. לצערנו שום דבר לא יחזיר אותו לחיים. מה שכן גילינו היום הוא שטל מור הוא שקרן פתולוגי, רוצח סדרתי, ואנחנו מקווים שהוא ייתן את הדין במשך שנים רבות. בישראל יש לגיטימציה מלאה לשקר. אני מקווה מאוד שהממשל הישראלי ייקח עצמו בידיים ויעשה צדק".

פרקליטתו של מור, עו"ד תמי אולמן, אמרה כי בכוונתם לערער על החלטת בית המשפט. "נלמד את הכרעת הדין, ואז נשקול המשך צעדינו. אנחנו מתכוונים לערער, טל חושב שמגיע לו לערער, יש תקלה והיה צריך לזכותו, לכן נערער לעליון", אמרה אולמן וציינה כי בכוונתם להתכונן היטב לשלב הטיעונים לעונש.

"נביא עדי אופי, נביא את כל הראיות לזכותו של הנאשם ופסקי דין תקדימיים שלא החמירו במקרים אלו, אין סיבה להחמיר בתיק זה ביחס לתקדימים אחרים", אמרה. "26 שנים של אדם ללא עבר פלילי, ששירת שירות צבאי מלא, בן טובים, בחור צעיר שיכול להיות הבן של כולנו. בית המשפט צריך לשקול את הנתונים האלה.

באשר לקשר בין הכרעת הדין לבין הקשר למשפחת חשין, ענתה עו"ד אולמן כי "מבחינתי בית המשפט עושה משפט צדק, אין קשר למשפחת חשין בעניין זה, אנו מכבדים את המשפחה, והם הגיעו היום לדיון ואולי בצדק, אך אין קשר בין הדברים".

"אם הייתי רואה בן אדם, הייתי עוצר בו במקום"

עוד לפני צאתו לבית המשפט, התראיין מור אצל ניב רסקין בתכניתו "נכון להבוקר" בגלי צה"ל, וסיפר על תחושותיו לקראת הכרעת הדין. לדבריו, התקופה הארוכה שבה היה במעצר גרמה לו לכתוב שירים על החיים, על אחדות העם וגם על ערבות הדדית.

"במשך שנה ושלושה חודשים יצא לי לחשוב על הדברים, ואת העונש הרוחני שלי כבר קיבלתי", סיפר מור והוסיף כי מבחינתו הסיפור עוד לא נגמר. "אני אתמודד עם דברים בחיים בצורה יותר בוגרת בעקבות המקרה. יש לי עוד תחושות שאני שומר לאחרי הכרעת הדין".

"הייתי בצינוק בבידוד במשך ארבעה חודשים. חוץ מאוכל ובגדים הרשו לי להכניס רק דף ועט, וניסיתי לכתוב את תחושותי בצורה לירית. כשיצאתי הביתה הייתה לי יכולת להלחין את השירים ולבצע אותם באולפן בביתי. בגלל שמדובר במשהו כל כך אישי, אני חושב שכל שאלה על המקרה מקבלת מענה בשירים שכתבתי", סיפר מור בריאיון.

"כואב לי על לי זיתוני"

מור ציטט בריאיון שורה משיריו בה כתב: "שתי שניות, סיפור גדול, כוונות טובות זה לא הכל". "אני חושב שיש אנשים שיכולים להתחבר למילים וליצירה גם אם הם לא מכירים את העניין", הסביר מור. "מי שנמצא איתי, ותודה לאל שיש לי המון תמיכה, מבין את מה שאירע באותו יום. הדבר היחיד שאני אגיד לגבי המשפט הוא שלראות באותו יום, אני לא ראיתי. אם הייתי רואה בן אדם, הייתי עוצר בו במקום".

שניאור חשין ז"ל (חדשות 2)

בתום הריאיון התייחס לתאונת הפגע וברח שבה נהרגה לי זיתוני ז"ל ואמר כי הוא חש כאב רב על המקרה. "אני יכול להגיד שבמילים של השירים שלי יש משהו שמדבר על כאב כשדבר כל כך חשוב נלקח ממך. אני מרגיש שבמקרה כזה, עניין הערבות ההדדית בין בני האדם תמיד היה לי והוא עלה למקומות מאוד גבוהים מאז התאונה, וכל מקרה שסותר את הענין הזה כואב לי מאוד. אני לא יכול לשנות את העולם, אבל עם עזרה של העולם, אפשר לשנות".