טל מור: "כואב לי על המקרה של לי זיתוני"

רגע לפני שבית המשפט יכריע את דינו של טל מור, הנאשם בתאונת הפגע וברח שבה נהרג שניאור חשין, סיפר מור על תחושותיו. "כשהייתי בבידוד כתבתי שירים על ערבות הדדית", סיפר בראיון יוצא דופן לגלי צה"ל. "הייתי בצינוק במשך 4 חודשים. חוץ מאוכל ובגדים הרשו לי להכניס רק דף ועט, וניסיתי לכתוב את תחושותי בצורה לירית"

יותר משנה אחרי שהוגש נגדו כתב אישום חמור בגין דריסתו למוות והפקרתו למוות של שניאור חשין ז"ל, דינו של טל מור יוכרע היום. לפני צאתו לבית המשפט, התראיין מור אצל ניב רסקין בתכניתו "נכון להבוקר" בגלי צה"ל, וסיפר על תחושותיו לקראת הכרעת הדין. לדבריו, התקופה הארוכה שבה היה במעצר גרמה לו לכתוב שירים על החיים, על אחדות העם וגם על ערבות הדדית.

מור פגע בחודש יוני 2010 בחשין, אחרי לילה ללא שינה, בו צרך סמים ואלכוהול רב. הוא נאשם בסעיפים של הריגה, הפקרה אחרי פגיעה, נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים וסמים, החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית, שיבוש הליכי משפט, נהיגה ללא רשיון נהיגה בתוקף וללא פוליסת ביטוח בתוקף.

"במשך שנה ושלושה חודשים יצא לי לחשוב על הדברים, ואת העונש הרוחני שלי כבר קיבלתי", סיפר מור והוסיף כי מבחינתו הסיפור עוד לא נגמר. "אני אתמודד עם דברים בחיים בצורה יותר בוגרת בעקבות המקרה. יש לי עוד תחושות שאני שומר לאחרי הכרעת הדין".

"הייתי בצינוק בבידוד במשך ארבעה חודשים. חוץ מאוכל ובגדים הרשו לי להכניס רק דף ועט, וניסיתי לכתוב את תחושותי בצורה לירית. כשיצאתי הביתה הייתה לי יכולת להלחין את השירים ולבצע אותם באולפן בביתי. בגלל שמדובר במשהו כל כך אישי, אני חושב שכל שאלה על המקרה מקבלת מענה בשירים שכתבתי", סיפר מור בריאיון.

מור ציטט בריאיון שורה משיריו בה כתב: "שתי שניות, סיפור גדול, כוונות טובות זה לא הכל". "אני חושב שיש אנשים שיכולים להתחבר למילים וליצירה גם אם הם לא מכירים את העניין", הסביר מור. "מי שנמצא איתי, ותודה לאל שיש לי המון תמיכה, מבין את מה שאירע באותו יום. הדבר היחיד שאני אגיד לגבי המשפט הוא שלראות באותו יום, אני לא ראיתי. אם הייתי רואה בן אדם, הייתי עוצר בו במקום".

בתום הריאיון התייחס לתאונת הפגע וברח שבה נהרגה לי זיתוני ז"ל ואמר כי הוא חש כאב רב על המקרה. "אני יכול להגיד שבמילים של השירים שלי יש משהו שמדבר על כאב כשדבר כל כך חשוב נלקח ממך. אני מרגיש שבמקרה כזה, עניין הערבות ההדדית בין בני האדם תמיד היה לי והוא עלה למקומות מאוד גבוהים מאז התאונה, וכל מקרה שסותר את הענין הזה כואב לי מאוד. אני לא יכול לשנות את העולם, אבל עם עזרה של העולם, אפשר לשנות".

אלמנתו של שניאור חשין ז"ל תגיע לראשונה לבית המשפט

הכרעת הדין היום תגיע אחרי שמור דחה הצעה להסדר טיעון, לפיה יודה בהריגה והפקרה וירצה עונש מאסר של 12 שנים. עורכת דינו של מור, תמי אולמן, סבורה שעל בית המשפט להסתפק בשנתיים אותן מבלה מור במעצר מאז התאונה, כעונש ראוי, ולא לגזור עליו עונש נוסף. עם זאת, במידה ויורשע בכל הסעיפים, צפוי מור לרצות עונש מאסר ממושך.

במקביל, לראשונה מאז החל המשפט תגיע לאולם הדיון אלמנתו של שניאור חשין, דנית. "אני רוצה להיות שם אישית ברגע ההקראה", סיפרה חשין לעיתון "ידיעות אחרונות". עם זאת, אביו של חשין, השופט בדימוס מישאל חשין ורעייתו, לא מתכוונים להגיע לדיון.

לפני ארבעה חודשים: מור דחה עסקת טיעון

מור דחה לפני מספר חודשים הסדר טיעון שגובש בעניינו מול פרקליטות המדינה. במסגרת ההסדר, מור אמור היה להודות בעבירות החמורות של הריגה והפקרה. הפרקליטות הייתה אמורה לבקש עונש של 12 שנות מאסר, בעוד סניגוריתו תמי אולמן אמורה הייתה לבקש מבית המשפט להסתפק בתקופת המעצר שכבר ריצה מור מאז הסגיר עצמו, יום לאחר התאונה.

משפחתו של מור קיבלה את טיוטת ההסדר ובחנה אותה אך בהתייעצות עמו הוחלט, כאמור, לנהל את המשפט עד לסופו. המשפחה מאמינה שמור לא יורשע בכל הסעיפים בהם הוא מואשם.

שחזור האירוע: "רק ליטר היינקן ושוט ערק"

רגע לפני שיצא מור כשהוא מלווה בשני חוקרים אל הדרך שעשה באותו היום שבו, על פי כתב האישום, דרס למוות את חשין, הוא חזר בקצרה על הפרטים, כפי שידועים לו. "לפי מה שאני זוכר, לא יצאתי לפאבים בתל אביב בחמש השנים האחרונות שקדמו לאותו הערב", אמר מור וטען כי בכל אחד מהפאבים שבו היה באותו הערב - היה מדובר בביקורו הראשון מזה זמן רב. "אני רוצה לשתף פעולה באופן מלא, כדי שהכל יהיה 'לפי הספר'", אמר.

התחנה הראשונה בשחזור הייתה סמוך לפאב "אילקה" בתל אביב, שם, לטענתו של מור, הוא ישב שעה קלה ושתה "רק חצי ליטר הייניקן ו'שוט' אחד של ערק אניס". "אני לא זוכר איפה נמצא הפאב השני שיצאתי אליו או איך קוראים לו. אני רק זוכר ששתיתי שם כוס מים בלבד. לא אלכוהול", הוסיף מור.

"בסוף", טען מור, "יצאתי מהפאב, נכנסתי לאוטו, ישנתי קצת ואז נסעתי הביתה". במהלך התחנה הראשונה ביקש מור מהשוטרים להישאר בתוך האוטו שהביא אותו למקום ולא לצאת לרחוב. "אני לא רוצה לרדת מהאוטו בלב תל אביב עם אזיקים. בטח לא אחרי שהסיפור התפרסם בעיתון והיה בכותרות בטלוויזיה", אמר לחוקריו.

"לא ראיתי ולא ידעתי שפגעתי במישהו"

מיד לאחר מכן, נסעו מור וחוקריו אל כביש חמש, אל הנקודה הקטלנית שבה, על פי החשד, אירעה התאונה ששמה קץ לחייו של חשין. שם, בנקודה ההיא, מור מעט מתבלבל. "אני זוכר שהיו שניים או מקסימום שלושה נתיבים", אמר מור, אך החוקר הפנה את תשומת ליבו לכך שבמקום ארבעה נתיבים. "אני גם זוכר שהנוף היה שונה. אולי זה היה כמה מטרים הלאה", הוא טען.

"אני זוכר שראיתי מכונית אחת משמאלי. אני זוכר שנסעתי בנתיב הימני, הסתכלתי בצד שמאל, ואז קיבלתי חבטה עזה ממעקה הבטיחות", אמר מור, והחל משלב זה ניכר על פניו שהוא מתקשה להשלים את העדות - כשהוא מתנשף ומתחיל לדמוע.

"המשכתי לנסוע כי אני פחדן. לא רציתי לקבל דוח על הריסת מעקה בטיחות. לא ראיתי ולא ידעתי שפגעתי במישהו", הוא התחיל לבכות. "ראיתי את האור של האוטו, ראיתי את הנוף. הייתי ממש מבולבל", הוא הוסיף.

"המצפון שלי מעיק לי ואני רוצה לנקות אותו"

שניאור חשין ז"ל (חדשות 2)
לבסוף, בתחנה האחרונה, יושב מור עם חוקריו שוב בתחנת המשטרה, צופה בסרטון, ומסכם את האירועים. "אחרי שעיכלתי את הכל אני מבין שיש סיכוי שזה לא היה מעקה הבטיחות שפגעתי בו, אלא רוכב האופניים. היה לי את החשד הזה והוא התאמת עם הזמן", אמר מור.

"אני לא מחפש לשקר", אמר מור, "אני בסך הכל רוצה שהאמת תצא לאור". "לא הייתי במיטבי בימים האחרונים", הוא אמר. "המצפון שלי מעיק לי ואני רוצה לנקות אותו. אני רוצה שהכל ייגמר ואקבל את גזר הדין ויגידו לי את הממצאים", הוא סיכם.