ואנונו נשלח ל-6 שנות מאסר: "פעל כאחרון העבריינים"

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר על ואנונו, ששימש כראש היחידה הארצית למודיעין שטח וחקירות ברשות המסים, גם קנס של 750 אלף שקלים. "הנאשם פעל כפרי רקוב מתוככי משרד ממשלתי", כתב השופט רוזן בהחלטתו

שש שנות מאסר נגזרו הבוקר על דוד ואנונו שהורשע בשבוע שעבר בארבע עבירות של קבלת שוחד, בקשירת קשר לפשע, העלמת מס במרמה, ושיבוש מהלכי משפט. שורה של עבירות מרמה ושוחד. בנוסף הטיל בית המשפט המחוזי בתל אביב קנס על ואנונו, בכיר לשעבר ברשות המיסים, בגובה 750,000 שקלים.

השופט דוד רוזן לא חסך בביקורת קשה כלפי מעשיו של ואנונו וכתב בגזר הדין: "הנאשם פעל בתפקידו הרם כאחרון העבריינים. הנאשם פגש "לקוחותיו" בבתי קפה ומסעדות, לעיתים בשעות חשיכה, ומקומות ריקים מאדם, כמו במגרש החנייה של קפה ג' ביום סגריר, בשעת חצות".

"מעשיו של הנאשם קשים ובזויים", הוסיף השופט רוזן. "הנאשם עבר עבירות שהינן מן העבירות החמורות עלי ספר החוקים. ממלא תפקיד בכיר ברשות המיסים, מנצל את תפקידו על מנת לגרוף מאות אלפי שקלים לכיסו".

"הנאשם פעל כפרי רקוב שכולו מסוס מתוככי משרד ממשלתי, שאמור לשמש סמל ומקדש", ציין השופט רוזן, שהתייחס בגזר הדין גם לעבירות של אישים בכירים. בקביעת העונש, התייחס השופט להרשעות של אישים בכירים ואף ציטט מתוך גזר הדין של השר לשעבר שלמה בניזרי, שהורשע אף הוא בקבלת שוחד בשנת 2008.

ואנונו, ראש היחידה הארצית למודיעין שטח וחקירות ברשות המסים לשעבר, לקח שוחד בסך 300 אלף שקלים מיוחאי יעיש, אמרגנו של הזמר קובי פרץ (ששימש עד מדינה בפרשה) ובניסיון לקיחת שוחד גם מהזמר קובי פרץ בעצמו. פרץ יצוין, סירב לשלם לואנונו את סכומי הכסף שדרש בעבור עזרה בפתרון בעיות המס שלו.

עם זאת, זוכה ואנונו מהאישומים כי סחט באיומים את איש העסקים קובי מימון ומהאישום כי לקח שוחד ממנכ"ל קדימה, משה שחורי ומרעייתו, עו"ד דליה שחורי. בהכרעת הדין כתב השופט דוד רוזן בין היתר כי "העדות של ואנונו בבית המשפט לא הייתה בבחינת גרסה". רוזן סקר את שאר העדויות שנשמעו בתיק וציין כי "את העדות של יוחאי יעיש, מצאתי אמינה, למרות המורכבות שבה. העדות של יואל מוגמי, (היועץ הפוליטי של משה שחורי) מצאתי בעייתית פי כמה ועל פיה לבדה לא הייתי מסוגל לקבוע ממצאים. גם על פי העדות של קותי ברזילי לא הייתי יכול לקבוע דבר".

הפרשה שזעזעה את רשות המסים

בחודש מרס, הגישה פרקליטות מיסוי וכלכלה כתב אישום חמור נגד ואנונו שבמרכזו עמדו שלוש הפרשות: פרשת פרשת יעיש, פרשת איש העסקים קובי מימון, פרשת משה ודליה שחורי.

כתב האישום חשף את מעשיו של ואנונו, שהשתמש במעמדו הבכיר ברשות המסים במספר הזדמנויות לאורך השנים, בנגישותו לגורמים ברשות המסים וקשריו, תוך עשייה בתוך רשות המסים כבתוך עסקו הפרטי, למען בצע-כסף, לשם מימון רמת חיים גבוהה ולשם קידום האינטרסים האישיים שלו, לרבות טיפוח קשרים עם בעלי תפקידים במשרות פוליטיות וציבוריות שונות. זאת, באחד או יותר מהאמצעים הבאים: בהטלת אימה על נישומים תוך חשיפת מידע מסווג אודות הליכים המתנהלים כנגדם ברשות המסים, והתניית הטיפול בהם וקידום ענייניהם תמורת תשלום; בהעמדת מעמדו הבכיר, כוחו וקשריו לקידום ענייניהם של נישומים ברשות המסים; בנטיעת ציפיות אצל נישומים, בין היתר בדרך של הבטחה או יצירת מצג כי הנאשם, באמצעות מעמדו הבכיר, כוחו וקשריו, יפעל לקידום ענייניהם.

על-פי כתב האישום, בתחילת 2007, בתקופה בה שימש כמנהל היחידה הארצית לאכיפה וגבייה ברשות המסים, קשר ואנונו קשר עם איש העסקים רן הדר ז"ל לביצועה של תוכנית עבריינית, לפיה הדר יפנה נישומים לטיפולו של ואנונו תמורת קבלת שוחד שאותו הם יחלקו ביניהם. בסמוך לכך יצר הדר קשר עם יואל מוגמי, היועץ הפוליטי של מנכ"ל מפלגת קדימה, וביקש ממנו להפנות לקוחות נישומים שיש להם בעיות בתיקי מס לטיפולו של ואנונו בעבור תשלום שוחד. בהמשך, ניסה לקחת שוחד מיעיש ומאמרגנו בתמורה לעזרה בבעיות המס שלהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת