כתב אישום לרצון בורה: פרק את הנשק על פורץ - וגרם למותו ברשלנות

לפני כמעט שנה עצר השוטר רצון בורה חבורה של גנבי רכב בשכונת צהלה בצפון תל אביב. במהלך נטרול האיום, כשפרק את נשקו, נפלט כדור מאקדחו והרג את אחד החשודים, חזאם אבו על-בעאת. היום הוגש נגדו כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות, בשל החלטתו לפרוק את הנשק מעל גופו של החשוד, שהיה מנוטרל על הקרקע

לבית משפט השלום בתל-אביב הוגש היום כתב אישום נגד רס"מ בורה רצון, בגין גרימת מותו ברשלנות של חזאם אבו על-בעאת, שהיה חשוד בגניבת כלי רכב. על פי כתב האישום שהוגש על ידי המחלקה לחקירות שוטרים, בורה פרק את נשקו בעודו מכוון לעבר החשוד, לאחר שזה כבר היה מנוטרל וידיו אזוקות מאחורי גבו. מאקדחו של הנאשם נפלט כדור שגרם למותו המיידי של על-בעאת. 

התקרית אירעה בספטמבר בשנה שעברה. חזאם אבו על-בעאת, צעיר בשנות ה-20 לחייו מהכפר עקב שליד רמאללה, נורה למוות לאחר שנעצר בעקבות גניבת רכב שחנה בצד הרחוב בשכונת צהלה בצפון תל אביב. שוטרי סיור מתחנת משטרת צפון תל אביב, ביניהם בורה רצון, הבחינו בכנופייה של ארבעה חשודים, תושבי מזרח ירושלים והשטחים המוכרים למשטרה ממקרים קודמים של גניבת רכב, כשהם מנסים לפרוץ לשלושה כלי רכב.

על פי כתב האישום, במהלך ביצוע המעצר של החשודים ואחרי שסבר בורה כי לא נשקפת עוד סכנה המצדיקה שימוש בנשק דרוך, החליט לפרוק את אקדחו בעודו רוכן לעבר על-בעאת. הצעיר היה שרוע מנוטרל על המדרכה כשידיו אזוקות מאחורי גבו. בכתב האישום נכתב במפורש כי המנוח לא התנגד למעצר ולא נדרש שימוש בכוח נוסף. בשלב זה, בעוד אקדחו של השוטר מכוון כלפי מטה ואצבעו מונחת בשמורת ההדק, לחץ הנאשם על ההדק וכתוצאה מכך נפלטה ירייה שפגעה בגבו של על-בעאת וגרמה למותו המיידי.

כמפורט בכתב האישום, מותו של הצעיר נגרם בשל "הדרך הרשלנית שבה בחר השוטר לפרוק את נשקו למרות שחלפה הסכנה, תוך שהוא מסכן חיי אדם ובסופו של דבר גורם למוות".

עו"ד עופר ברטל, סניגורו של בורה, אמר לאחר הגשת כתב האישום כי הדבר "משדר לכל השוטרים במדינת ישראל להיות ראש קטן ולא לפעול נגד פושעים וגנבים. המסר הוא הפחדה בכך שלא יקבלו גיבוי מהמערכת המשפטית במקרה של תקלה. קשה לי להבין הכיצד יצליחו במדינה לגייס שוטרים טובים למערכת כאשר הם אינם מקבלים גיבוי ברגע שהם כה זקוקים לו".

"השוטר רצון היה בפעילות מבצעית, אגב מעצר של 3 גנבי רכב, בזמן אמת 2 מהגנבים הצליחו לעצור והשלישי עדיין היה בזירה, האירוע המבצעי טרם הסתיים וטרם שעצרו אותו נפלט הכדור", הסביר עו"ד ברטל. "יש לזכור שהאירוע כולו היה כמה חודשים אחרי האירוע של השוטר שהפך צמח ונפטר רק בשבוע שעבר כתוצאה מדקירה של מברג, וכמה חודשים אחרי שגנבי רכב ניסו לדרוס את רצון ואת קצין היחידה שלו עד שנאלצו לירות באוויר".

במשטרה טענו לאחר האירוע כי מדובר בכנופייה המוכרת בכינוי "כנופיית גולף", שעסקה בגניבת כלי רכב מסוג פולקסוואגן גולף. הרכב שאותו ניסו לגנוב שייך לנאווה שילר, בכירה בפרקליטות מחוז המרכז. לטענת המשטרה, החשודים הבחינו בשוטרים והתנפלו עליהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק