עו"ד ציון אמיר: "קצב קורבן של ענישה קניבלית"

שופטי בית המשפט העליון שמעו עד לשעות הערב את ערעורו של הנשיא לשעבר קצב, בדיון מרתוני וחריג באורכו. במהלך היום התפרץ קצב על התובע ואמר: "זה שקר וכזב"

היום השלימו פרקליטיו של הנשיא לשעבר משה קצב את טיעוני ההגנה. הפעם טען עו"ד ציון אמיר שלקצב נגרם עוול, שמדובר בעלילה, שבית המשפט המחוזי שגה, שהתנהגותו של קצב כלפי המתלוננות ה' ו-ל' היתה תמימה, שהחיבוקים לכל היותר היו אבהיים.

ראש הרכב השופטים מרים נאור אמרה לו בתגובה: "כשאתה לוקח חלק מהחיבוקים אתה יכול לומר שאולי זה תמים. הקושי שאתה צריך להתמודד איתו הוא ההצטברות". עו"ד אמיר טען גם לגבי הסדר הטיעון. לדבריו, הפרקליטות היא שקבעה שהראיות נגד קצב קלושות, אז לראשונה התפרץ קצב ואמר לשופטים: "הפרקליטות אמרה שאם היה מדובר באזרח רגיל, אז לא היה מוגש כתב אישום".

בסוף ביקש עורך הדין אמיר רחמים: "הוא קורבן של ענישה קניבלית...מבחינת הציבור, עד שלא יראו את קצב כשהחבל תלוי על צווארו, לא יניחו לו. הוא מת-מהלך במשך 5 שנים".

התובע בתיק, עו"ד ניסים מרום הצליח להוציא את קצב פעם נוספת משלוותו כשסיפר כיתד ניסה קצב לשבש את החקירה. אז העיר קצב בקול רם: "זה שקר, שקר וכזב". לאחר שציינה התובעת רונית עמיאל כי עקב מעשיו של קצב "הוא נושא על גבו חטוטרת", התפרץ קצב: "החטוטרת היא שלכם". עמיאל הוסיפה וציינה: "האיש שעומד לפניכם ביזה את הסמל והמקום בו הוא נמצא".

בנוסף, הקשו השופטים על נציגי הפרקליטות. הם שאלו איך ייתכן שנאנסת מבקשת לחזור ולעבוד אצל האנס, ומגיעה לבית המלון לקריאת האנס ועולה לחדרו. הפרקליטים הסבירו את מצבה הנפשי, את הבושה שחשה, את ההדחקה ובעיקר את הרצון שלא לאבד את מקום עבודתה ולשמור על מעמדה. היא לא הלכה למשטרה, החוקרים הם אלה שהגיעו אליה, כך לא פועלת מי שרוצה להעליל על אדם.

"איך נולד כתב אישום כזה?"

במהלך הדיון היום נשמעו הטיעונים בעניין הרשעותיו של קצב בעבירות הקלות יותר המיוחסות לו - שביצע בשתי עובדות בבית הנשיא, ה' ו-ל'.

סנגורו של קצב, עו"ד ציון אמיר אמר בדיון: "כתב האישום הזה צמח על רקע נסיבות מיוחדות. האם בית המשפט מכיר עוד מקרה בתולדות המדינה שהגישו כתב אישום על עבירה של חיבוק? איך נולד כתב אישום כזה בכלל? איך נולדה מתלוננת כזו?"

"המתלוננת משקרת"

בראשית השבוע נפתח הדיון בערעורו של קצב. עורך דינו של קצב אביגדור פלדמן, אמר בפתח הדיון כי "א' ממשרד התיירות לוקה בקשיי זיכרון מהותיים". בהמשך דבריו, ביקש עו"ד פלדמן מבית המשפט לבחון את האפשרות לפיה הנשיא לשעבר לא אמר אמת בעדותו, ולמעשה כן ניהל רומן עם א' ממשרד התיירות. "בפני בית המשפט ישנן מספר אופציות - מהאופציה שלא היה יחסי מין, אופציה נוספת שהיה קשר אינטימי ללא יחסים, או שהיה קשר אינטימי עם יחסי מין וישנה אופציה של קיום יחסי מין עם יחסי מרות", אמר פלדמן בדיון.

השופט סלים ג'ובראן השיב לעו"ד פלדמן בהערה משלו. "כדי שבית המשפט ידון באפשרויות אלו, האם לא כדאי שהמערער בעצמו יטען זאת?", אמר השופט ג'ובראן. בהמשך תקף עו"ד פלדמן את א' ממשרד התיירות. "על מצחה מוטבע חותם השקר", אמר. לכך ענה לו השופט ג'ובראן: "אי אפשר לצפות ממתלוננת באירוע שכזה לרשום כל פרט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת