משפחתה של חן אפרת ז"ל תובעת את בית הקפה בו אכלה - ומתה

5,425,000 שקלים - זה הסכום אותו דורשת משפחתה של חן אפרת ז"ל, שמתה בשבוע שעבר מתגובה אלרגית חריפה לאחר שאכלה קינוח עם אגוזים, בניגוד לבקשתה. חן ז"ל אכלה לפני שבועיים עם חברות בבית הקפה "לה-גופרה" בתל אביב והתמוטטה

בני משפחתה של חן אפרת ז"ל, שמתה בשבוע שעבר מהתקף אלרגיה לאחר שאכלה בבית קפה קינוח המכיל אגוזים בניגוד לבקשתה, הגישו היום תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד בית הקפה בו אכלה, "לה גופרה".

המשפחה, באמצעות עורך הדין אילן קנר, תובעת 5,425,000 שקלים, מתוכם מיליון שקלים בגין פיצויים עונשיים והיתר בגין נזקי התובעים.

"המנוחה הזמינה מאחת המלצריות ופל בלגי, תוך שהיא מדגישה בפניה את רגישותה לאגוזים וביקשה כי תוודא שהשוקולד במנה יהיה מסוג 'השחר' ולא מסוג 'נוטלה' המכיל אגוזים", כך מתואר בכתב התביעה. "מיד לאחר שטעמה מהמנה שהוגשה לה, הרגישה המנוחה תחושת עקצוץ ונפיחות בלשונה".

עוד נכתב כי, "המלצרית נתבקשה לבדוק האם הגישה למנוחה בטעות ופל עם שוקולד 'נוטלה' אך הכחישה זאת, וטענה כי השוקולד הינו מסוג 'השחר'". לאחר מכן מתוארת תחילת התגובה האלרגית: "המנוחה המשיכה לחוש אי נוחות ונפיחות בלשון ועד מהרה החלה לחוש גם בקשיי נשימה... היא האמינה שמשאף הוונטולין בו השתמשה בעבר כנגד התקפי אסטמה ירגיע את הסימפטומים, והלכה לנוח בביתה של אחת מחברותיה". בבית, לפי כתב התביעה, היא התמוטטה ואז הובהלה לבית החולים.

בתביעה נטען כמו כן, כי נמחק התיעוד של כל מה שהתרחש במסעדה בזמן הארוחה של הצעירה וחברותיה. בדוח של כונס הנכסים, שמונה בניסיון לאסוף ראיות בפרשה הטרגית, נכתב כי מבדיקת המחשבים במסעדת "לה גופרה", בה סעדה אפרת ז"ל, עולה כי קיימת הפסקה ברצף התיעוד של מצלמות בית העסק בתאריך בו סעדה אפרת, 13 ביולי, מהשעה 21:00:20 בערב ועד 16 ביולי ב-16:44:52 אחר הצהריים. עוד נכתב בבדיקת כונס הנכסים, כי "בוצעה מחיקה יזומה של קבצים לאחר התאריכים הנ"ל. מחמת המחיקות ממחשב בית העסק לא ניתן לשחזר את אשר תיעדו המצלמות בבית הקפה בתאריכים 14-15.7.11".

ההערכה: הפיצוי המירבי לא יעלה על מיליון שקלים

באשר לסכום שאותו החליטו הוריה של אפרת לתבוע מ"לה גופרה", העריך עו"ד עדי ניב-יגודה, מומחה במשפט רפואי, כי הפיצוי שיוכלו לקבל בסופו של דבר יעמוד על סכום שבין 900 אלף ל-1.5 מיליון שקלים. "הסכום הזה הזה מהווה שילוב של שנים אבודות: אותה בחורה מתה בגיל צעיר והייתה יכולה לעבוד ולהשתכר במהלך חייה. זה מגלם את ההפסד שבכך. נוסף על כך, נכנס לכאן היבט של כאב וסבל בשל האשפוז שלה למשך שבוע", הוא הסביר. 

נוסף על כך, התייחס ניב-יגודה גם לאפקט ההרתעתי שיוכל ליצור סכום פיצוי גבוה - כזה שבאמצעות "כאב" בכיסם של המסעדנים, ייאלץ אותם לנקוט משנה זהירות ביחס ללקוחות אלרגיים - שכן אחרת, הם יהיו חשופים לתביעות ענק.

עו"ד ניב-יגודה הסביר כי במישור ההרתעתי, קיימים במקרה זה שני מסרים שיש בכוחם למנוע את הטרגדיה הבאה: "הממד הראשון הוא לגבי החובה של בעלי בתי קפה ומסעדות לרכוש פוליסות ביטוח שכוללות בתוכן כיסוי גם למעשי רשלנות כלפי לקוחות וסועדים, כדי שאם מקרה מסוג זה יחזור על עצמו – הוא לא יגרום להם להתמוטט כלכלית. ההרעתה השנייה היא של המלצרים ובעלי מסעדות – זה מבהיר את החובה להקפיד לתת את מלוא תשומת הלב לבקשות הסועדים, ובפרט כשהם מציינים שהם רגישים למזון כזה או אחר".

עו"ד ניב-יגודה הסביר כי בשונה מקניות שעורך כל איש לביתו, במסעדה או בבית אוכל אחר - נתונים לעיתים חייו של חולה האלרגיה בידיו של המלצר שעלול לא להתחשב ברגישותו. "בסופר יש בקרה לקונה ובקבוצות מזון עיקריות שנחשבות לאלרגנים מקפידים יותר ויותר בשנים האחרונות לציין את הימצאותם במזון. המודעות לנזק שהן עלולות לגרום גדלה", הוא הסביר.

בשונה מכך, "במסעדה - הסועד נעדר יכולת בקרה על המצרכים שמהם מורכבת המנה. הידיעה היחידה של הסועד באשר למרכיבי המזון מבוססת על מה שהמלצר אמר לו – לטוב ולרע", הוא קבע - וציין כי לעניין המודעות, "אושר לאחרונה חוק בחלק ממדינות ארצות הברית שמחייב בעלי מסעדות לצפות בסרט ובו הסברים על האלרגיות השונות למזון והסכנות הנשקפות מהן. הם גם מחויבים לתלות בתוך המסעדות כרזות להגברת המודעות".

"שרשרת שלמה של כשלים"

ביום שישי האחרון הובאה חן ז"ל למנוחות. "מדובר בשרשרת שלמה של כשלים, מהמלצרית, דרך הטבח ועד לבעלים", אמר אז פרקליטה של משפחת אפרת, עו"ד אלעד אוהבה ממשרד קנר-וולף, בשיחה עם גלי צה"ל. "הכל יתברר בתביעה, אבל היה פה כשל מערכתי שלם. יש לנו עדויות ברורות על רשלנות של בית הקפה".

בת ה-26 אכלה בבית קפה בתל אביב עם חברותיה ביום חמישי, לפני שבועיים בדיוק. כשהזמינה ופל בלגי ציינה, כך לפי עדויות חברותיה, שהיא רגישה מאוד לאגוזים ווידאה עם בית הקפה כי השוקולד שהיא מקבלת הינו מסוג "שחר", ולא מממרח הכולל אגוזים. מסתבר כי המנה שהוגשה לה כן כללה שוקולד מסוג "נוטלה" המכיל אגוזים - למרות שהיא ציינה זאת מפורשות, כך לטענת המשפחה.

מספר שעות לאחר מכן, הופיעו תגובות אלרגיות בגופה של אפרת והיא הובהלה לבית החולים "איכילוב". הצעירה הועברה לטיפול נמרץ והוחל בטיפול אינטנסיבי להצלתה. במהלך שלושת הימים הראשונים נעשו בה טיפולים שונים שחלקם אף ייצבו את מצבה, אך חרף מאמצי הרופאים, נקבע כי הצעירה שרויה במצב של מוות מוחי. אתמול החליטו בני משפחתה של חן לתרום את איבריה.

בעלי בית הקפה: "אנחנו מאד רגישים לאלרגיה למאכלים"

אחד ממנהלי בית הקפה בו התרחש האירוע, אמר בשיחה עם חדשות 2 כי "אנו משתתפים בצער המשפחה ובודקים את האירוע. זו פעם ראשונה שאני שומע על דבר כזה, לא פנו אליי או אל שותפיי בשום צורה, לא עורך דין ולא משטרה. אני מניח שהייתי יודע על דבר כזה אם זה היה קורה אצלנו".

"יש אצלנו הנחייה מאד פשוטה", הוסיף בעל בית הקפה. "אם יש משהו שאנחנו לא בטוחים במרכיבים שלו – אנחנו פשוט לא מציעים אותו. אנחנו מאד רגישים לנושא של אלרגיה למאכלים".

מוות טרגי מאלרגיה - סיקור מיוחד:

בעלי בית הקפה: "אנו רגישים לאלרגיות למאכלים"

המדריך המלא: איך להיזהר מתגובה אלרגית?

הרופא שטיפל בחן: "מזרק היה מציל ממוות"

אמה של חן: "רימו אותה בבית הקפה"

1 מכל 13 ילדים סובל מאלרגיה למזון

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק