העליון פסק לטובת בכרי ונגד המילואימניקים

שלושה שופטי בית המשפט העליון דחו היום את תביעת חיילי המילואים נגד במאי הסרט "ג'נין ג'נין" מוחמד בכרי, בסך 2.5 מיליון שקלים. בית המשפט קבע כי בכרי לא עבר על עבירת לשון הרע, וכי מקומו של הדיון הציבורי שעורר הסרט - נמצא מחוץ לכתלי בית המשפט

מוחמד בכרי. לא פגע בחיילי המילואים (חדשות 2)

פרשת התביעה שהגישו חמישה חיילי מילואים נגד הבמאי והשחקן מוחמד בכרי וסרטו "ג'נין ג'נין" הגיעה היום לסיומה עם הכרעת בית המשפט העליון נגדם.

חמשת המילואימניקים תבעו מבכרי פיצוי בסך 2.5 מיליון שקל בעקבות סרטו "ג'נין ג'נין" ומה שהם הגדירו "הוצאת דיבה על חיילי צה"ל". בעבר פסק בית המשפט המחוזי נגדם, והיום עושים זאת גם שופטי העליון - מרים נאור, יורם דנציגר ויצחק עמית, שדחו את הערעור שהגישו החיילים.

"הסרט אכן מלא וגדוש בדברים שאינם אמת", כתבה השופטת מרים נאור בהחלטת העליון. "אך הפרשנות שיש לתת לחקיקה אינה יכולה להיות מושפעת מעובדות המקרה הקונקרטי, ולא ראיתי מנוס מדחיית הערעור".

השופט יצחק עמית הוסיף ואמר כי הציבור בישראל הוא ציבור שנעלב בקלות, ולא כל עלבון הוא נחשב תחת ההגדרה של "לשון הרע". "אני חושש שהפרשנות לסעיף חוק לשון הרע תעודד תביעות סרק ותגרום להעברת מרכז הכובד של הדיון הציבורי אל כתלי בית המשפט. תוצאה זו היא בלתי רצויה בעליל, הן מאחר שמקומו הטבעי של השיח הציבורי אינו בבית המשפט והן מחשש לאפקט מצנן של חופש הביטוי דווקא בנושאים המצויים בלב המחלוקת הציבורית-פוליטית", דברי השופט.

תזכורת: עימות חריף בבית המשפט

בדיון האחרון בנושא פרץ עימות חריף בבית המשפט העליון בין בכרי, במאי הסרט "ג'נין ג'נין", לבין אנשי המילואים שהגישו נגדו תביעת דיבה בבעקבות הסרט השנוי במחלוקת.

הוויכוח התלהט עוד לפני הדיון בבג"ץ, לאחר שבכרי נשאל אם יש לו מה להגיד למילואימניקים. הבמאי השיב כי "אין לי מה להגיד להם, אני לא מכיר אותם". אחד הלוחמים, עו"ד ישראל כספי, ענה לו: "שמונה שנים אנחנו מנהלים נגדך משפט ואתה לא מכיר אותנו?", ועל כך בכרי לא הבליג, ותקף: "זוז מפה, אתה סתם כלב משוסה, מי אתה בכלל?". כספי אמר לבכרי בתגובה כי "אתה קיבלת כסף מהאויב ועשית סרט נגדנו. אתה אזרח ישראלי, בגדת במדינה, תתבייש לך".

בהמשך אמר בכרי כי "מי שצריך להתנצל זה צה"ל, שעושה פשעים ללא הרף, ולא אני. צה"ל, השב"כ וראש הממשלה רודפים אותי. אין לאיש בעולם הזה מונופול על האמת, גם לא לבית המשפט. אני לא מצטער על הסרט, זה האני מאמין שלי".

דוד צנגן, אחד המילואימניקים, אמר בתגובה כי "זה לא כולה סרט. אנחנו נלחמנו בג'נין כדי להציל את עצמנו מפיגועים ברחובות בהם נהרגו נשים, ילדים וזקנים". מי שעומד לצדו של בכרי הוא ח"כ אחמד טיבי, שליווה אותו לדיון בבג"ץ ואמר כי "מדובר בציד מכשפות, כאילו חיילים מציגים את עצמם כקורבן והאנשים בג'נין עטו על תל אביב. על זה מעמידים למשפט?".

לאחר הדיון אמר בכרי לעיתונאים כי "אני בעד פשרות, אבל לא שמעתי משהו מהם שאני יכול להגיב לו. הם סרבנים וחבל שהם לא מסרבים להתגייס. לא הסכמתי להצעת הפשרה". בכרי הדגיש כי אין בכוונתו להתנצל בפני החיילים אותם כינה "כלבים משוסים", ואמר חד משמעית: "מי שתובע אותי על הוצאת דיבה הוא כלב משוסה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק