לא מנעו את הלינץ' - ולא יישבו בכלא

שבוע לאחר גזר הדין החמור נגד המורשעים בהריגתו של אריק קרפ ז"ל בטיילת בת"א, גזר הבוקר בית המשפט עונש קל של שלושה עד שישה חודשי עבודות שירות על 3 מעורבים נוספים - שלא מנעו אותו. בית המשפט: הם צפו בלינץ' מן הצד

בית משפט השלום בתל אביב גזר הבוקר עונשי עבודות שירות על החיילת לשעבר אור לוי ועל שני מעורבים נוספים מג'לג'וליה, מוחמד עדס ופאדי ג'אבר, שהורשעו באי מנת מותו של אריק קרפ בלינץ' בטיילת בתל אביב. בית המשפט קבע כי השלושה צפו בלינץ' בקרפ מן הצד ולא מנעו את המשך תקיפתו.

היום נגזרו על לוי שלושה חודשי עבודות שירות, על עדס ארבעה חודשי עבודות שירות ועל ג'אבר חצי שנת עבודות שירות.

למרות העונשים הקלים, מתחו השופטים ביקורת חריפה על התנהלות המורשעים במקרה. "גם אם הנאשמים ידעו על ביצוע הפשע, תוך כדי ביצוע מעשה הפשע, עדיין היה באפשרותם לפעול למניעת האלימות הקשה והחמורה, כפי שהדברים התחוללו לנגד עיניהם, אך הם עמדו מנגד, באפס מעשה", כתבו השופטים.

26 שנות מאסר על המורשעים בהריגתו של קרפ ז"ל

בשבוע שעבר גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב 26 שנות מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי ופיצוי על סך 100 אלף שקלים על שלושת תוקפיו של אריק קרפ ז"ל, ג'מיל עדס, עבדל רחמן עדס וצעיר נוסף שהיה קטין בעת ביצוע ההריגה, תושבי ג'לג'וליה. 20 שנות מאסר הוא העונש המירבי על עבירת הריגה, ועל השלושה נגזרו עוד 6 שנות מאסר בגין תקיפת שרה, אשתו של קרפ ז"ל.

בגזר הדיון כתבו השופטים: "כל חטאו היה שפגש בשעת לילה את חבורת הפורעים...הם הכו, בעטו, חבטו בו ולא הירפו וזאת למרות תחינותיו וזעקות אשתו ובתו. לא ניצת בהם שביב של חמלה. הלב מצטמרר מהייאוש והחרדה שעברו עליו טרם נפח את נשמתו. נוכח אלו, יש להחמיר בענישה".

הורשעו בהריגה ולא ברצח

בסוף חודש אפריל האחרון, כמעט שנתיים אחרי הלינץ' המזעזע, הרשיעו שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב את שלושת הצעירים מג'לג'וליה - ג'מיל עדס, עבדל רחמן עדס וצעיר נוסף שהיה קטין בן 17 בזמן ביצוע המעשה.

נוסף על כך, הורשעו השלושה בגרימת חבלה בנסיבות מחמירות בעקבות תקיפתן של אשתו ובתו של קרפ באותו הלילה. בית המשפט לא הרשיע את הנאשמים בעבירת רצח, משום שלא הוכחה כוונה תחילה בביצוע המעשה.

השופטת מרים דיסקין דחתה מכל וכל את טענות ההגנה ותקפה את הנאשמים ואת התנהגותם במילים חריפות: "הנאשמים הציגו גרסאות שונות ומשונות, ולא ניתן לנתק בין האירוע לבין מותו של קרפ. שמענו מהעדות כיצד הכו אותו ללא סיבה, ועולה ממנה תמונה ברורה של תקיפה אכזרית וחסרת פשרות שבמהלכה היה שכוב על הרצפה". בהמשך הכרעת הדין, כתבה השופטת דיסקין: "תחינותיו של האיש נפלו על אוזניים ערלות. גרסאות הנאשמים רצופות שקרים, ולא נתנו אמון באף אחת מהן. נדמה היה כי ניסו להציג את האירוע כקטטה מינורית".

הורג אריק קרפ: מתנצל על הסבל שגרמתי

לאורך כל הדיונים במשפט הקפידה אלמנתו שרה לבטא את תחושותיה הקשות כלפי הנאשמים, מה שלא מנע מאחד מהם לפנות לבני משפחתו של הקורבן במכתב התנצלות - אולי מתוך כוונה לגרום כך להקלה בעונשו.

ג'מיל עדס העביר בכתב ידו מסר לתובע בתיק ולבני משפחת קרפ במכתב שהגיע לידי חדשות 2, שבו הוא מתנצל על מעשיו, מביע חרטה על התנהגותו ומבקש חמלה. עדס חווה את אכזריותה של האלימות על בשרו - שכן כשהיה בן 16 נרצחה אמו אל מול עיניו בשיאו של סכסוך על רקע מה שמכונה "פגיעה בכבוד המשפחה" - מכיוון שזו עזבה אותו לטובת גבר אחר. במכתב שהעביר לבני המשפחה הוא הזכיר את הטרגדיה שהוא עצמו עבר.

"אני פונה אליכם כדי לבקש את סליחתכם על הכאב הנורא שגרמתי לכם ולמשפחתכם, אני מכיר את כאב האובדן", כתב עדס והוסיף: "את אמי רצחו אל מול עיניי. אני מוכן לעשות כל דבר שיקל על הסבל שלכם, גם אם זה אומר שאשב בכלא לעוד הרבה זמן. אני מקווה שיום אחד תוכלו לסלוח לי ולהאמין שהסליחה שלי אמיתית".

למרות סערת הרגשות שמעורר המכתב, אולי באופן טבעי, לפחות את אנשי התביעה בתיק המתנהל נגד עדס - הוא לא הצליח לשכנע מלדרוש בבית המשפט לשלוח אותו להעביר שנים רבות מאחורי סורג ובריח. לחדשות 2 נודע כי בשלב הטיעונים לעונש, מתכוונים בפרקליטות להציג קטעי וידאו המתעדים רגעים מחייו של קרפ ולהעלות את אלמנתו אל דוכן העדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק