יצאה לחופשי: קיבלה גט אחרי 28 שנה

כמעט 30 שנים לאחר שנעלם כשהוא מותיר מאחוריו אישה, 2 בנות וחובות כבדים, נתפס סרבן גט כשהוא מנהל את חייו החדשים בדרום ת"א. בסיועה של עמותת "יד לאישה", הצליחו זרועות החוק לעצור את האיש ולהביא אותו בפני בין הדין הרבני, שם חתם על מסמכי הגירושים. "בחג הפסח הזה זכיתי סוף סוף לצאת לחירות", אמרה גרושתו

28 שנים מאז שבעלה נעלם והותיר מאחוריו חובות כבדים, זכתה בימים האחרונים רעיה בחירות המיוחלת לאחר שארגון "יש לאישה" הצליח לאתר את הגבר הסורר ולחייב אותו להעניק לה גט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מסכת הסבל שעברה רעיה בשלושת העשורים האחרונים החלה בשנת 1986, אז פנתה לבעלה וביקשה להתגרש ממנו. לאחר שסירב בתוקף להעניק לה גט, ארז הבעל ביום בהיר אחד את חפציו ונעלם כשהוא מותיר את רעיה עם שתי בנותיהם, בנות 4 ו-9 דאז, וחובות כספיים כבדים.

אילוסטרציה (SUTTERSTOCK)

כל ניסיונותיה של האישה להתחקות אחרי הבעל הנמלט עלו בתוהו, זאת לאחר שאיש מבני משפחתו וממכריו לא יכול היה לאשר לה כי הוא יודע דבר מה על מקום הימצאו, בין אם בארץ או בחו"ל.

התפנית בעלילה נרשמה בחודש יולי האחרון, לאחר שמכוניתה של רעיה עוקלה בשל חובותיו ההולכים וטופחים של בעלה. בתגובה, ניגשה האישה לבית הדין הרבני המקומי והגישה בקשה לפתיחת תיק גירושין. בשל היעדרו של הבעל הוכרה רעיה כעגונה, ובמקביל פנתה לארגון הסיוע "יד לאישה" – שאף שכר את שירותיו של חוקר פרטי.

במסגרת חקירה מאומצת שהוביל, החלו בחודשים האחרונים להצטבר על שולחנו של החוקר עדויות רבות על כך שהבעל לא עזב את הארץ, וכי הוא מנהל את חייו בדרום תל אביב, שם הוא עובד ומתגורר. באורח מקרה, פגשה אחת מבנותיה של רעיה באביה אתמול בזמן שעמדה בפיצרייה סמוך לשכונת מגוריו. במהלך השיחה שבה פתחה עמו במטרה לעכבו, שלחה הבת הודעה לטוענת הרבנית שליוותה את אמה מטעם "יד לאישה", וזו הזעיקה למקום את החוקר.

בתום מעקב קצר אחריו, הוביל הבעל את החוקר אל הדירה שבה הוא מתגורר בשנים האחרונות. זה הזעיק למקום את המשטרה שעצרה אותו במקום. הבוקר הוא הובא אל בית הדין הרבני בתל אביב, שם הודה כי החליט להיעלם בשל הבעיות הכלכליות והחובות שצבר. לאחר שהובהר לו שישוב לכלא אם לא יעניק לאשתו גט, חתם הבעל אחרי 28 שנים על מסמכי הגירושין. "בחג הפסח הזה זכיתי סוף סוף לצאת לחירות", אמרה רעיה בצאתה מבית הדין. "כעת אוכל סוף סוף אחרי כל כך הרבה שנים לחגוג את חג הפסח כבת חורין עם בנותיי ומשפחתי".

גם בארגון "יד לאישה" הביעו שביעות רצון מסגירת התיק, וציינו את אלפי העגונות ומסורבות הגט שעדיין נאבקות על עצמאותן. "רעיה הייתה כלואה בעולם של עגינות במשך שלושה עשורים ואנו שמחים שעלה בידנו להביא את סבלה לסיום", אמר מייסד ארגון "יד לאישה", הרב שלמה ריסקין. "עם זאת מדובר בתזכורת עבור כולנו למצבן של עוד נשים רבות במצב דומה, אשר למענן נמשיך להיאבק עד שיזכו לגט המיוחל, כך שבשנה הבאה הן יוכלו לחגוג כבנות חורין".