26 שנות מאסר להורגי אריק קרפ ז"ל בטיילת בתל אביב

"הם הכו, בעטו, חבטו בו ולא הרפו וזאת למרות תחינותיו וזעקות אשתו ובתו", כך כתבו שופטי ביהמ"ש המחוזי בתל אביב הבוקר על הורגיו של אריק קרפ ז"ל וגזרו על כל אחד מהשלושה 26 שנות מאסר בפועל. 20 שנה על ההריגה ועוד 6 על תקיפת אשתו של קרפ. מהומה בבית המשפט עם הקראת גזר הדין. שרה קרפ: "מדובר ברצח לכל דבר"

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר 26 שנות מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי ופיצוי על סך 100 אלף שקלים על שלושת תוקפיו של אריק קרפ ז"ל, ג'מיל עדס, עבדל רחמן עדס וצעיר נוסף שהיה קטין בעת ביצוע ההריגה, תושבי ג'לג'וליה. 20 שנות מאסר הוא העונש המירבי על עבירת הריגה, ועל השלושה נגזרו עוד 6 שנות מאסר בגין תקיפת שרה, אשתו של קרפ ז"ל.

מהומה פרצה בבית המשפט עם הקראת גזר הדין, כאשר קרוביהם של ההורגים התפרעו. מאבטחי בית המשפט עצרו חלק מהם. שרה קרפ אמרה לחדשות 2 באינטרנט לאחר מתן גזר הדין כי "מהרגע הראשון אמרתי שלא מדובר בהריגה אלא ברצח לכל דבר. הם הכו וחבטו בו עד אשר נפל והתחנן שיעזבו אותו. איך הוא הגיע למים? הם דחפו אותו למים, הוא לא נכנס לבדו".

בגזר הדיון כתבו השופטים: "כל חטאו היה שפגש בשעת לילה את חבורת הפורעים... הם הכו, בעטו, חבטו בו ולא הירפו וזאת למרות תחינותיו וזעקות אשתו ובתו. לא ניצת בהם שביב של חמלה. הלב מצטמרר מהייאוש והחרדה שעברו עליו טרם נפח את נשמתו. נוכח אלו, יש להחמיר בענישה".

בשלב הטיעונים לעונש מוקדם יותר החודש, ביקשה הפרקליטות לגזור על השלושה 20 שנות מאסר – העונש המרבי על עבירות הריגה. בנוסף ביקשה הפרקליטות לגזור עליהם עונשי מאסר על תנאי וכן תשלום פיצוי למשפחת קרפ.

נציגי התביעה בבית המשפט אמרו בשלב הטיעונים כי "הענישה צריכה להכות גלים ולהוות מסר הרתעתי". סנגוריהם של התוקפים ביקשו לגזור עליהם עונש מופחת.

הורג אריק קרפ: מתנצל על הסבל שגרמתי

לאורך כל הדיונים במשפט הקפידה אלמנתו שרה לבטא את תחושותיה הקשות כלפי הנאשמים, מה שלא מנע מאחד מהם לפנות לבני משפחתו של הקורבן במכתב התנצלות - אולי מתוך כוונה לגרום כך להקלה בעונשו.

ג'מיל עדס העביר בכתב ידו מסר לתובע בתיק ולבני משפחת קרפ במכתב שהגיע לידי חדשות 2, שבו הוא מתנצל על מעשיו, מביע חרטה על התנהגותו ומבקש חמלה. עדס חווה את אכזריותה של האלימות על בשרו - שכן כשהיה בן 16 נרצחה אמו אל מול עיניו בשיאו של סכסוך על רקע מה שמכונה "פגיעה בכבוד המשפחה" - מכיוון שזו עזבה אותו לטובת גבר אחר. במכתב שהעביר לבני המשפחה הוא הזכיר את הטרגדיה שהוא עצמו עבר.

"אני פונה אליכם כדי לבקש את סליחתכם על הכאב הנורא שגרמתי לכם ולמשפחתכם, אני מכיר את כאב האובדן", כתב עדס והוסיף: "את אמי רצחו אל מול עיניי. אני מוכן לעשות כל דבר שיקל על הסבל שלכם, גם אם זה אומר שאשב בכלא לעוד הרבה זמן. אני מקווה שיום אחד תוכלו לסלוח לי ולהאמין שהסליחה שלי אמיתית".

למרות סערת הרגשות שמעורר המכתב, אולי באופן טבעי, לפחות את אנשי התביעה בתיק המתנהל נגד עדס - הוא לא הצליח לשכנע מלדרוש בבית המשפט לשלוח אותו להעביר שנים רבות מאחורי סורג ובריח. לחדשות 2 נודע כי בשלב הטיעונים לעונש, מתכוונים בפרקליטות להציג קטעי וידאו המתעדים רגעים מחייו של קרפ ולהעלות את אלמנתו אל דוכן העדים.

שנתיים אחרי הלינץ': הנאשמים הורשעו בהריגה ולא ברצח

בסוף חודש אפריל האחרון, כמעט שנתיים אחרי הלינץ' המזעזע, הרשיעו שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב את שלושת הצעירים מג'לג'וליה - ג'מיל עדס, עבדל רחמן עדס וצעיר נוסף שהיה קטין בן 17 בזמן ביצוע המעשה.

נוסף על כך, הורשעו השלושה בגרימת חבלה בנסיבות מחמירות בעקבות תקיפתן של אשתו ובתו של קרפ באותו הלילה. בית המשפט לא הרשיע את הנאשמים בעבירת רצח, משום שלא הוכחה כוונה תחילה בביצוע המעשה.

השופטת מרים דיסקין דחתה מכל וכל את טענות ההגנה ותקפה את הנאשמים ואת התנהגותם במילים חריפות: "הנאשמים הציגו גרסאות שונות ומשונות, ולא ניתן לנתק בין האירוע לבין מותו של קרפ. שמענו מהעדות כיצד הכו אותו ללא סיבה, ועולה ממנה תמונה ברורה של תקיפה אכזרית וחסרת פשרות שבמהלכה היה שכוב על הרצפה". בהמשך הכרעת הדין, כתבה השופטת דיסקין: "תחינותיו של האיש נפלו על אוזניים ערלות. גרסאות הנאשמים רצופות שקרים, ולא נתנו אמון באף אחת מהן. נדמה היה כי ניסו להציג את האירוע כקטטה מינורית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק