העליון: דיראני יכול לתבוע את ישראל

שופטי בג"ץ דחו את בקשת המדינה והחליטו להתיר על כנה את תביעת הנזיקין שהגיש אחד ממחזיקיו של הנווט ארד ואיש חיזבאללה בהווה, מוסטפא דיראני, בה הוא דורש מהמדינה שישה מיליון שקלים בגין התעללות ואונס שעבר, לטענתו, במהלך חקירותיו בישראל

דיראני בבית המשפט, לצד שייח' עובייד (AP)

המחבל הלבנוני מוסטפא דיראני, מי שנחטף לישראל והוחזק בה במשך שנים רבות כ"קלף מיקוח" לשחרור הנווט הנעדר רון ארד, יוכל להמשיך לנהל את תביעת הנזיקין שהגיש נגד המדינה. בית המשפט העליון אישר היום את המהלך, חרף העובדה שדיראני מתגורר שוב במדינת אויב ושב להיות מעורב בפעילות עוינת נגד ישראל.

בכך, דחו השופטים איילה פרוקצ'יה וסלים ג'ובראן את ערעור המדינה על החלטה דומה שקיבל קודם לכן בנושא בית המשפט המחוזי. דיראני הגיש את התביעה ב-2000 והוא דורש מהמדינה פיצויים בגובה שישה מיליון שקלים, בטענה שבמהלך חקירותיו בישראל עבר עינויים קשים ואף נאנס ועבר מעשי סדום בהוראת חוקריו ואף על ידיהם.

השופט ג'ובראן הסביר את תמיכתו בהתרת המשך התביעה בכך שמדובר במהלך שישרת "מספר מטרות חשובות, שאחת מהן היא הבהרה לכל רשויות החקירה במדינה, שאין אדם שהחוק לא חל עליו ושאין סיטואציות שהינן מחוץ לגדרי החוק, אף כאשר מדובר בזמן מלחמה או במאבק המתמשך בטרור".

השופט בדעת מיעוט: "דיראני הוא אויבה המר של ישראל"

לעומתו, סבר השופט חנן מלצר בדעת מיעוט כי יש לקבל את עמדת המדינה ולמחוק לאלתר את התביעה שהגיש דיראני - שלדבריו, הוא "אויבה המר של מדינת ישראל. מטרתו לפגוע במדינה, בחייליה ובאזרחיה, והוא אכן פועל בכל מאודו לקידום מטרתו. בצד האמור, הוא מבקש להמשיך ולנהל תביעה כספית נגד מדינת ישראל, שאת פירותיה הוא ממילא לא יוכל לקבל בהיותו אויב, כל זמן שלא ישרור שלום בין ישראל ללבנון והוא ישנה מדרכו".

בהמשך דבריו של השופט מלצר, היה דיראני אחראי, בין היתר, להחזקתו של הנווט רון ארד. הוא שוחרר מישראל ב-2004 כחלק מעסקת חילופי השבויים שבה הושבו גופותיהם של החיילים עדי אביטן, בני אברהם ועומר סוועאד. עם שובו ללבנון, הודיע דיראני על הצטרפותו לחיזבאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת