"אסור לגשת לעד במהלך משפט"

האם החוקרים הפרטיים שנשכרו על ידי משפחת קצב עברו על החוק? ניצב (בדימוס) חיים פנחס המכונה "שוגון", מסביר כי כל עוד ההליך המשפטי מתקיים, אסור לגעת בעד, ואם הוא מרגיש מוטרד - זה סובייקטיבי והוא מוטרד. "אסור לחוקר הפרטי להתחזות לבעל מרות", לדבריו

על רקע פרסום החשדות נגד משה קצב ובני משפחתו בניסיון להדחת עדים ולשיבוש חקירה, התראיין היום בחדשות 2 באינטרנט ניצב (בדימוס) חיים פנחס המכונה "שוגון", קצין משטרה בכיר לשעבר ובעל משרד חקירות בהווה.

"כל עוד ההליך המשפטי מתקיים, עד הוא דבר מאוד מוגן ואסור לגשת אליו או לחקור אותו בצורה פרטית - זה חד משמעית", אמר פנחס. "אם העד מרגיש שהוא מוטרד, אז הוא מוטרד. זה דבר סובייקטיבי שתלוי בתחושות שלו".

"כל עוד העד נמצא בהליך אסור להתקרב אליו, למעט למשטרה. כל ניסיון של חוקרים לחקור את אמינותו פשוט לא בה בחשבון", הוסיף "שוגון", אך סייג: "מותר להעסיק חוקרים פרטיים כדי לבדוק את הנושא, אבל מבלי להתקרב לעדים".

"העדות של אדם לא נמדדת על פי עברו, אלא על פי דבריו. לא משנה אם מדובר בעבריין לשעבר, אלא מה תוכן הדברים שלו", הסביר פנחס. "החוק מגונן מאוד על עדים".

לדברי פנחס, למעט האיסורים שנמנו לעיל, קיימות הגבלות נוספות על עבודת החוקר הפרטי במקרה מן הסוג הזה. "אסור לו להתחזות לעיתונאי או לבעל מרות אחר. להתחזות לתחקירנים מותר. כל מה שקשור למרות או למישהו שמוכר על פי החוק כבעל מרות - זה אסור", הוא הסביר. באשר לשאלת האחריות הפלילית, סיכם פנחס: "מי שמזמין את העבודה אחראי באותה מידה כמו מי שביצע אותה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת