המסעדה שלא הכניסה חיילים תשלם פיצוי

בפברואר 2010 נכנס רב-סמל מורן רוט למסעדת "AZAD" בחיפה, והמארחת ביקשה ממנו לעזוב משום ש"המדיניות היא לא לשרת חיילים במדים". מורן הגיש תביעה שעוררה סערה ציבורית גדולה, והיום זכה במבוקשו: המסעדה, שנסגרה בינתיים, תשלם לו 15 אלף שקלים. השופט: "בעל המסעדה רק הגביר את החיכוך ויצר אי שוויון"

סוף לפרשת המסעדה שסירבה לשרת חיילים: בית משפט השלום בחיפה החליט היום לחייב את בעלי מסעדת "AZAD" בחיפה לפצות את איש חיל הים רביב רוט, שהגיע למסעדה לבוש מדים ונתבקש לעזוב – ב-15 אלף שקלים. המסעדה נסגרה מאז, אולם הבעלים ימשיך לשלם על ה"מדיניות" שהנהיג.

תחילת הפרשה בפברואר 2010, אז נכנס רב סמל רוט כשהוא לבוש מדים, יחד עם חברתו לחיים, למסעדה ברחוב מסדה בחיפה. אחראית המשמרת אמרה לו במפורש כי "מדיניות המסעדה היא שלא להכניס אנשים במדים". השופט ציין כי הדברים נאמרו בנימוס ולא התעוררה כל מהומה, אולם רוט עזב את המקום – והגיש תביעה שעוררה סערה ציבורית גדולה.

בין היתר נפתחה קבוצה בפייסבוק הקוראת להחרים את המסעדה, אליה הצטרפו לא פחות מ-50 אלף גולשים. קבוצה נוספת של חיילים, בסיוע תנועת "אם תרצו", תבעו את המסעדה וזכו לפני כ-4 חודשים לפיצוי של 5,000 שקלים. ארז תדמור מתנועת "אם תרצו" אמר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי הם מברכים על החלטת השופט."החוצפה ועזות המצח של בעלי המסעדה מחייבים לטעמנו תשלום פיצויים גבוה אף יותר", אמרו ב"אם תרצו. "כעת אנו מצפים לפעולה נחרצת כנגד מקומות בילוי נוספים, שאנו יודעים כי הם מפלים חיילים. אנו קוראים לכנסת לחוקק חוק שיקבע כי אפליה שכזו הינה עבירה פלילית".

השופט: "המדים שמייצגים את צה"ל הפריעו לבעל המסעדה"

בפסק הדין הבהיר השופט שמעון שר כי המחלוקת המרכזית בין הצדדים היא האם הרשימה המופיעה בחוק כוללת גם את "אי מתן אפשרות כניסה לחיילים לובשי מדים". סוגיה זו לא הוכרעה באופן החלטי בבתי המשפט השונים, והמחלוקת היא מחלוקת פתוחה.

"המדיניות אשר הוכתבה על ידי המסעדה לא נבעה אכן אישית מאופיו או צורתו של התובע", כתב השופט, "אלא המדים אשר מייצגים את צבא הגנה לישראל הם אלה שהפריעו לבעל המסעדה ולעובדים שמילאו את הוראותיו. הדרך שבה נקט בעל המסעדה מגבירה רק את החיכוך וגורמת לסיטואציה שבה תחת להביא לשיוויון, יוצרים אי שיוויון".